Keď to nefunguje medzi ľuďmi, nepomôže ani ten najlepší technický systém (profil spoločnosti Hueck System)
Galéria(4)

Keď to nefunguje medzi ľuďmi, nepomôže ani ten najlepší technický systém (profil spoločnosti Hueck System)

Do spoločnosti Hueck System, s. r. o., prišiel Ing. Dušan Matejov pred dvomi rokmi ako technicko-obchodný pracovník. Ambíciu presadiť sa v novej oblasti minulý rok podporila nová výzva, keď odchádzajúci dlhoročný konateľ spoločnosti prof. Peter Černík odovzdal svoje miesto práve Dušanovi Matejovovi.

Ako teda vyzerá bilancia vášho ročného pôsobenia?

Mojou prvoradou úlohou po prevzatí novej funkcie bolo vybudovanie stabilného technického tímu. Nemal som žiadne skúsenosti s vedením spoločnosti, preto som sa snažil vybrať si to najlepšie z metód riadenia od svojich bývalých nadriadených. Opieral som sa však najmä o vlastnú filozofiu, v ktorej sa sústreďujem predovšetkým na potreby ľudí. Vždy sa snažím ísť konštruktívnym smerom a spolu sa usilujeme o dosiahnutie vytýčených cieľov. Keď to medzi ľuďmi nefunguje, nepomôže ani ten najlepší technický systém. Každý zamestnanec má stanovené mimoriadne úlohy, ktorých plnenie sa raz ročne vyhodnocuje. Usilujem sa neustále zvyšovať ich osobný a profesijný potenciál.

Čo všetko robíte pre ich motiváciu?

Prirodzenou súčasťou môjho systému riadenia je komunikácia s ľuďmi a načúvanie ich individuálnym požiadavkám. Tie potom harmonizujem s úlohami spoločnosti. Rozhodne nepotláčam nápady našich zamestnancov, ale všetko pozitívne sa snažím podporiť v najširšej miere, ak je to spoločenským prínosom. Ak sa mi niektoré myšlienky nepozdávajú, usilujem sa kolegom svoj protichodný názor vhodným spôsobom vysvetliť.

Museli ste pritom aj zvýšiť hlas?

Poznám aj iné metódy, ako odbúrať prebytočný adrenalín. Navyše, nemôžem zvyšovať hlas na ľudí, ktorých si vážim a s ktorých prácou som spokojný. Som presvedčený, že sila správnych argumentov prevyšuje nad intenzitou hlasu. Zatiaľ sa mi otvorenou a úprimnou komunikáciou podarilo vždy dospieť k vzájomnej dohode.

Cieľom každej podnikateľskej činnosti je prinášať väčšie obraty a zisky. Čo je však potom pridanou nadhodnotou?

V spoločnosti sú stanovené ciele, ktoré sa jednoducho musia splniť, ale nie za každú cenu. Usilujem sa o vytvorenie takých podmienok, aby boli spokojní naši zákazníci aj zamestnanci. Na dosiahnutie spoločného úspechu tak hľadáme zlatú strednú cestu v úzkej spolupráci so zákazníkom. Dá sa preto povedať, že pre nás sú pridanou hodnotou korektné vzťahy.

Zlatá stredná cesta je však aj o hľadaní kompromisov. Kde ich nachádzate?

Celý život je v podstate o hľadaní kompromisov, ktoré možno nájsť na každom kroku. Či už je to v oblasti súkromnej, alebo pracovnej. Dôležitým predpokladom však je, aby obidve partnerské strany mali skutočný záujem nájsť spoločný kompromis.

Zaostrime na Hueck – v akej je kondícii?

Vďaka našim kvalifikovaným pracovníkom sme v súčasnosti schopní zabezpečiť nielen kvalitný materiál na hliníkové okná a fasády priamo z nemeckej produkcie, ale aj kvalitný servis a kompetentné poradenstvo pre širokú odbornú verejnosť. Výrobcom poskytujeme zároveň praktické školenia, či už priamo u samotného zákazníka, alebo v dielni u nášho dodávateľa v Rakúsku.
 

Aké je postavenie slovenskej divízie Hueck v rámci nadnárodnej spoločnosti?

Hueck System má na Slovensku úplnú samostatnosť. Samozrejme, pokiaľ všetko funguje. Určitým spôsobom preberáme základnú filozofiu od našej rakúskej materskej spoločnosti. Aj pri súčasnom tlaku konkurencie sa snažíme presadiť v prvom rade vysokou kvalitou produktov a služieb, pričom osobitný dôraz sa kladie na osobný vzťah so zákazníkom. Často sa nám stáva, že investor preferuje skôr cenu pred kvalitou, čím sa dostávame do nevýhody oproti menej kvalitným systémom. Napriek tomu neuvažujeme o zmene postoja našej spoločnosti. Nemôžeme predsa dopustiť, aby kvantita bola na úkor kvality.

Hovoríte, že objemy nie sú až také dôležité. Mnoho stavebných firiem však akoby zaskočil stavebný boom na Slovensku. Máte dostatok výrobkov na sklade?

V Rakúsku máme pravidelne dopĺňaný sklad pre strednú a východnú Európu, odtiaľ dovážame materiál priamo k zákazníkovi. Druhý sklad je priamo pri lisovni v Nemecku. Na to, aby sme poskytli materiál načas, je momentálne vo výrobe zabezpečená dvojzmenná prevádzka. Okrem iného to znamená, že ešte stále je k dispozícii rezerva na rozšírenie výroby. Aj napriek vysokému dopytu po stavebných materiáloch dodávame hliníkové profily a príslušenstvo pre zákazníkov v štandardných dodacích termínoch. Zvyčajne je to do troch týždňov a už sú aj povrchovo upravené.

Na tohtoročnom stavebnom veľtrhu Bau v Mníchove ste predstavili nový okenný systém Lambda. Čím sa odlišuje od svojich predchodcov?

Systém Lambda pre okná má nielen lepšie tepelnotechnické parametre, ale zároveň ponúka určitý unifikovaný rad profilov a príslušenstva s výhodami doterajších systémov Hueck a Hartmann, zjednotených do štyroch sérií založených na stavebnicovom princípe. Jednou z mnohých výhod tohto systému je zameniteľnosť jednotlivých prvkov, čím možno jednoducho meniť tepelnotechnické parametre konštrukcie a šetria sa tým i skladové zásoby.
Navyše sme do nášho obchodného programu zahrnuli osvedčenú fasádnu konštrukciu Stabalux, kde sa fasádne zasklenia montujú priamo na oceľovú alebo drevenú nosnú konštrukciu.

To je už parketa pre architektov. Ako s nimi spolupracujete?

Architekti sú vlastne tvorcami projektov, preto ich treba v plnej miere akceptovať. Svojimi výrobkami sa snažíme splniť ich požiadavky a predstavy, aby prostredníctvom materiálu dosiahli čo najpôsobivejší výraz objektu. Pre nás je dôležité, aby sme s architektmi komunikovali už v úvodnej fáze projektu o možnostiach systému, keď sa mnohokrát predíde možným problémom pri samotnej konštrukcii na stavbe. V tejto fáze projektovania dokážeme nájsť aj optimálne riešenie z pohľadu investora.

Materiálovou podstatou vašich výrobkov je stále hliník. Ešte vždy sa vám osvedčujú jeho vlastnosti?

Vlastnosti zliatín hliníka používaných v stavebníctve stále vyhovujú požiadavkám kladeným na rámové konštrukcie okien a dverí, ako aj na nosné konštrukcie fasád a svetlíkov. Pričom hovoríme nielen o životnosti hliníka a jeho odolnosti proti mechanickému poškodeniu a poveternostným vplyvom, ale aj o pevnosti pri štíhlych konštrukciách, hospodárnom spracovaní, tepelnej izolácii kompozitných profilov a v neposlednom rade aj o vzťahu k životnému prostrediu vďaka jeho stopercentnej recyklovateľnosti. V prípade požiadavky možno z hliníka vytlačiť v podstate akýkoľvek tvar profilu.

Kde sa uskutočňuje vývoj vašich výrobkov?

Na vývoj výrobkov máme k dispozícii priamo vývojové oddelenie nášho nemeckého koncernu Eduard Hueck GmbH & Co. KG. Tu sa spracovávajú samotné požiadavky investorov, architektov a technikov. Na základe priamych podnetov na budúci produkt sa tvoria nové koncepty profilov alebo celých systémov. Vďaka úzkej spolupráci vývojového oddelenia s výrobou možno priviesť na trh nový produkt už do jedného roka.

Na začiatku sme hovorili o ambíciách vašej novej funkcie. S akými výzvami sa chcete vyrovnať v blízkej budúcnosti?

Na Slovensku sa pripravuje a realizuje mnoho zaujímavých developerských projektov. Najväčšou výzvou sú pre mňa momentálne nové nápady architektov, ktoré ma neustále posúvajú vpred pri hľadaní netradičných riešení. Vďaka silnej spoločnosti so stabilným pracovným tímom a úzkej previazanosti vývoja s výrobou sa môžeme vyrovnávať s výzvami čoraz rýchlejšie.

Ľudo Petránsky
Foto: Hueck System, s. r. o., Vavrica architekti