Kompetencia vo výškach (profil spoločnosti BRATISLAVSKÝ VÝŠKOVÝ SERVIS, s. r. o.)
Galéria(7)

Kompetencia vo výškach (profil spoločnosti BRATISLAVSKÝ VÝŠKOVÝ SERVIS, s. r. o.)

Napriek tomu, že technika a technológie aj v stavebníctve neustále postupujú vpred, na stavbe stále zostávajú oblasti, kam sa moderná technika nedostane. Vtedy vzniká potreba práce vo výškach. Tieto špeciálne činnosti si často vyžadujú priam horolezecké zručnosti, ktoré nemá každý. Preto na slovenskom stavebnom trhu pôsobia ­spoločnosti poskytujúce tento druh špeciálnych prác. Patrí medzi ne aj Bratislavský výškový servis, s. r. o., a s Brianom Janečkom, jedným zo štyroch spoločníkov, sme sa porozprávali nielen o lezení na vysoké budovy.

Vaša spoločnosť je na slovenskom trhu od roku 2005. V oblasti výškových prác však už pôsobíte podstatne dlhšie. Čo viedlo založeniu vašej spoločnosti?
Založenie našej firmy vychádzalo z prác vo výškach, ktoré sme robili už od začiatku osemdesiatych rokov. Ja som vtedy niekoľko rokov pôsobil v tzv. pridruženej výrobe Jednotného roľníckeho družstva Radošinka, v rámci ktorej sme robili napríklad sanácie a sieťovanie skalných stien nad železničnými traťami, práce pri údržbe, opravách a náteroch výškových budov, panelových domov, kostolov, komínov, rôznych konštrukcií, stožiarov, mostov a vodojemov. Tieto práce robili prevažne horolezci, ktorí si tak aj zväčša zarábali na svoj pomerne finančne náročný športový koníček – horolezectvo. V partii známych horolezcov sme tu získali cenné skúsenosti. Postupom času sa výškové práce stali naším povolaním.

S nárastom počtu a objemu zákaziek vznikla potreba založiť silnú spoločnosť schopnú realizovať aj tie najnáročnejšie úlohy, ktorá by poskytovala finančné a technologické zázemie pre prácu vo výškach. Touto spoločnosťou sa stal Bratislavský výškový servis, s. r. o.

V názve firmy máte slovo servis. Aký servis teda zákazníkom ponúkate?
Spektrum našej činnosti je široké: siaha od jednoduchých prác, ako je natieranie, tmelenie škár najmä panelových spojov či čistenie fasád cez montáž rôznych konštrukcií až po rekonštrukcie a sanácie betónových konštrukcií a zatepľovanie budov. Všetky tieto práce vykonávame nielen pomocou horolezeckej techniky, ale aj špeciálnych výsuvných plošín a z lešenia.

Práce vo výškach, na ktoré sa špecializujete, so sebou nesú veľké bezpečnostné riziká.

Bezpečnosť práce sa pri našej činnosti prirodzene dostáva do popredia. Keď sme pred rokmi začínali s touto činnosťou, vychádzali sme z našich lezeckých skúseností. Pri športovom lezení každý jednotlivec berie na seba takú mieru rizika, na akú si trúfa – je to individuálne. Pri práci však tento prístup nemá opodstatnenie. Je potrebné sa riadiť prísnymi zásadami bezpečnosti práce vo výškach. Pred rokmi som istý čas pracoval aj v zahraničí, kde už vtedy bolo ich dodržiavanie samozrejmosťou a  prehrešky proti zásadám bezpečnosti práce boli veľmi tvrdo postihnuteľné. Tento prístup sa už udomácňuje aj u nás a pre nás je už samozrejmosťou. Často sa preto prezentujeme heslom: Neriskujte, objednajte si nás.

Ako je to s profesionálnou odbornosťou vašich pracovníkov? Vzhľadom na vaše spektrum realizovaných stavebných prác vedieť sa bezpečne pohybovať vo výškach už zrejme nestačí.
V časoch, keď tieto práce robili najmä horolezci, boli medzi nimi projektanti, lekári, učitelia, teda aj ľudia, ktorí sa živili skôr duševnou ako fyzickou prácou a svoje remeselné zručnosti získavali priamo pri práci. Dnes je situácia diametrálne odlišná. Výškové práce robia v prvom rade ľudia, ktorí už majú nejakú remeselnú zručnosť a skúsenosti.

Profesiou sú elektrikári, murári, maliari alebo zvárači, absolvovali kurz na práce vo výškach a dokážu vykonávať túto svoju profesiu rovnako kvalitne vo výške ako na zemi. Dnes už nestačí len vedieť visieť na lane, musíte odviesť aj kvalitnú prácu.

Vaši pracovníci musia byť teda kvalitní remeselníci, musia sa vedieť pohybovať vo  výškach, musia pravidelne absolvovať preškolenie, rôzne školenia a získať osvedčenia.. Ako ich motivujete, aby vám tí špičkoví neodchádzali?
Zamestnávame najmä ľudí, ktorí majú športového ducha – to je prvý predpoklad, aby ich táto práca už svojou náplňou motivovala. Predtým, než sme založili našu spoločnosť, bol problém v tom, že sme prácu urobili za týždeň-dva a potom trvalo nejaký čas, kým sme získali inú zákazku. Ponuka práce nebola plynulá a výhoda lepšieho zárobku sa strácala. Dnes to pre našich pracovníkov riešime my ako firma. Nemusia sa báť, že po dokončení jednej práce nebudú mať ďalšiu – zabezpečujeme im kontinuitu a pravidelný príjem.

Prirodzene, ako iné stavebné činnosti, aj tá naša je viac-menej sezónna. V zimnom období sa preto zameriavame na iné práce – odstraňujeme napríklad nebezpečne rastúce stromy, alebo odstraňujeme následky rôznych kalamít tam, kde sa žiadna technika nedostane.

Výhodou pre našich pracovníkov je aj to, že ako firma im poskytujeme silnú technologickú podporu. Vďaka tomu vieme zrealizovať aj práce vyžadujúce si modernú a zväčša finančne náročnú techniku, ktorá je pre niekoho nedostupná a pri mnohých špeciálnych prácach nevyhnutná. Napokon, aj finančné zázemie väčšej spoločnosti nám umožňuje dodržiavať postup, podľa ktorého hneď, ako náš pracovník riadne odvedie svoju prácu, , dostane za ňu zaplatené.

Okrem prác vo výškach je vašou druhou doménou zatepľovanie budov. Ako ste dospeli k realizácii týchto prác?

Zatepľovanie a renovácia budov vždy tvorili súčasť našej činnosti, no po rozmachu tohto segmentu stavebníctva v posledných rokoch aj nám narástli objednávky do tej miery, že dnes už tieto práce tvoria významný segment našej činnosti. Kedysi sme to robili predovšetkým zo závesných lávok. S nárastom objemu zatepľovacích prác sme aj my prešli na prácu z lešenia, keďže na lešení môže naraz robiť viac ľudí a táto práca je aj menej citlivá na výkyvy počasia.

Či už je to práca z lávky alebo z lešenia, stále sa držíme zásady urobiť práce rýchlo a kvalitne tak, aby sme sa už k nej nemuseli po čase vracať a riešiť prípadné reklamácie. Myslíme si totiž, že nekvalitná práca by nás časom dobehla.

Aké zaujímavé projekty ste realizovali?

Za dlhé roky našej činnosti sa nám podarilo urobiť viacero takých prác, ktoré nám síce dali v tej chvíli zabrať, no priniesli nám aj hodnotné skúsenosti. Kedysi sme ešte pod hlavičkou horolezeckého klubu JAMES natierali konštrukciu vtedajšieho mosta SNP v Bratislave (dnes Nový most). Problém bol, že tie pilóny sa postupne rozširujú. Dnes už sú na trhu plošiny, z ktorých to nie je problém realizovať, no vtedy sme museli vymyslieť spôsob, ako skĺbiť bezpečnosť pri práci so schopnosťou plošiny prispôsobiť sa nerovnakému profilu pilónov.

Z nedávnych projektov by som spomenul protipožiarny náter konštrukcie železničnej stanice Petržalka v Bratislave, ktorý bolo treba urobiť v šiestich vrstvách, keďže bolo treba dodržať jeho presne stanovenú minimálnu hrúbku. Nebolo to však možné urobiť klasickým horolezeckým spôsobom, pretože by sa pri každom novom nátere poškodil predchádzajúci náter. Vymysleli sme teda špeciálne závesné plošiny, ktoré sa pri natieraní konštrukcie prichytávali len na štyroch miestach, pri veľkom zábere natieranej plochy, čím sme dosiahli ich minimálny styk s konštrukciou, vysokú efektivitu a zároveň dodržali zásady bezpečnosti pri práci.  

Slovenské stavebníctvo zažilo v posledných rokoch mohutný rozmach, potom však prišla hlboká kríza. Ako sa vyrovnávate s touto situáciou?
Môžem povedať, že pracujeme v oblasti, ktorá je stále žiadaná – úspory energií a jej alternatívne zdroje, zatepľovanie budov, práce na fasádach horolezeckou technikou, montáže vo výškach, sanácie a rekonštrukcie betónových konštrukcií. To sú všetko práce, o ktoré je aj v čase krízy permanentný záujem. To nás, samozrejme, teší, ale zároveň aj zaväzuje dosiahnutú kvalitu našich prác posúvať stále ďalej.

Ľubomír Šebesta
Foto: archív spoločnosti Bratislavský výškový servis, s. r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.