Bytová výstavba

Európska centrálna banka znížila úrokovú sadzbu na 4,25 %. Čo bude ďalej?

Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami uvoľnila menovú politiku prvýkrát za takmer 5 rokov. Inflačný cieľ 2 % naďalej ostáva.

Rada guvernérov znížila kľúčovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,25 % z 22-ročného maxima 4,5 %. Sadzba pre jednodňové refinančné operácie klesla na 4,50 % a sadzba pre jednodňové sterilizačné operácie na 3,75 %.

K zmierneniu inflačných tlakov a očakávaní na všetkých horizontoch prispela reštriktívna menová politika ECB, uviedla Rada guvernérov. Nastavenie menovej politiky totiž tlmilo dopyt a ukotvilo inflačné očakávania, čo výrazne prispelo k ochladeniu tempa rastu spotrebiteľských cien.

Rada guvernérov však upozornila, že napriek pokroku v uplynulých štvrťrokoch zostávajú domáce cenové tlaky silné. Dôvodom je vysoký rast miezd. Preto inflácia zrejme zostane nad cieľovými dvomi percentami aj v budúcom roku.

Čo sa dialo na trhu

ECB v roku 2022 niekoľko krát za sebou zvýšila základnú úrokovú sadzbu, čo sa odrazilo na zvýšení úrokovej sadzbách hypoték v slovenských bankách v druhej polovici roka. To ovplyvnilo ich čerpanie,  náladu v developmente a na realitnom trhu s novostavbami i nehnuteľnosťami z druhej ruky.
Prejavilo sa to  zamrznutím trhu a jeho neskoršou stabilizáciou v roku 2023 a zníženou aktivitou developerov a dlhším predajom bytov. Tí volili cestu rôznych benefitov, aby prilákali zákazníkov a obmedzili prísun nových obytných projektov na trh.
Sadzby hypoték okolo 1%, ktoré niekoľko rokov roztáčali realitný trh a ceny nehnuteľností smerom hore, sú v súčasnosti minulosťou, na čo si  museli mnohí kupujúci v roku 2O23  zvyknúť. Pozitívom podľa realitných analytikov bolo, že sa otvorili cenové nožnice medzi staršími a novšími bytmi.
Zvýšené úrokové sadzby obnovili záujem o úver zo stavebnej sporiteľne ako doplnok k hypotéke, o podnájom bytov a rôzne formy bývania, pretože kúpa vlastnej strechy nad hlavou je pre mnohých nedostupná.
Zvýšené  splátky domácností ovplyvnili aj politiku. Vláda v roku 2023 riešila pomoc formou daňového bonusu a v roku 2024 príspevkom na zvýšenú splátku úveru napriek informáciám od Národnej banky Slovenska, že nepôjde o masový jav nesplácania úverov.
Monika Voleková