Globálne otepľovanie

Už teraz môžeme povedať, že rok 2023 bude najteplejším v dejinách

Partneri sekcie:

Rok 2023 by mohol byť najteplejším od začiatku oficiálnych meraní, oznámila Organizácia Spojených národov (OSN). Zároveň žiada o urýchlené kroky proti globálnemu otepľovaniu a s ním súvisiacich vplyvov.

Priemerná svetová teplota je podľa údajov Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) o 1,4 stupňa Celzia vyššia než priemerné hodnoty v období tzv. pre-industriálneho obdobia. Rok 2023 tak s určitosťou predstihne rok 2016 a stane sa najteplejším v dejinách meraní.

WMO zverejnila 30. novembra predbežnú správu o globálnom stave klímy za rok 2023. V ten istý deň sa v Dubaji v Spojených arabských emirátoch (SAE) začína klimatický summit OSN COP28.

„Veci sa vyvíjajú tak rýchlo, že už celý mesiac pred koncom roka môžeme vyhlásiť, že rok 2023 je najhorúcejší rok zaznamenaný v dejinách ľudstva,“ povedal generálny tajomník OSN António Guterres prostredníctvom videokonferencie delegátom na COP28. Upozornil, že ľudstvo má problém a planéta sa ženie ku klimatickej katastrofe.

Ročné teplotné anomálie 2023
Ročné teplotné anomálie v 2023 | Zdroj: WMO

Obnoviteľné zdroje namiesto fosílnych palív

Guterres svetových lídrov v Dubaji vyzval, aby sa zaviazali prijať prísne opatrenia na obmedzenie klimatickej zmeny, vrátane postupného vyradenia fosílnych palív a a zvýšenia kapacity obnoviteľných zdrojov energie.

Pripomenul, že medzinárodné spoločenstvo plánuje obmedziť nárast globálnej teploty do 1,5 stupňa Celzia. „Potrebujeme však, aby lídri na COP28 vypálili štartovací výstrel v pretekoch na udržanie limitu 1,5 stupňa pri živote,“ dodal.

Svetová meteorologická organizácia tiež upozornila, že klimatický jav El Niňo môže zvyšovať teploty aj v budúcom roku. Záverečnú správu o stave klímy v roku 2023 má zverejniť v prvej polovici roka 2024.