stavbari

Ceny stavebných materiálov pri realizácii zmlúv rastú, ministerstvo plánuje zakročiť

Za potrebné považujú prehodnotiť zazmluvnené ceny verejných stavebných zákaziek, vrátane eurofondových. Inak nevylučujú ani ich prerušenie z finančných dôvodov, keďže nedokážu garantovať aktuálne zmluvné ceny.

Domáci stavbári už dlhšie upozorňujú na výrazný rast cien základných stavebných materiálov v dôsledku ich nedostatku a situácie vo svete. Za potrebné považujú prehodnotiť zazmluvnené ceny verejných stavebných zákaziek, vrátane eurofondových, inak nevylučujú ani ich prerušenie z finančných dôvodov, keďže nedokážu garantovať aktuálne zmluvné ceny.

Zakročí aj ministerstvo

Komplikovanú situáciu v súvislosti s cenami stavebných materiálov priznáva aj Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV). O finančných a časových vplyvoch tohto problému a jeho prípadnom riešení chce minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) v utorok hovoriť s predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽaNO). Ohrozené vraj môže byť aj využívanie finančných prostriedkov Európskej únie pri niektorých stavbách.

Väčšina zmlúv na stavebné práce uzavretých na základe verejného obstarávania podľa šéfa rezortu zakazuje meniť vysúťažnú jednotkovú cenu komodít. Možné je dodatkovanie zmluv v prípade prác navyše, na čo pamätá aj zákon o verejnom obstarávaní.

„Potrebujeme si sadnúť s Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO), rozdiskutovať tento problém. Viem si predstaviť zásadné usmernenie ÚVO, alebo možno bude potrebná rýchla zmena zákona o verejnom obstarávaní, aby sme tento problém vyriešili,“ povedal v závere týždňa Doležal s tým, že to je finančná časť problému.

Problémom je aj čas

Ďalší problém je časový, pričom minister pripúšťa, že to môže oddialiť termín výstavby niektorých stavieb. Z hľadiska využívanie eurofondov, poznamenal, každý dodatok k zmluve s následkom posunutia termínu výstavby znamená korekciu.

„Korekcia znamená, že nesmieme čerpať 25 % z eurofondov, ale budeme ich musieť kryť z vlastných zdrojov,“ upozornil Doležal. Okrem vyriešenia finančného rozmeru problému je podľa neho potrebné ešte rokovať s Európskou komisiou o tom, že prípadné dodatky a predĺženia lehoty výstavby z dôvodu významného nedostatku konkrétnych tovarov nebudú mať za následok udelenie korekcie pri čerpaní eurofondov.

Rast cien materiálov spôsobuje problémy

Aktuálne problémy domáceho stavebníctva nesúvisia ani tak s nedostatočným dopytom ako s nedostatkom, resp. s rastúcou cenou stavebných materiálov. Predpokladá to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák v spojitosti so situáciou na slovenskom stavebnom trhu. Stavebníctvo podľa neho začalo druhý kvartál optimisticky, avšak následné problémy na ponukovej strane zabrzdili i jeho rast.

„V priemere sa však jeho produkcia v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predsa len jemne zvýšila (o 0,9 %) a dynamika jeho medziročného rastu vrátila do čiernych čísel (5,1%),“ uviedol analytik s tým, že v prvom štvrťroku medziročne klesala v priemere o 11,9 %.

Stavebníctvo čakajú ťažké mesiace

Koršňák očakáva, že stavebníctvo bude v najbližších mesiacoch zápasiť najmä s nedostatkom materiálu a pracovnej sily, či so zvýrazňujúcim sa cenovým tlakom, ktorý sa prejavuje zvlášť citeľne práve pri stavebných komponentoch ako železo, oceľ, plasty, drevo.

„Z pohľadu dopytu po stavebných prácach by sa mal pomaly zotavovať najmä menší segment výstavby infraštruktúry, ktorý bude čoraz viac ťažiť z dočerpávania finančných zdrojov z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia fondov EÚ s koncom čerpania v roku 2023,“ poznamenal.

Naopak, väčší zo segmentov stavebníctva, výstavba budov, má podľa analytika s najväčšou pravdepodobnosťou svoj cyklický vrchol nateraz za sebou a medziročný rast produkcie tu bude pravdepodobne zdvíhať skôr len bázicky efekt.

„Problémy na strane nízkej ponuky bytov síce môžu generovať novú výstavbu, väčšina developerov však najskôr bude naďalej vyčkávať na zmenu stavebného zákona a previs dopytu nad ponukou na trhu bude naďalej tlačiť skôr na ceny rezidenčných nehnuteľností,“ dodal Koršňák.

Domáci trh potiahli opravy a údržby

Stavebná produkcia v júni tohto roka medziročne vzrástla o 3 % na 476,3 mil. eur, oproti tomu istému mesiacu v predpandemickom roku 2019 zaostávala o 15 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia medzimesačne v porovnaní s májom tohto roka nižšia o 6,5 %.

Ako informoval Štatistický úrad SR, rast objemu stavebných prác na domácom trhu pred letom potiahli práce na opravách a údržbe. Medziročne vyššie boli práce na budovách, pribrzdili sa práce na diaľniciach a ďalších inžinierskych stavbách. Vyššie rasty prekonávajúce aj úroveň spred dvoch rokov vykazujú len podielovo menej významné práce v zahraničí.

V súhrne za prvý polrok 2021 stavebné práce dosiahli celkový objem 2,218 mld. eur a boli o 2,7 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka. Polročná bilancia bola súčasne o 8 % nižšia ako v rovnakom období pred dvoma rokmi. Z domácej produkcie, ktorá sa oproti prvému polroku 2020 znížila o 5,1 %, sa vykonal nižší objem prác najmä na novej výstavbe o 8,9 %. Naopak, práce na opravách a údržbe za celý prvý polrok boli medziročne vyššie o 2,7 %.

Prvoradé sú informácie

Šéf rezortu Andrej Doležal (nom. Sme rodina) sa na utorkovom stretnutí o aktuálnej situácii v stavebnom sektore s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) dohodli, že pred prijatím konkrétnych riešení je ešte potrebné zozbierať podrobné informácie o raste cien konkrétnych komodít a tovarov v stavebníctve.

Na rokovaní preberali aj možné riziká súvisiace so zvýšením cien stavebných materiálov a pokračovaním cestných a železničných stavieb financovaných aj zo zdrojov Európskej únie.

Riešenia bez špekulácií

„K istým nárastom cien prišlo, potrebujeme ich preukázať. Máme aj návrhy riešení,“ povedal Doležal na otázky agentúry SITA.

„Sám som si zadal niekoľko úloh. Niektoré úlohy dostali Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) a ministerstvo financií. Takže na riešeniach pracujeme, ale v tejto chvíli som sa dohodol aj s pánom premiérom, že kým neprinesieme konkrétne riešenia, nechceme zbytočne špekulovať,“ uviedol minister dopravy s tým, že o tom budú informovať, až keď bude finálne rozhodnutie.

Možná výška navýšenia zmluvných cien na stavbách je podľa ministra súčasťou analýzy, ale potrebné sú dáta z celého stavebného sektora. „Zatiaľ je niečo, čo deklaruje stavebný sektor, ale my sa potrebujeme oprieť o konkrétne dáta zo štatistického úradu. Budeme určite informovať o tom, ako niektoré úlohy z tohto stretnutia splníme a určite prinesieme aj konkrétne riešenia. Čo je podstatné, neskrývame sa, postavili sme sa k tomuto problému čelom a budeme ho riešiť,“ poznamenal Doležal.

Náročná problematika

Konkrétne sumy prípadného zvýšenia zmluvných cien stavieb podľa ministra zhotovitelia potrebujú veľmi dobre a dôkladne zdokladovať.

„Táto problematika nie je jednoduchá. Je veľmi komplexná a týka sa eurofondov, orgánov auditu, Útvaru hodnoty za peniaze, Úradu pre verejné obstarávanie a samozrejme všetkých verejných obstarávateľov v sektore,“ dodal Doležal.

SITA