budovy

Drahé novostavby? Vysoký dopyt tlačí hore aj ceny bytov z druhej ruky

Ceny bytov ponúkaných z druhej ruky na bratislavskom realitnom trhu koncom druhého štvrťroka 2021 vzrástli na 3 177 eur za meter štvorcový. Dosiahli tak medziročný nárast 14,1 percenta, ktorý je podobný rýchlosti rastu cien novostavieb.

„Nedostatok novej výstavby v Bratislave pretrváva a kupujúci sa pozerajú na sekundárny trh. To vytvára tlak aj na rast cien starších bytov. Cenovo rastie aj trh nájomného bývania, priemerné nájomné s energiami sa dostalo na úroveň 12,78 eura za meter štvorcový,“ uvádzajú analytici v správe Bencont Investments.

Ceny bytov z druhej ruky tak rástli podobným tempom ako novostavby ponúkané developermi, ktoré za rovnaké obdobie vykázali rast o 13,7 percenta. „Navýšenie cien sa týkalo všetkých bratislavských okresov, pričom najvyšší bol v okrese BA II. Najdrahším ostal okres BA I, kde sa jednotková cena ku koncu júna dostala tesne pod hranicu 4000 eur za meter štvorcový,“ konštatujú analytici.

Zatiaľ čo ceny bytov ponúkaných z druhej ruky vzrástli na 3 177 eur za meter štvorcový, priemerná cena novostavieb ponúkaných developermi dosahovala v rovnakom období úroveň 4 010 eur za meter štvorcový.„Za vzniknutým rozdielom sú primárne dva dôvody. Prvým je prudký rast cien novostavieb v Starom Meste. Za rastom cien stojí príchod projektov v žiadaných lokalitách,“ dodávajú.

Rástli aj nájmy

Koncom júna v Bratislave narástlo aj priemerné nájomné, vrátane energií, na 12,78 eura za meter štvorcový. V porovnaní s druhým štvrťrokom 2021 tak nastal rast cien priemerného nájomného až o 11,5 percenta. „Za nadpriemerným rastom stojí do istej miery bázický efekt, keď sa ceny nájomného zotavili po prepade zaznamenanom v dôsledku pandémie,“ vysvetľujú analytici.

Priemerné nájomné, vyjadrené v absolútnom čísle v Bratislave dosiahlo 812 eur za mesiac. Jednotkovo najdrahšími na prenájom boli jednoizbové byty. „Na trhu prenájmov v Bratislave vzniká konkurencia, ktorá drží ceny nájomného pri zemi. To predstavuje opak trhu predaja nehnuteľností, kde sa konkurencia v dôsledku nízkej výstavby naopak zmenšuje,“ konštatuje hlavný analytik Bencont Investments, Rudolf Bruchánik.

SITA