Železničná farma
Galéria(11)

Vo finále európskej architektonickej ceny EU Mies Award sa ocitla aj revitalizovaná časť Paríža

Partneri sekcie:

Revitalizovaná oblasť Paríža, ktorá bola kedysi železničným brownfieldom, sa dostala medzi sedem najlepších vo finále európskej ceny za architektúru EU Mies Award. Prvá polykultúrna farma v meste dnes slúži ako komunitné, školiace a integračné centrum.

La Ferme du Rail alebo v preklade „Železničnú farmu“ na okraji Petite Ceinture navrhli Grand Huit a Melanie Drevet. Projekt na rozlohe 1 360 m2 funguje podľa princípov cirkulárneho hospodárstva a zrodil sa z túžby miestnych obyvateľov aj združení spojiť mestské poľnohospodárstvo s integrovaním zraniteľných osôb.

Nájdeme tu päť bytových jednotiek, ktoré slúžia ako sociálne bývanie pre študentov a 15 bytov pre ľudí v núdzi. Tí môžu na tomto mieste zároveň nájsť prácu a začleniť sa tak do spoločnosti. Súčasťou mestskej farmy je aj nevykurovaný skleník na pestovanie plodín, permakultúrna záhrada, reštaurácia pre verejnosť, obchod a „jaskyňa“ pre pestovanie húb.

Metská farma obhajuje predovšetkým model udržateľnosti a šetrenie energií. Farmári ponúkajú obyvateľom okresu služby ako zber a spracovanie organického odpadu alebo nepredaného tovaru. Oganizujú workshopy aj vzdelávacie kurzy a starajú sa aj o údržbu verejných zelených plôch v okolí. V miestnej reštaurácii môže ktokoľvek ochutnať produkty z farmy a od partnerských farmárov, alebo zájsť za obyvateľmi ohľadom rád pri záhradkárčení.

Železničná farma Paríž
Železničná farma Paríž
Železničná farma Paríž
zeleznicna farma pariz 4
Železničná farma Paríž
Železničná farma Paríž
Železničná farma Paríž
Železničná farma Paríž

Lowcostový model navrhnutý pre potreby husto osídleného mesta je možné zopakovať aj inde. Využíva ekologické materiály ako drevo na konštrukciu bioklimatickej budovy či balíky slamy na izoláciu. Vonkajšie opláštenie tvorí neošetrené drevo. V rámci experimentu boli použité recyklované textílie ako izolácia. Využitie tu našli i staré kúpeľňové obklady a vznikol suchý kamenný múr zo starých parížskych chodníkov.

Komunitné farmárske zariadenie sa uchádza o titul európskej stavby v rámci súťaže EU Mies Award, ktorú každé dva roky vyhlasuje Európska komisia a Nadácia Miesa van der Rohe. Do finálne 17. ročníka sa projekt dostal spolu s ďalšími šiestimi. Vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v apríli 2022.

Sláva Štefancová