Aké sú trendy vo výstavbe pasívnych domov?
Na túto otázku priniesla hneď niekoľko odpovedí medzinárodná konferencia, ktorá sa konala 13. a 14. októbra 2011 v Bratislave. Jednou z nelichotivých informácií medzi riadkami, respektíve medzi prednáškami bolo aj to, že nebyť partnerskej Slovensko-Českej organizácie a účasti odborníkov z Rakúska a Nemecka, asi by sme sa o tejto atraktívnej téme veľa nedozvedeli. Zaujímavých príspevkov zo Slovenska bolo totiž žalostne málo.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Erika Kuhnová
Konferenciu zahájil Lorant Krajcsovics, predseda slovenského združenia Inštitút pre energeticky pasívne domy.
Tému energeticky úsporného stavania podporila svojou účasťou a krátkym príhovorom aj hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konradová, ktorá by chcela priniesť trvalú udržateľnosť a odborný prístup aj do našej stavebnej praxe. Pri znižovaní nášho sklzu za vyspelou Európou stavila na osvetu a komunikáciu s politikmi, ktorým chce predkladať a vysvetľovať odborné stanoviská.
K nemnohým zástupcom Slovenska na konferencii patrila Klára Macháčová z Fakulty architektúry STU v Bratislave. Na snímke v diskusii o predmete jej prednášky – Slnečnom obale a solárnom urbanizme, s uznávaným odborníkom na problematiku technológie pasívnych budov Janom Tywoniakom z Fakulty stavební ČVUT v Prahe.
K zaujímavým príspevkom z praxe patrila aj prednáška Roberta Schilda zo Sain-Gobain Isover Austria o úspešnej rekonštrukcii jedného bytu v bytovom dome na pasívny štandard.
Súčasťou sprievodného programu boli exkurzie do realizovaných pasívnych domov na Slovensku a v Rakúsku, ako aj výstava materiálov a technológií dôležitých pre úsporné stavanie. Samozrejme, nechýbali na nej výrobcovia rôznych zatepľovacích materiálov.