Združenie EPS.SR: Zatepľovací systém budov by mal realizovať kvalitný zhotoviteľ
Galéria(3)

Združenie EPS.SR: Zatepľovací systém budov by mal realizovať kvalitný zhotoviteľ

Partneri sekcie:

I keď sa už na Slovensku niekoľko rokov realizujú projekty dodatočného zatepľovania budov, dá sa konštatovať, že použité izolačné materiály v stavebníctve, najmä expandovaný polystyrén (EPS), sú kvalitné a stavebné […]

I keď sa už na Slovensku niekoľko rokov realizujú projekty dodatočného zatepľovania budov, dá sa konštatovať, že použité izolačné materiály v stavebníctve, najmä expandovaný polystyrén (EPS), sú kvalitné a stavebné firmy ich úspešne využívajú.

„Zatepľovací systém budov by mal na základe projektu realizovať iba kvalitný zhotoviteľ, firma s certifikátom. Realizovať takýto projekt na rodinnom dome svojpomocne alebo formou urob si sám, teda bez kvalitného zhotoviteľa, je vážnym rizikom a neodporúča sa,“ uviedla predsedníčka Združenia pre zatepľovanie (ZPZ) budov Zuzana Sternová na diskusnom fóre na tému Budúcnosť tepelných izolácií, ktoré sa dnes konalo v Bratislave.

Vlani sa na Slovensku spotrebovalo 20 075 ton penového polystyrénu (medziročne rast o 33 %) a dynamika rastu bude pokračovať, oznámil predseda Združenia EPS.SR Jozef Sáraz. Vyše 50 % z tohto objemu smerovalo na zatepľovanie budov pred chladom, hlukom a teplom a zvyšný podiel bol spracovaný na obaly.

Ako uviedol, vysoký dopyt po EPS na Slovensku je prejavom nielen stavebného boomu a rastu výroby obalov. Aj rast cien nákladov na vykurovanie spôsobil, že občania pochopili potrebu zatepľovania bytového fondu, zvlášť panelových domov. Zároveň ich kúpyschopnosť dovoľuje, aby s podporou štátu a bánk dokázali projekty zatepľovania aj sami financovať. Sáraz upozornil, že hoci je domáca výroba pripravená kryť rastúci dopyt po kvalitnom expandovanom polystyréne, nájde sa na slovenskom trhu aj nekvalitný izolačný materiál.

Nekvalitný tepelno-izolačný materiál sa nájde aj v Česku, kde výrobca nie vždy ponúka predajcom a stavebným firmám EPS s požadovanými vlastnosťami. „Stáva sa to aj vtedy, ak chce zhotoviteľ tepelno-izolačného systému obstáť v konkurencii so zahraničím a napr. na obvodový plášť budovy neposkytne EPS požadovaného objemu a parametrov. Výrobca je v rozpore s deklaráciou o predanom EPS,“ dodal Pavel Zemene zo Združenia EPS.ČR. Ak má konečný spotrebiteľ pochybnosti o EPS, napr. o hrúbke izolácie, mal by vyhľadať profesijné združenie a skontrolovať si parametre, zhodli sa zástupcovia menovaných združení.

V rámci trhu EPS kontroly na ochranu spotrebiteľa vykonáva Slovenská obchodná inšpekcia (SOI). Tá spolu s profesijnými organizáciami už vlani riadila program zameraný na kvalitu stavebných materiálov, aj penového polystyrénu. Okrem odberu vzoriek v obchodnej sieti a u výrobcov EPS sa v rámci programu školili inšpektori a realizoval monitoring, dodal Sáraz.

Históriu si začal EPS písať v Nemecku pred 60 rokmi, v súčasnosti tam spotreba EPS vplyvom zníženia štátnych dotácii klesla a Nemecko predbehli Rakúsko, Poľsko, ČR a SR.

Zdroj: TASR