CZ PHO REF E4 RD Ujezd u Pruhonic 001

Vynikajúce tepelnoizolačné parametre stavby bez zateplenia

Výstavba nových budov podlieha prísnejším kritériám. Z tepelnotechnického hľadiska musia mať stavby veľmi kvalitnú obálku v kombinácii s použitím vhodných technických zariadení. Všetky dôležité funkcie obvodových stien, ako sú dostatočná únosnosť, požadované tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti, zdravé vnútorné prostredie v dome i dlhú životnosť zabezpečí moderné jednovrstvové tehlové murivo.

Požadované tepelnoizolačné parametre jednotlivých častí obálky domu sú definované v norme. Jednovrstvové obvodové murivo z tehál Porotherm T Profi, ktoré sú plnené minerálnou vlnou, ako aj z tehál Porotherm EKO+, čisto na báze keramiky, dosahuje aj bez zateplenia nadštandardné tepelnoizolačné parametre.

„Optimálna hrúbka obvodového muriva je 38 až 50 cm. Zväčšovanie hrúbky, a teda aj formátu murovacích materiálov nad 50 cm, už nie je efektívne,” upozorňuje Ing. Gabriel Szöllösi, produktový manažér spoločnosti Wienerberger.

002 MM 200710 Tondach realizacia IP Javorina N4A6384 hires 1
Jednovrstvové obvodové konštrukcie majú v porovnaní s tepelnoizolačnými systémami dlhšiu životnosť. | Zdroj: Wienerberger

Rýchla a jednoduchá výstavba

Postavenie hrubej stavby bez zateplenia je jednoduché, rýchle a menej náchylné na skryté realizačné chyby. Jednovrstvové obvodové konštrukcie majú tiež dlhšiu životnosť ako tepelnoizolačné systémy a ocenia ich najmä tí, ktorí sa rozhodli stavať svojpomocne.

„Skúsená realizačná firma však dokáže postaviť ten istý dom za kratší čas a predísť komplikáciám či chybám.  Pri svojpomocnej výstavbe hrozí, že sa staviteľ niekde pomýli, zatiaľ čo realizačná firma má po rokoch skúseností mnohé zručnosti už zvládnuté,“ hovorí skúsený projektant a realizátor Ján Košút.

Komplexný systém eliminuje riziko vzniku technologických chýb

Stavba bez zateplenia šetrí stavebníkom materiál a aj čas potrebný na zhotovenie zateplenia. Použitím komplexného systému Porotherm vrátane doplnkových tehál, prekladov či keramických stropov možno zároveň eliminovať riziko vzniku technologických chýb i tepelných mostov.

Porotherm Dryfix Photosession 28
Jednovrstvové murivo umožňuje rýchlejšiu a jednoduchšiu výstavbu. Postavenie hrubej stavby bez zateplenia je tiež menej náchylné na skryté realizačné chyby. | Zdroj: Wienerberger

Navyše sa pri jednovrstvovom murive minimalizuje riziko zabudovania nadbytočnej vlhkosti, čo má významný vplyv na životnosť celej konštrukcie. Pri použití komplexného systému Porotherm sa znižuje aj množstvo odpadu na stavbe. „Zapracovanie doplnkových tehál do projektu je u nás štandardom. Keď je dopredu jasné, aký materiál sa na stavbu použije, navrhujeme stavbu tak, že murujeme takmer bezodpadovo,“ potvrdzuje Ján Košút.

V čase prudko rastúcich cien tepelnoizolačných materiálov predstavuje jednovrstvové obvodové murivo výhodnú a spoľahlivú alternatívu, ktorá je navyše šetrná k životnému prostrediu.

Tehlová stavba je synonymom zdravého bývania

Tehla je prírodný materiál, ktorý počas užívania nevylučuje do prostredia žiadne škodlivé látky. Svoje finálne vlastnosti nadobúda v procese výpalu a drží si ich počas celej životnosti stavby. Keď doslúži svojmu účelu, možno ju až v 95 % recyklovať.

Masívne tehlové steny vďaka svojej schopnosti akumulovať teplo zabraňujú rýchlemu prehrievaniu a vychladnutiu interiéru v prechodných obdobiach, čo napomáha udržovať stabilnú vnútornú teplotu, a tým aj šetriť peniaze na energie.

Tehlové murivo tiež dobre reguluje vlhkosť vzduchu v interiéri a pomáha predchádzať vzniku plesní. „Ideálna vlhkosť vzduchu v domácnosti by mala byť okolo 50 až 55 %. Zvýšená vlhkosť je ideálnym prostredím pre množenie plesní, ktoré následne inhalujeme, čo u predisponovaných jedincov môže vyvolať alergické prejavy,“ hovorí MUDr. Svetlana Hadvabová z ambulancie klinickej imunológie a alergiológie.

Tehly Porotherm sú vhodné na výstavbu bez zateplenia. S modernými tehlami Porotherm 44 EKO+ Profi možno zhotoviť jednovrstvovú obvodovú konštrukciu s nadštandardnými tepelnoizolačnými parametrami aj bez potreby zateplenia.

Wienerberger Pack shot Skupina EKO Poloprofil
Porotherm 44 EKO+ Profi | Zdroj: Wienerberger

Konštrukcia s dlhou životnosťou

Keramické stavebné materiály umožňujú široký rozsah použitia. Ich kompaktný formát, farebnosť a tvar poskytujú nekonečné dizajnové možnosti a sú vhodné pre všetky architektonické štýly – pre domy s tradičným dizajnom, pre budovy s avantgardnými architektonickými prvkami, jednopodlažné i viacpodlažné stavby.

Vďaka svojej všestrannosti sa dajú ľahko prispôsobiť novým požiadavkám, technikám a spôsobom výstavby. „Jednovrstvové obvodové murivo z tehál Porotherm je zárukou dlhej životnosti a stabilných parametrov počas celej životnosti stavby bez toho, aby si vyžadovalo ďalšiu údržbu alebo významnejšiu obnovu,“ dopĺňa G. Szöllösi. Overená životnosť tehlových stavieb je viac ako 100 rokov.

www.wienerberger.sk

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.