Partneri sekcie:

Systémové riešenie vrátane zateplenia a akustiky?

image 100497 25 v2

Systém stavebných komponentov Ytong je na trhu už etablované a v súčasnosti zároveň najkomplexnejšie riešenie. Zahŕňa všetky komponenty na hrubú stavbu i možnosti vonkajších a vnútorných povrchových úprav. Tam, kde v projekte potrebujete znížiť energetickú náročnosť alebo vyhovieť vysokým nárokom na akustiku či únosnosť, môžete siahnuť po ďalších dvoch značkách od toho istého výrobcu s podobným zložením – akustickej sérii Silka a minerálnom zateplení Multipor.

Výrobca Ytongu sa po inovácii tepelnoizolačnej línie, ktorú zavŕšila Lambda YQ (určená na jednovrstvové murovanie bez zatepľovania), pustil najmä do vývoja doplnkov, ktoré minimalizujú tepelné mosty, zrýchlia výstavbu a odstránia potenciálne kritické miesta. Ich ucelené riešenie sa teraz začína už pri prvom rade tvárnic – na založenie stavby vznikol Ytong Štart. Je to tvárnica určená nielen na stavby z pórobetónu, ale aj na steny z bežného tehlového muriva alebo ľahkého betónu. Použitie tejto zakladacej tvárnice znižuje riziko vzniku plesní v kritických detailoch a zlepšuje izolačné vlastnosti päty stien. Tiež napríklad dopĺňa výškový modul stien.

Stena vrátane povrchových úprav a jednoducho zhotoviteľných detailov
Systém zahŕňa aj optimálne produkty na povrchové úpravy na stavbách z Ytongu – vonkajšia aj vnútorná tepelnoizolačná omietka. Obe zlepšujú výsledné vlastnosti steny a prispievajú k celkovej kvalite zhotovenia stavby. Dopĺňa ich vnútorná stierka vystužená vláknami, s ktorou je možné vytvárať mimoriadne hladké povrchy, na docielenie extra hladkého efektu je možná finálna úprava brúsením. Je tiež vysokopriedušná, s hydrofilnou schopnosťou – pohlcuje vodnú paru, a tým reguluje vzdušnú vlhkosť. Vďaka alkalickému zloženiu znemožňuje rozvoj plesní a rias. Ďalšou výhodou je ľahká opraviteľnosť po poškodení či úpravách interiéru. Pretože častou požiadavkou stavebníkov je príprava domu na ľahkú inštaláciu žalúzií, Ytong vyvinul „kastlík“, ktorý je úplne kompatibilný s celým systémom a vhodný pre väčšinu vonkajších žalúzií na našom trhu. Aj jeho použitie prispieva k jednoduchému a precíznemu vyhotoveniu detailov na stavbe.

Silka – neprekonateľná akustika, statika a únosnosť
Vápennopieskové tvárnice Silka dopĺňajú celkové portfólio stavebných komponentov o diely, ktoré vynikajú výbornými akustickými vlastnosťami, únosnosťou a umožňujú stavať veľmi štíhle konštrukcie. Majú rovnaké zloženie ako Ytong, svojou únosnosťou až 20 MPa sa však viac podobajú betónu, preto sú oveľa pevnejšie. Silka sa často používa pri stavbách so zvýšenými nárokmi na protihlukovú ochranu. Už tvárnice s hrúbkou 240 mm spĺňajú normu pre 55 dB, priečka s hrúbkou 100 mm potom spĺňa hodnoty útlmu pre akusticky chránenú miestnosť. Ďalším praktickým plus je protipožiarna odolnosť Silky. Radí sa rovnako ako Ytong medzi materiály A1, ktoré sú nehorľavé. Má tiež výborné tepelnoakumulačné vlastnosti. Opracovanie je o niečo náročnejšie ako v prípade Ytongu, čo výrobca rieši vopred pripravenými kanálikmi na ľahké vedenie elektroinštalácie a ďalších káblov. Inštalácie môžu byť tiež vedené v predstenách. Aj napriek veľkej hmotnosti tvárnic (2 000 kg/m3) je s nimi výstavba jednoduchá a praktická, pretože ich veľkosť je prispôsobená ľahkej manipulácii. Absolútna presnosť, systémovosť a možnosť previazania so systémom Ytong pomáhajú splniť vysoké kritériá na rýchlosť výstavby. Silka sa úspešne uplatňuje v prípade bytových domov, kde je potrebná veľká únosnosť muriva v kombinácii so štíhlou konštrukciou.

Multipor – vnútorné aj vonkajšie zateplenie minerálnymi doskami
Minerálne dosky Multipor  sa tiež vyrábajú z čisto prírodných surovín a ich zloženie je podobné pórobetónu. Veľkou výhodou tohto zatepľovacieho materiálu je preto aj v tomto prípade nehorľavosť (patrí do triedy A1) a jeho použitie zvyšuje požiarnu odolnosť konštrukcií. Dosky neobsahujú vlákna, a preto nedráždia pri spracovaní a sú zdravotne neškodné. Na vonkajšom zateplení oceníte jeho tvarovú stálosť a odolnosť proti všetkým biologickým škodcom a plesniam. Bezkonkurenčné je jeho použitie na vnútorné zateplenie. Hlavným dôvodom sú jeho vynikajúce sorpčné schopnosti. Vnútorné zateplenie týmito doskami nie je potrebné dopĺňať parozábranou, konštrukcia s vlhkosťou vie pracovať.

Systém teda počíta s hlavnými požiadavkami súčasnej stavebnej praxe a vyhovuje s veľkou rezervou všetkým zákonným normám. Inovácie sa však riadia myšlienkou udržateľného stavebníctva – po stránke energetickej náročnosti, zdravia, kvality zhotovenia a celkovej trvalej hodnoty budovy.