Technologické zásady návrhu a montáže debnenia
Galéria(7)

Technologické zásady návrhu a montáže debnenia

Partneri sekcie:

Technici zaoberajúci sa návrhom debnení musia v čoraz väčšej miere riešiť zvýšené požiadavky na debniace konštrukcie, konštrukcie s väčším zaťažením, konštrukcie debnené vo veľkých výškach a konštrukcie, pri ktorých je časový harmonogram výstavby natoľko stlačený, že technologický čas určený na debniace práce je na hraniciach možností. Kladenie väčšieho dôrazu na dodržiavanie pravidiel bezpečnosti práce núti firmy hľadať cesty k racionalizácii stavebných procesov. Jednou z nich je aj používanie moderných technológií v oblasti debnenia pri budovaní občianskych či inžinierskych konštrukcií z betónu.

Návrh debnenia

Vo fáze návrhu debnenia je nevyhnutná úzka spolupráca stavebníka (dodávateľa stavebných prác), projektanta stavebného diela a technika. Zásadnými problémami, ktoré zapríčiňujú väčšinu chýb, je nedostatočná komunikácia medzi spomenutými zložkami, podcenenie množstva informácií a času potrebného na vypracovanie kvalitného a v praxi uskutočniteľného návrhu.

Pred samotnou realizáciou by mali konkrétny debniaci systém a podporné systémy poznať ľudia, ktorí budú s materiálom pracovať, nielen na úrovni stavbyvedúcich a majstrov, ale aj konkrétnych tesárov. Debniace systémy jednotlivých výrobcov sú na prvý pohľad veľmi podobné, ale v skutočnosti sú rozdiely dosť veľké a podcenenie tejto skutočnosti môže mať na stavbe fatálne dôsledky. Preto pre stavebníkov (dodávateľov) sú pripravené rôzne pomocné a podporné programy na zvládnutie problematiky: podrobné výkresy spracované pre konkrétne dielo, prospekty, návody, školenia, tréningové programy alebo účasť montážnych poradcov na konkrétnej stavbe.

Veľmi dôležitým článkom v reťazci realizácie diela je logistika. Nakladanie a vykladanie v sklade, na stavbe a transporty v rámci staveniska i mimo neho sú veľmi nákladné procesy. Pri dobrej organizácii a správnej manipulácii s materiálom možno tieto náklady výrazne znížiť. Správna manipulácia a uloženie materiálu znižujú riziko poškodenia a znečistenia debniaceho materiálu. Tieto procesy zväčša zabezpečuje stavebník, ale aj tu je potrebná úzka spolupráca s dodávateľom debnenia. Veľmi dobre sa osvedčila účasť kompetentného pracovníka prenajímateľa pri preberaní a odvoze debniaceho materiálu. Tým sa predchádza zbytočným nedorozumeniam a konfliktným situáciám.

Jednotlivé panely, diely, betonárske lávky a žeriavové závesy treba pred použitím dôkladne preskúšať a skontrolovať. Osobitnú pozornosť treba venovať deformáciám, trhlinám a skorodovaným častiam. Poškodené diely sa nesmú používať. Oprava sa musí vykonať len v priestoroch, ktoré určí výrobca. Diely, ktoré sa už nedajú opraviť, musia sa vyradiť.
 

Montáž

Samotnú montáž debnenia by mali vykonávať iba pracovníci odborne spôsobilí a patrične vyškolení na prácu s konkrétnym debniacim systémom a absolvujúci školenie o bezpečnosti práce. V ďalšej časti vám prinášame elementárne pravidlá pri používaní systémového stenového debnenia:

Preprava – Na prepravu debniacich panelov alebo celých zostáv pomocou žeriava sa musia bezpodmienečne používať iba žeriavové háky z daného systému, a to vždy v pároch. Panely a zostavy sa zásadne prepravujú žeriavom v zvislej polohe. Počas prepravy je zakázané pohybovať sa alebo stáť pod zaveseným bremenom.

Ošetrenie – Debnenie treba pred nasadením ošetriť separačným, biologicky odbúrateľným olejom. Pri opakovanom použití sa hneď po oddebnení, teda ešte pred čistením, musí debnenie nastriekať oddebňovacím olejom a po očistení ešte raz. Na nanášanie oleja je najlepšie použiť rozprašovač s dýzou.

Vytýčenie bodov – Pred nasadzovaním debnenia na konkrétny záber je dôležité vytýčiť dôležité body, rohy a uhly alebo celé línie. Je to jednoduchšie, ako sa neskôr snažiť posúvať niekoľkotonovú debniacu zostavu, pri ktorej sa môže debniaci materiál poškodiť a okrem toho sa pri tejto činnosti narúšajú jednotlivé spoje medzi panelmi, takže konečné dielo, napr. stena, je pôdorysne zvlnené a jej konečná hrúbka bude väčšia ako v projekte a väčšia bude aj spotreba omietkových zmesí.

Začatie stavby – Stavbu debnenia treba začínať od komplikovanejších miest, napr. rohov, a potom pokračovať smerom k stredu. V bežných podmienkach sa stavba debnenia začína vnútorným debnením, pretože zvyčajne vnútri stavby je podklad (podkladový betón), do ktorého možno zakotviť stabilizátory. Ďalším, čisto praktickým dôvodom je, že vnútorné debnenie má menší obvod, preto stačí menej doplnkových dielov, ako sú stabilizátory a debniace lávky, pri rovnakej funkčnosti a náročnosti práce.

Uzavretie debnenia – Pred uzavretím debnenia treba poprestrkovať ťahadlá s nasadenými kónusmi a ochrannými dištančnými rúrkami z PVC narezanými na potrebnú dĺžku (dĺžka dištančnej rúrky je rovnaká ako hrúbka steny bez hrúbky použitých kónusov x 2).

Pred betonážou sa voľné kotevné otvory uzavrú zátkami z PVC, aby sa zabránilo vytekaniu betónovej zmesi a potom čisteniu zabetónovaných otvorov.

Zaistenie debnenia – Po uzavretí debnenia a dotiahnutí matíc na ťahadlách je debnenie pripravené na použitie. V prípade, že sa predpokladá plnenie betónovej zmesi pomocou čerpadla vo väčších množstvách (viac čerpadiel), je vhodné debnenie zaistiť proti nadvihnutiu pomocou skrutiek do podkladu. Všeobecne tradovaný omyl, že debnenie je proti nadvihnutiu zaistené stabilizátormi, je často príčinou poškodenia diela aj samotného debnenia.

Funkciou stabilizátora je zabezpečiť debnenie proti horizontálnym silám spôsobeným vetrom a jeho pozíciu vo vertikálnom smere. Stabilizátory nesmú počas betonáže prenášať iné sily ako sily vyvolané tlakom vetra (aj to len do určitej rýchlosti vetra a v závislosti od výšky debnenia), ale v nijakom prípade nie sú určené na prenášanie vertikálnych a vztlakových síl vzniknutých pri betonáži.

Po betonáži je vhodné ihneď ostriekať zadnú stranu debnenia vodou, aby sa odstránila čerstvá betónová zmes a uľahčilo čistenie. Počas betonáže treba dbať na čistotu uskutočňovaných betonárskych procesov, aby sa debnenie zbytočne neznečisťovalo.

(jv)
Foto: Peri