Partner sekcie:
  • Heluz
  • Vaillant

Ako vznikajú kvalitné nápady z betónu

image 82440 25 v2

Spoločnosť PREMAC, spol. s r. o., oslavuje tento rok 25 rokov svojej existencie, počas ktorých pôsobí v pozícii najväčšieho výrobcu exteriérových dlažieb na Slovensku. S riaditeľom spoločnosti Ing. Miroslavom Leškom sme sa porozprávali o ceste k súčasnosti, ale aj o tom ako vznikajú kvalitné nápady z betónu.

Aké momenty a udalosti boli na vašej ceste, ktorá oslavuje už štvrťstoročnicu, rozhodujúce?

Spoločnosť Premac, spol. s r. o., bola založená v roku 1991 ako dcérska spoločnosť slovenského Simac Holdingu, ktorý založil rakúsky koncern Maculan. Medzitým došlo k niekoľkým zmenám vo vlastníctve spoločnosti, od roku 2003 je Premac súčasťou nadnárodného koncernu CRH so sídlom v írskom Dubline. Každý z majiteľov zanechal v spoločnosti Premac svoj prínos. Či už išlo o zriadenie systému sústavného vzdelávania zamestnancov, skúsenosti pri zavádzaní nových technológií, alebo investície do výroby a pracovných podmienok.

Kde bola výroba?

Na začiatku prebiehala výroba v Bratislave a Dubnici nad Váhom. Neskôr pribudol závod vo Zvolene a následne aj v Košiciach, čím bolo pokryté prakticky celé Slovensko. Postupný rast vyvrcholil v období medzi rokmi 2006 a 2008, keď sme dosahovali rekordné obraty až do výšky 1,2 mld. Sk. V súčasnosti si stále držíme trhový podiel väčší ako 30 % a na trhu sme jednoznačným lídrom. Neustále inovujeme výrobné technológie a rozširujeme aj portfólio produktov.

Dlažba Accordo

Dlažba Accordo

Zaostrime na vaše produkty, najmä na tie, ktoré robia krajším a funkčnejším okolie rodinných domov. Ktorý váš výrobok je u klientov najúspešnejší a prečo?

Produktové portfólio Premacu sa vyvíjalo a menilo počas celého obdobia fungovania spoločnosti v závislosti od požiadaviek trhu a trendov. Stálicou na trhu je dlažba Klasiko, ktorá je v ponuke už od začiatku a menila sa len jej farebná škála. Na základe záujmu pribudol jej ušľachtilejší variant s flairovou úpravou alebo kombiformát s už vopred pripraveným vzorom na zjednodušenie ukladania.

Vo vašom logu je napísané Nápady z betónu. Aj dlažba podlieha vplyvom módy a individuálneho vkusu. Ako reagujete na tieto nálady trhu, ale aj jednoduché ľudské potreby a predstavy?

Nápady sú v súčasnosti nevyhnutné na pokrytie potrieb zákazníkov, ktoré sú z roka na rok špecifickejšie. Časy, keď ľudia neriešili, že majú niečo rovnaké ako sused, sú nenávratne preč. Čoraz dôležitejší je prvok jedinečnosti a ten aj náš zákazník vyhľadáva. Naším cieľom je prispôsobenie sa požiadavkám ľudí a poskytnutie možnosti výberu. Pri betónovej dlažbe sú to predovšetkým nové formáty a farebnosti, ale aj nové povrchy a prvky zjednodušujúce realizáciu.

Výstavná plocha Premac Bratislava

Výstavná plocha Premac Bratislava

Kladiete dôraz na spoluprácu s architektmi, projektantmi a akým spôsobom sa táto spolupráca uskutočňuje?

Komunikácia s odbornou verejnosťou je v našom segmente nevyhnutnou súčasťou úspešného fungovania spoločnosti. Počas 25 rokov sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s mnohými architektmi a projektantmi založenú na dôvere a korektnosti. Naším spoločným cieľom je poskytnúť zákazníkovi kvalitné produkty a dosiahnuť spokojnosť klienta na dlhé obdobie. Práve architekti a projektanti využívajú servis a podporu našej technickej kancelárie, aktualizujeme pre nich materiály a technickú dokumentáciu k našim produktom.

Ktoré vaše produkty sú najviac vyhľadávané práve architektmi a ktoré z noviniek by ste im odporúčali?

Výber produktov závisí od typu projektu a je veľmi špecifický. Produkty volené pri veľkom developerskom projekte sú iné ako v prípade individuálnych zákazníkov. Architekti vyberajú podľa požiadaviek a predstáv klienta. Dlažba Graniko má svojich fanúšikov vzhľadom na univerzálne využitie a pestrú farebnú škálu, veľký úspech má dlažba City v hladkej aj flairovej verzii, obľúbené je Poligono so svojou charakteristickou štruktúrou, ako aj oplotenie Maclit, ktoré je rokmi overené a nadčasové. V tomto roku prinášame dlažbu Accordo, ktorá zaujme nielen svojím prírodným vzhľadom, ale aj kombináciou formátov zosúladených do moderného vzoru priamo na palete. Novinka oplotenie Granublok je svojím vzhľadom vytvoreným špeciálnou technikou „ostarenia“ predurčená na úspech.

Platne Ester

Platne Ester

V rámci služieb zákazníkom ponúkate Poradenské dni (od apríla do októbra) ako aj DigiSolution. Ako sa vám tieto služby osvedčili?

Poradenské piatky na výstavných plochách spoločnosti Premac v Bratislave, vo Zvolene a v Košiciach sa už niekoľko rokov tešia veľkému záujmu. Každý piatok v čase od 8.00 do 17.00 hod. sú k dispozícii naši skúsení odborníci, ktorí si vyhradili čas pre záujemcov o informácie, poradenstvo. Ochotne pomôžu pri výbere správnej dlažby, poradia so správnym typom, resp. navrhnú riešenie. Bezplatná vizualizácia DigiSolution pomáha zákazníkom pri rozhodovaní sa o výbere dlažby a je o ňu veľký záujem. Posilnili sme náš tím spolupracovníkov, aby sme dokázali reagovať na množstvo požiadaviek našich klientov, súčasne sme rozšírili ponuku produktov, ktoré je možné vizualizovať. Zákazníci môžu svoje požiadavky poslať aj z pohodlia svojho domova prostredníctvom online formulára na stránke www.premac.sk.

Vaše produkty sa hojne využívajú aj pri veľkých developerských projektoch (pred shopping centrami, logistickými halami a pod.). Znamená to, že viete flexibilne zareagovať aj na projekty väčších objemov?

Jednou z výhod je naša veľkosť. Máme tri výrobné závody (Bratislava, Zvolen, Košice), čím pokrývame prakticky celé Slovensko. V prípade veľkých projektov dokážeme reagovať veľmi operatívne. Samozrejme, aj naše výrobné kapacity sú obmedzené, snažíme sa však aktívne pracovať s požiadavkami našich partnerov. Záleží nám na ich spokojnosti, preto neustále inovujeme a rozširujeme svoje výrobné možnosti.

Oplotenie Granublok

Oplotenie Granublok

KategórieCement a betón