Stropné vykurovacie fólie
Stropné vykurovacie fólie do sadrokartónových konštrukcií fungujú na princípe sálavého vykurovania. Fólie prehrievajú sadrokartónové dosky, ktoré sa potom správajú ako sálavé panely.
Pred montážou stropného vykurovania je potrebné skontrolovať stav budovy z hľadiska polohy zdrojov vnútorného tepla (komíny, bojlery, kozuby a pod.). Zároveň je potrebné z miesta montáže odstrániť všetky horľavé látky vrátane náterov a riedidiel. Vykoná sa kontrola budovy z hľadiska určenia predmetov blokujúcich prestup tepla (skrine, priečky, kompletne uzavreté sprchové kúty a pod.) – v týchto priestoroch sa inštalácia stropného vykurovania nevykonáva. Všetky inštalačné rozvody vedené cez stropnú konštrukciu alebo v nej (rozvody elektroinštalácie, vykurovania, vodoinštalácie, vzduchotechnika a pod.) sa musia kompletne vyhotoviť pred inštaláciou stropného vykurovania.
Pred inštaláciou sa vykoná kontrola identifikačných štítkov jednotlivých dielov vykurovania, či súhlasia s hodnotami požadovanými projektom na inštaláciu. Zároveň je potrebné vykonať kontrolu a úpravu stropného priestoru. Premerajú sa rozmery jednotlivých stropných nosníkov vrátane odstupov medzi nosníkmi a zmerajú sa odstupy od prvkov s veľkým tepelným odporom. V prípade, že odstupy medzi nosníkmi neumožňujú priamu inštaláciu vykurovacej fólie, doplní sa stropná konštrukcia o nosné priečky, ktoré sa umiestnia kolmo na stropné nosníky. Z konštrukcie medzistropu sa odstránia horľavé materiály a podľa platnej projektovej dokumentácie sa skontroluje poloha všetkých inštalácií prechádzajúcich konštrukciou medzistropu.
Podľa prístupnosti stropného priestoru možno montáž stropného vykurovania vykonať zhora alebo zospodu. Pásy vykurovacej fólie sa inštalujú súbežne s nosníkmi sadrokartónovej konštrukcie. Na nosníky sa fólia fixuje obojstranne lepiacou páskou, skrutkami zo zapustenou hlavou alebo čalúnnickou zošívačkou. Odporúča sa vykonať montáž stropného vykurovania najskôr v jednej miestnosti a až po jej ukončení začať montáž v ďalšej miestnosti.
01 | Tepelná izolácia
Tepelná izolácia na báze minerálnej alebo sklenej vlny bez krycej fólie alebo papiera s hrúbkou 80 až 100 mm (medzi dvomi podlažiami), resp. 150 mm (podstrešné priestory), sa uloží medzi sadrokartónové profily. Uložená tepelná izolácia sa zafixuje samolepiacou páskou, ktorá sa lepí v kolmom smere na izoláciu.
03 | Rozvinutie a nastrihanie pásov
Fólia sa rozvinie na čistom a rovnom podklade. Rozmeria sa podľa rozmerov stropnej konštrukcie. Jednotlivé pásy sa nastrihajú podľa predchádzajúceho rozmerania nožnicami alebo sa odstrihnú podľa rovnej hrany, vždy kolmo na pozdĺžnu os fólie (tzn. kolmo na vnútornú svorkovnicu vodičov).
05 | Obojstranne lepiaca páska
Na nosné CD profily sadrokartónovej podkonštrukcie sa nalepí obojstranne lepiaca páska. Vykurovacia fólia sa inštaluje súbežne s nosníkmi sadrokartónovej podkonštrukcie.
06 | Pripevnenie prvého metra fólie
Pripravený zvinutý pás vykurovacej fólie sa čiastočne odvinie a za nevykurovacie okraje sa pripevní približne 1 m pásu. Následne sa fólia napne, vyrovná, a aby sa zabránilo jej spätnej deformácii, pripevní sa za nevykurovacie okraje na CD profily sadrokartónovej podkonštrukcie.
17 | Pripevnenie konektora na zbernicu
Pripájací konektor s nalisovaným vodičom sa umiestni v strede medenej zbernice pásu vykurovacej fólie a otvorená časť konektora sa uzavrie tlakom prstov. Lisovacími kliešťami sa pevne uzavrie opäť v dvoch krokoch. Západkový mechanizmus klieští bráni otvoreniu čeľustí pred dosiahnutím požadovaného tlaku.
26 | Sadrokartónový podhľad
Na pripravenú podkonštrukciu sa nainštalujú sadrokartónové alebo sadrovláknité dosky s hrúbkou max. 16 mm. Škáry medzi doskami sa pretmelia a prebrúsia. Medzi jednotlivým vrstvami (sadrokartónový podhľad/PE fólia/vykurovacia fólia/tepelná izolácia) nesmie byť vzduchová medzera.
Info o materiáli:
» Stropná vykurovacia fólia do sadrokartónovej konštrukcie – dve polyesterové fólie teplom laminované k sebe, medzi fóliami po obidvoch stranách po celej dĺžke uložené medené pásiky s postriebrením – vodiče (tzv. zbernice), naprieč zbernicami sieťotlačou nanesený vykurovací prvok (prášok z homogenizovaného grafitu); výkon 140 až 200 W/m2, znížený príkon 100 W/m2 – vhodná do pasívnych domov
Čo budete potrebovať:
Stropná vykurovacia fólia
Ecofilm C
šírka: 400 (aktívna šírka: 300 mm) a 500 mm (aktívna šírka: 400 mm), príkon: 100, 140 a 200 W/m2
Plastový kryt konektora
Konektor pre Ecofilm C
Polyesterová elektroizolačná páska
3M páska 1350F
na zalisovanie strižnej hrany fólie, šírka: 28 a 38 mm, dĺžka: 33 m
Pripájací vodič pre Ecofilm C
dvojitá izolácia, prierez: 1,5 mm2, modrý a čierny, dĺžka: 1 m
Obojstranne lepiaca páska
PE (LPD) fólia
hrúbka: 0,25 mm
Podhľadový sadrokartón
hrúbka: 16 mm
Digitálny termostat
TFT Thermostat
krytie: IP 21, spínaný prúd: 16 A, rozsah teplôt – priestor: 5 až 35 °C
Náradie a pomôcky
lisovacie kliešte
čalúnnické kliešte
nožnice
ohmmeter
Pozor!
Uloženie fólie na tepelnú izoláciu
Tepelná izolácia by mala pritláčať stropnú vykurovaciu fóliu na sadrokartónový podhľad, aby bol prechod tepla čo najväčší. To znamená, že medzi vykurovacou fóliou a tepelnou izoláciou nesmie byť vzduchová medzera, pásy fólie by nemali byť zvlnené, so záhybmi alebo prekrytiami.
Tip
Strihanie pásov fólie
Medené pásky s postriebrením sú medzi zbernicami zapojené paralelne a je medzi nimi medzera 10 mm, preto je možné fólie strihať na ľubovoľné dĺžky a napriek tomu je plošný príkon aj prevádzkové napájanie stále rovnaké.
TEXT: spracované z podkladov firmy Fenix Slovensko
FOTO: Fenix Slovensko
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 4/2017.