Komplex Eurovea
Galéria(16)

Komplex Eurovea

Partneri sekcie:

Bratislava má novú dominantu – komplex Eurovea, ktorý predstavuje centrum zábavy a spoločenského života na úrovni 21. storočia. Svojím umiestnením zbližuje historické centrum mesta s Dunajom, ktorý bol v tejto časti po celé roky ochudobnený o mestský život. Takmer kilometrový pás tvoria nákupno-zábavné, obytné a administratívne bloky s hotelom na ľavom nábreží Dunaja.

Na pätnástich hektároch vznikla ucelená a samostatne fungujúca zástavba s piatimi hektármi peších a zelených plôch, ktorá tvorí prvú etapu projektu. Deväť samostatných blokov s rozličnými funkciami prepája naprieč celým komplexom priestranná a presvetlená nákupná galéria. Strešné riešenie galérie je nielen architektonickou, ale aj konštrukčnou perličkou. Amorfne tvarovaná priehľadná strešná konštrukcia umožňuje prestup svetla do celej nákupnej galérie, situovanej uprostred komplexu a zostupujúcej do podzemného podlažia.

Samotnému návrhu predchádzalo množstvo analýz legislatívnych, ekonomických aj urbanistických pomerov. Zrejme najťažšou úlohou projektovej a realizačnej zložky bolo položiť rozsiahly komplex do neogénneho podložia v bezprostrednej blízkosti rieky. Pôvodne navrhovanú 1,2-kilometrovú stenu však nahradilo netradičné riešenie, v ktorom sa zlučuje zakladanie stavby so systémom protipovodňovej ochrany.

Zabezpečuje ju samotná obvodová stena podzemných garáží. Celý komplex sa oproti terénu zdvihol o 1,5 metra, teda nad úroveň tisícročnej vody. Zakladalo sa pomocou takzvaných bentonitových stien, ktoré zaručia dobre izolované základy. V našom časopise sa však pozrieme bližšie na riešenie stavby z hľadiska jej vybavenia technickými zariadeniami. Hlavné slovo pri voľbe koncepcie mal investor, úlohou spoločnosti ABC KLÍMA bolo rozpracovať ju.

Vykurovanie
Systém vykurovania sa v jednotlivých objektoch rieši rozličnými spôsobmi. V hoteli sa na vykurovanie využívajú fancoily, ktoré sú umiestnené v medzistrope a výduch vyfukujú cez regulovateľné výustky. V priestoroch bazénov sa inštalovalo podlahové vykurovanie. V apartmánoch sa tepelná pohoda v zimnom období zabezpečuje klasickými doskovými vykurovacími telesami, avšak v mierne vyššom štandarde vyhotovenia spolu s podlahovými konvektormi. V obchodných priestoroch sa vykurovanie realizovalo najmä pomocou vzduchotechniky – spoločnosť ABC KLÍMA tu napájala výmenníky kompletnými hydraulickými uzlami na strane vykurovania aj chladenia. V rámci vykurovania dodávala aj všetky dverné clony pri vstupoch do jednotlivých objektov.

Zareagovať bolo treba aj na špeciálnu požiadavku v rámci ústredného vykurovania, a zabezpečiť ohrev vody vo fontáne umiestnenej na promenáde medzi kinami a hotelom. Voda sa bude v prechodnom období ohrievať dunajskou vodou a v zimnom období – pri poklese teploty vody Dunaja pod 5 °C – sa bude ohrievať prostredníctvom jednej z kotolní umiestnených v blízkosti fontány.

Zdrojom vykurovania je osem plynových kotolní, štyri z nich sú umiestnené v druhom suteréne objektu a štyri sú umiestnené na strechách objektov komplexu. V kotolniach sú plynové kotly v kombinácii nízkoteplotných a kondenzačných kotlov s celkovým vykurovacím výkonom 14 132 kW. Všetky inštalované kotolne zabezpečujú aj prípravu teplej vody pre jednotlivé objekty.

Na materiály rozvodov vykurovacieho média sa zvolila kombinácia oceľových bezšvových rúr s plasthliníkovým potrubím. Každé odberné miesto – či už na strane vykurovania alebo chladenia – má merače chladu a tepla, ktoré budú slúžiť na fakturáciu odobratých médií.

Chladenie
Chladenie sa rieši centrálne pre všetky objekty komplexu, k dispozícii je však systém s možnosťou voľby strojného alebo voľného chladenia. Strojné chladenie zabezpečujú štyri chladiace turbokompresory s celkovým chladiacim výkonom 11,2 MW. Na voľné chladenie a chladenie kondenzátorov chladiacich strojov sa využíva dunajská voda, ktorá sa čerpá z troch studni na nábreží a vracia sa ohriata späť do Dunaja. Ak je požiadavka na chladenie aj v zimnom období, kompresorové chladenie sa odstaví a chladí sa priamo dunajskou vodou, ktorá má v zimnom období teplotu okolo 1 °C. Voľné chladenie sa rieši cez platňové výmenníky a sústavou klapiek.

Strojovňu chladu riadi systém dodávaný spolu s chladiacimi jednotkami. Celú distribúciu chladenej vody zabezpečujú dve veľké obehové  čerpadlá v zapojení 2 + 1, ktoré sú umiestnené v dvojpodlažnej strojovni chladenia.

Na distribúciu chladu sa zvolila podobná schéma ako pri vykurovaní, rozdiel je len v tom, že v kanceláriách či administratívnych priestoroch si koncové prvky zabezpečí nájomca, podobne, ako to je aj v nájomných predajných priestoroch. V apartmánoch sa použila kombinácia podlahového konvektora s fancoilom, v hotelovej časti sa chladenie rieši zase pomocou štvorrúrkového fancoilu. V predajnej galérii sa zvolilo riešenie chladenia vzduchotechnikou v kombinácii s fancoilmi.

EUROVEA International Trade Centre Bratislava
Miesto: Pribinova ulica, Bratislava
Využitie: Polyfunkčný objekt – obchodné/zábavné, ­kancelárske a rezidenčné priestory, Sheraton Bratislava Hotel
Autor urbanistickej štúdie a architektonického riešenia: A1 ReSpect, s. r. o.
Krajinný architekt: Michel Desvigne
Investor a prevádzkovateľ:  Ballymore EUROVEA, a. s.
Developer: Ballymore Properties, s. r. o.
Stavebné povolenie: 6/2006
Začiatok výstavby: 07/2006
Ukončenie výstavby:  03/2010
Etapa:  1. etapa
Počet bytov:  235
Počet nadzemných podlaží:  6/8
Počet podzemných podlaží:  3
Počet podzemných parkovacích miest: 1 700
Generálny dodávateľ: špeciálne zakladanie a spodná stavba: Bilfinger Berger
Generálny dodávateľ nadzemnej časti a generálny projektant:   
     Joint Venture Eurovea (Strabag, Porr, Zipp)
Dodávateľ a projektant TZB (vykurovanie, chladenie, zemný plyn):  ABC KLÍMA, s. r. o.
Protipožiarna ochrana:  doc. Imrich Mikolai
Riadiaci systém:  Siemens/Desigo

Anna Salvová, Silvia Friedlová
Odborná časť TZB bola spracovaná z podkladov spoločnosti ABC KLÍMA, s. r. o.

Foto: ABC KLÍMA, Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise TZB