Inštalácie s lisovanými spojmi
Galéria(4)

Inštalácie s lisovanými spojmi

Partneri sekcie:

Spoje rozvodov potrubí na vodu alebo na kúrenie sa môžu realizovať rôznymi technológiami. Na spájanom potrubí možno vytvoriť lisovaný, letovaný, závitový, zváraný plastový, lepený plastový alebo samosvorný spoj. Pri použití ktorejkoľvek technológie však spoje musia byť vodotesné a musia mať požadovanú pevnosť. Pretože problematika spájania potrubí je veľmi široká, tento článok sa bude venovať iba jednej technológii – spájaniu potrubí lisovaním. Táto technológia sa začala používať začiatkom 60. rokov minulého storočia pri kovových materiáloch. Dnes sa aplikuje aj pri spájaní plastových častí potrubí.

Lisovaný spoj

Lisovaný spoj vzniká plastickou deformáciou lisovacej tvarovky a spájanej rúrky pomocou lisovacieho zariadenia. Toto zariadenie je vybavené špeciálnymi lisovacími slučkami alebo lisovacími čeľusťami – podľa toho, aká rúrka a s akým priemerom sa spracováva. Lisovaný spoj musí mať správnu geometriu, ktorá sa zabezpečí použitím vhodného lisovacieho náradia a pomôcok.

Vytvoriť správnu geometriu spoja lisovaním je dôležité z hľadiska jeho bezpečnosti, spoľahlivosti a funkčnosti. Spoj častí potrubí musí byť vodotesný a musí mať požadovanú pevnosť. Na parametre týchto vlastností má veľký vplyv plastická deformácia spoja, ktorá vznikne pri lisovaní. Plastická deformácia zabezpečuje pevnosť spoja pri namáhaní ťahom, tlakom a svojím prierezom aj pri namáhaní krútením. Tesnosť lisovaného spoja zase ovplyvňuje deformácia tvarovaného tesniaceho krúžku.

Vlastnosti lisovaných spojov

Medzi základné vlastnosti potrubných systémov s lisovanými spojmi možno zaradiť jednoduchosť a rýchlosť montáže, čistotu pri práci, spoľahlivosť spoja, univerzálnosť použitia spoja a jeho hospodárnosť.

Náročnosť montáže

Vytvorenie spoľahlivého lisovaného spoja možno zhrnúť do piatich základných krokov:

  • narezanie rúr,
  • zrazenie rezných hrán,
  • označenie hĺbky nasunutia tvarovky na rúrke,
  • vizuálna kontrola a nasunutie tvarovky,
  • zalisovanie.

Tento pracovný postup nie je náročný na presnosť. Znižuje preto pravdepodobnosť zlyhania ľudského faktora pri montáži potrubného systému a nároky na odborné zaškolenie personálu. V každom prípade však treba mať před začatím prác k dispozícii podrobný projekt, aby sa prípadnými zmenami a prerábaním zbytočne nezvyšovali náklady – napr. dodatočné vyhotovenie odbočky treba urobiť pomocou špeciálnych presuvných tvaroviek.

Rýchlosť montáže

Pretože sa tento proces zaraďuje medzi tzv. suché procesy, odpadá pri montáži čas potrebný na vytvrdenie (lepené spoje) alebo na chladnutie (zvárané spoje) spoja. Vytvorený lisovaný spoj možno po ukončení lisovania plne mechanicky zaťažiť. S klesajúcim rozmerovým radom rúrok klesá aj čas potrebný na proces vytvorenia lisovaného spoja.

Čistota montáže

Pri práci s lisovacími tvarovkami a systémovými rúrkami nie je potrebné lepidlo ani otvorený oheň. Na spájanie rúrok sa používa elektrické, pneumatické alebo mechanické lisovacie náradie s príslušnými lisovacími čeľusťami. Pneumatické a mechanické lisovacie náradie možno použiť aj do výbušných prostredí, teda tam, kde sa nemôže použiť zváranie alebo letovanie.

Spoľahlivosť spoja

Spoľahlivosť lisovaného spoja sa určuje technickými skúškami v nezávislých skúšobniach. Dôležitým parametrom je napr. hodnota trhacieho tlaku. Tá môže pri rúrke s priemerom 12 mm dosiahnuť hodnotu okolo 500 barov (ušľachtilá oceľ). Vďaka tvarovanému tesniacemu krúžku možno pri tlakovej skúške nájsť nezalisované tvarovky. To zabraňuje prípadným škodám vzniknutým z netesnosti spojov.

Typy systémov spájateľných lisovaným spojom

Plastovo-hliníkový systém
Tento systém pozostáva z viacvrstvovej kombinácie kovu a plastu. Určený je najmä na rozvody vody a kúrenia. Rúry sa dodávajú v tyčiach s priemerom od 16 do 75 mm alebo v kotúčoch do priemeru 26 mm. Vnútorná vrstva rúrok je zo sieťovaného polyetylénu, ktorý nepodlieha korózii. Niektorí výrobcovia vyrábajú rúrky so strednou vrstvou z masívneho hliníka, ktorá je zvarená na tupo. Táto vrstva napriek svojej ohybnosti zabezpečuje požadovanú pevnosť a tvarovú stálosť rúrky. Ochrannú vrstvu proti korózii a mechanickým vplyvom tvorí vonkajšia vrstva z HDPE. Výhodou je možnosť spájať rúry z tohto systému pomocou ručného lisovacieho náradia (rúry s priemerom 16 až 26 mm) alebo pomocou elektrického náradia (rúry s priemerom 16 až 75 mm). Proti nezalisovaniu sú tvarovky chránené ochranným systémom.

Systémy z uhlíkovej ocele

Tieto systémy sú prioritne určené na uzatvorené vykurovacie systémy s maximálnou prevádzkovou teplotou do 120 °C, kde predstavujú alternatívu zváraných a letovaných systémov. Pri použití systémových rúr z uhlíkovej ocele s vonkajším opláštením možno uskutočniť estetickú inštaláciu pred stenou. Vonkajší plášť z polypropylénu zároveň zaisťuje ochranu před koróziou. Všetky systémové rúry s priemerom 12 až 108 mm sa môžu vyrábať s povrchovou úpravou – pozinkovaním.

Všetky tvarovky sú galvanicky pozinkované, preto spravidla nie je nutná žiadna ďalšia protikorózna ochrana. Vysoká pevnosť rúr umožňuje montáž s minimálnym počtom pevných bodov. V ponuke sú aj špeciálne prechodky, vďaka ktorým možno vzájomne kombinovať systémy z uhlíkovej ocele a plastovo-hliníkové systémy. Tak možno využiť výhody oboch systémov v rámci jednej inštalácie. Pri lisovaní spojov sa tvarovaný tesniaci krúžok dostane pomocou systémových čeľustí lisovacieho náradia do určeného tvaru a tým zabezpečí tesnosť spoja.

Systémy z ušľachtilej ocele
Systémy z ušľachtilej ocele sa používajú najmä na vybudovanie rozvodov pitnej vody, pretože materiál, z ktorého sú vyrobené, zaručuje vysokú hygienickú úroveň. Sú vhodné aj na chemickú a teplotnú dezinfekciu všade tam, kde je to predpísané smernicami alebo nariadeniami. Ušľachtilá oceľ je odolná proti korózii, agresívnym látkam a neodovzdáva do vody žiadne ťažké kovy. Hladký povrch obmedzuje tvorbu usadenín, čím zabraňuje množeniu baktérií. Vyrábajú sa v priemeroch 15 až 108 mm.

Systémy z medi
Tento systém sa používa na vybudovanie rozvodov pitnej vody, vykurovania, plynoinštalácie a po výmene tesniaceho krúžku v tvarovke aj na solárne rozvody. Spájanie medených rúr lisovaním je modernou náhradou klasického letovania, s ktorým sa u nás ešte stále bežne stretávame. Tento systém sa vyrába v priemeroch 12 až 54 mm. Na systémy z uhlíkovej ocele, medi a ušľachtilej ocele sa používa rovnaká geometria lisovaného spoja, ktorá umožňuje univerzálne použitie lisovacieho náradia. Súčasti systému z uhlíkovej ocele, medi a ušľachtilej ocele sú zväčša dimenzované na prevádzkový tlak viac ako 2,5 MPa.

Hospodárnosť spojov

Na základe kalkulácie niekoľkých konkrétnych projektov boli vypracované modelové výpočty hospodárnosti lisovaných spojov. Táto technológia spájania rúrok je efektívna najmä vtedy, ak pri potrubnom systéme pripadá na inštalovaný meter rúrky veľké množstvo tvaroviek. Vtedy sa v kalkulácii prejaví krátky prípravný a lisovací čas. Pri rozmerových radoch s priemerom rúrky 76,1 až 108 mm sa bod zvratu pohybuje okolo hodnoty 0,5 tvarovky na 1 m rúrky.

Záver

Technológia spájania potrubí lisovaním nie je náročná na obsluhu ani čas. Aj tu však platí dôležitá zásada – funkčný a neporuchový spoj možno vytvoriť iba presným dodržiavaním montážnych postupov, ktoré udáva výrobca.

z podkladov spoločnosti Geberit Slovensko, s. r. o.
Foto: Geberit Slovensko, s. r. o.