Grand Hotel Kempinski vo Vysokých Tatrách
Začiatkom mája privítal svojich hostí historicky prvý značkový päťhviezdičkový hotel na Slovensku. Grand Hotel Kempinski otvoril svoje brány po náročnej rekonštrukcii a dostavbe pamiatkovo chráneného komplexu v malebnom prostredí Štrbského Plesa. V našom časopise prinášame pohľad na technické zariadenie tejto pozoruhodnej stavby.
Výsledkom rozsiahlej rekonštrukcie a dostavby (plošne asi 60 : 40 %) je štýlový päťhviezdičkový hotel, ktorý poskytuje ubytovanie v 98 izbách a apartmánoch najvyššieho štandardu. Súčasťou komplexu sú aj dostavby apartmánových domov, určených na dlhodobý pobyt hotelových hostí, ktoré sú momentálne vo výstavbe a tvoria druhú etapu stavby. Ide o východnú dostavbu (13 apartmánov) a západnú dostavbu (6 apartmánov), ktoré sú funkčne prepojené s hotelom.V prvej etape sa spustila do prevádzky hotelová časť, ktorá sa nachádza v rekonštruovanej časti spolu s novovybudovaným technickým zázemím, wellnessom, fitnes a beauty. V rekonštruovanej časti sa okrem hotelových izieb nachádza aj spoločenská časť, ktorej súčasťou je bar, kaviareň, exkluzívna reštaurácia, konferenčné a zasadacie priestory. Všetky tieto časti spája novovybudovaná technická chodba, ktorá predstavuje podzemný objekt s dĺžkou 170 metrov vybudovaný zo severnej strany rekonštruovaných objektov.
Spolu s ďalšími 50 metrami, ktoré vedú v technických priestoroch východnej dostavby k hlavnému technickému vstupu, tvorí tento úsek s dĺžkou 220 metrov hlavnú zásobovaciu trasu pre tovary a média, a tak zabezpečuje čulý chod hotela, skrytý pred očami hotelových hostí.
Architektonicky, funkčne a aj z hľadiska technického zariadenia je dôležité členenie objektu na hotelovú a apartmánovú časť určenú na dlhodobý pobyt. V celom objekte sú v súčasnosti dve malé kotolne určené pre dostavby apartmánových domov a jedna veľká kotolňa, ktorá zabezpečuje hotelovú časť z prvej etapy výstavby. Rozvody médií v technických priestoroch sa na základe požiadavky investora nezakrývajú, ale vedú sa spoločne na chodbe.
Všetky odpadové vody (okrem dažďových) sú zaústené do novej kanalizácie a ďalej do ČOV. Dažďové vody ústia do vsakovacích nádrží, ktorých realizácia vyplynula z podmienok posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Hotelová časť
Vykurovanie a príprava teplej vody
Technologické centrum hotela pokrýva zabezpečenie potrieb vykurovania a prípravy teplej vody (TV).
Základné vykurovacie rozvody pre rekonštruovanú hotelovú časť a novovybudovanú časť s wellnessom a technickým zázemím vedú z hlavnej kotolne. Hlavná kotolňa sa nachádza v podkrovných priestoroch spoločenskej časti objektu, čo je prakticky v strede riešeného komplexu. Hlavné vykurovacie médiá a stúpacie rozvody (cez inštalačné jadro) vedú hore do podkrovia popri vstupe do starej časti (Hviezdoslav), kde je hlavný rozvod vody pre kotolňu. Každý objekt má pre možnosť samostatného uzatvorenia či riadenia svoju vetvu.
Kotolňa funguje už rok a pol a za ten čas sa táto vlastnosť už mnohokrát pri postupujúcej výstavbe použila. Kotolňa pracuje s výkonom približne 3 MW (1 100 kW + 2 × 980 kW). Funkčne je rozdelená na dva hydraulické okruhy: okruh pre vzduchotechniku s „ostrou vodou“, ktorý je napojený na nízkoteplotný kotol, a vykurovací okruh s konštantným tepelným spádom, v rámci ktorého sa pripravuje ekvitermná voda nízkoteplotným a kondenzačným kotlom. Medzi okruhmi sa realizoval prepoj pre prípad poruchy na kotle pre vzduchotechniku – vtedy jej možno priradiť dvojicu kotlov primárne určených pre vykurovací okruh. Všetky horáky kotlov majú plynulú moduláciu výkonu. Kotolňa sa vetrá prirodzene aj nútene. Zaujímavosťou je komín, ktorý sa realizoval ako prispôsobená replika pôvodného komínového telesa.
Každá vetva má svoje miesto, pričom ekvitermné vetvy sa regulujú trojcestnými ventilmi a všade sa osadili regulačné armatúry. Na zabezpečenie maximálneho komfortu sa použili tlmiče hluku. Veľmi dôležitou požiadavkou bolo eliminovanie hluku kotolne, preto sa tu realizoval špeciálny akustický obklad stien a tlmičmi sa vybavili aj horáky. Kvalita diela sa posudzovala meraním hlučnosti pri plnom nasadení.
V kotolni sú umiestnené rozdeľovače a zberače pre vzduchotechniku a takisto wellness, kde sa tiež dodáva teplo. Poistné zariadenia zabezpečujú konštantný tlak a bezpečnosť systému pre oba okruhy vykurovania a vzduchotechniky.
Príprava teplej vody sa uskutočňuje doskovými výmenníkmi tepla s parametrami 2 × 240 kW, pre hotel je k dispozícii akumulácia s objemom 2 000 litrov, pre kuchyňu s objemom 1 000 litrov. Hlavné rozvody vody sú z nehrdzavejúcej ocele.
Rozvod studenej vody
Potrubné rozvody studenej vody sú zhotovené z materiálov, ktoré spĺňajú kvalitatívne požiadavky na akosť studenej vody. Tieto materiály sa vyznačujú nízkym koeficientom trenia na vnútornej strane rúry, čím sa zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa. Na dimenzie DN 65 až DN 100 a na dimenziu DN 50 na požiarny vodovod sa použili rúrky a tvarovky z nehrdzavejúcej ocele triedy 1.4521. Spájanie týchto rúr sa vykonáva tvarovkami lisovanými za studena, pričom zhotovenie spoja trvá niekoľko sekúnd. Tvarovky sú vybavené bezpečnostnou kontúrou SC-Contur, ktorá je umiestnená na drážke tvarovky a slúži na rozpoznanie nezalisovaného miesta spoja pomocou vytekajúcej vody pri naplnení rozvodu.
Na rozvodné potrubia dimenzie DN 10 až DN 50 sa použili rúrky a tvarovky Geberit Mepla. Rúrky sú zhotovené z viacvrstvovej kombinácie kovu a plastu, pričom vnútorná vrstva je zo sieťovaného polyetylénu, takže nepodlieha korózií a zachováva kvalitu vody. Tvarovky sa dodávajú z plastu, červeného bronzu a mosadze. Konce tvaroviek určené na lisovanie majú špeciálne ryhovanie a O-krúžok. Spoje sa zhotovujú takisto ako spoje antikorového potrubia – lisovaním. Nástenky na montáž zariaďovacích predmetov sa zhotovili pomocou montážnych rámov, na ktorých sú vyznačené rozstupy v potrebných rozstupoch, takže sa pri montáži vylučuje použitie etažiek.
Vysoké hygienické požiadavky na studenú vodu sa zabezpečujú filtrom s antikorovým sitom s veľkosťou ôk 95 µm, ktorý je namontovaný na začiatku rozvodného potrubia hneď za uzatváracou armatúrou. Za filtrom je UV lampa (vyhotovená z nehrdzavejúcej ocele, takisto ako potrubie), ktorá slúži na dezinfekciu vody. Výkon UV lampy je maximálne 64 m3/h pri transmisii 80 až 99 %/m2.
Vzhľadom na to, že rozvod studenej vody zásobuje nádrž stabilného hasiaceho systému a požiarny vodovod, sú tieto zariadenia od rozvodu studenej vody oddelené uzatváracou armatúrou so spätnou klapkou príslušných dimenzií. Toto riešenie kvalitu studenej vody negatívne neovplyvňuje.
Rozvod ohriatej pitnej vody a cirkulácie
Aj pri rozvodoch ohriatej pitnej vody a cirkulačnej teplej vody sa kládol veľký dôraz na ich kvalitu. Vyššie dimenzie rozvodov sú zhotovené z antikorových rúrok a tvaroviek lisovacou technikou, nižšie dimenzie sú zhotovené z rúrok a tvaroviek Geberit Mepla, tiež lisovacou technikou.
Ohriata pitná voda sa pripravuje v zásobníkoch teplej vody, zvlášť pre kuchyňu a zvlášť pre hotelové izby. Zásobníky teplej vody sú istené proti vysokému tlaku vody expaznými nádržami s objemom 25 litrov a poistným ventilom s otváracím pretlakom 8 barov. Toto riešenie má výhodu v tom, že malé prekročenie pracovného pretlaku eliminujú expanzné nádoby. Tak sa šetrí ohriata pitná voda, pretože poistný ventil sa otvára až pri veľkom náraste pracovného pretlaku.
Na dezinfekciu vody a odstránenie legionely sú na vstupnom potrubí studenej vody a cirkulačnej teplej vody do zásobníkov teplej pitnej vody zabudované generátory chlórdioxidu – zariadenia LegioZon. Technické riešenie spočíva v dávkovaní chlórdioxidu ClO2 do vstupnej studenej vody a do cirkulačnej teplej pitnej vody.
Dávkovanie chlórdioxidu sa riadi v závislosti od prietoku vody. Meranie jeho obsahu zabezpečuje kontinuálne meracie zariadenie so sondou, ktorá je zaústená do rozvodu cirkulačnej teplej vody.
Umývačky skleneného riadu sa zásobujú demineralizovanou studenou vodou, ktorá sa pripravuje v zariadeniach reverznej osmózy. Po jemnej mechanickej a oxidačnej filtrácií sa voda dopravuje do demineralizačného stupňa jednotky reverznej osmózy. Takto pripravený permeát sa zhromažďuje v akumulačnej nádrži s objemom 1 000 litrov. Zariadenie reverznej osmózy je plnoautomatické.
Kanalizačné rozvody
Vnútorná kanalizácia odvádza splaškové vody zo zariaďovacích predmetov do verejnej kanalizácie, pričom dažďová voda sa odvádzaná do vsakovacích jám.
Na kanalizačnej vetve z kuchyne je zabudovaný odlučovač tukov, ktorý pracuje fyzikálne na gravitačnom princípe. Ťažšia substancia, v tomto prípade odpadová voda, klesá ku dnu, ľahšia substancia – oleje a tuky organického pôvodu – stúpa ku hladine. Počas vyprázdňovania sa vrstva tuku v odlučovači rozruší čistiacou hlavou a zároveň sa homogenizuje. Obsah odlučovača sa vyčerpá zvláštnym potrubím do zbernej nádrže, odkiaľ sa odváža na likvidáciu. Na vstupnom potrubí do odlučovača tukov je zabudovaný lapač hrubých nečistôt, ktorého úlohou je zachytiť hrubé nečistoty, ako sú rozbité poháre, taniere, resp. časti príborov. Na výstupnom potrubí z odlučovača je zabudovaná nádržka na odber vzoriek.
Vertikálne aj horizontálne rozvodné kanalizačné potrubia sú zhotovené z rúrok a tvaroviek z materiálu Geberit PE. Spoje sú zhotovené buď navarovaním na tupo, alebo pomocou elektrotvaroviek. Materiál Geberit PE odoláva pôsobeniu horúcej vody (krátkodobo až do 100 °C), účinkom nízkych teplôt, vyznačuje sa mrazuvzdornosťou, pružnosťou a odolnosťou proti chemikáliám (kyseliny a lúhy) v širokom rozsahu koncentrácie a teplôt. Charakterizuje ho aj vysoká odolnosť proti odieraniu dopravovaným médiom.
Počas montáže sa venovala veľká pozornosť všetkým zásadám na ukladanie potrubia, najmä prechodom zvislého potrubia do ležatého potrubia pomocou dvoch 45-stupňových kolien a priamym medzikusom s dĺžkou 250 milimetrov. Pri použití 87-stupňového kolena vzniká miestami veľké zaťaženie množstvom splaškov a rýchlosťou prúdenia odpadovej vody a zároveň takto vzniká aj zdroj hluku, ktorý spôsobuje náraz dimenzovanej vody na stenu rúrky. Takisto vzniká vzdutie odpadovej vody, čo vplýva na zápachové uzávierky nad takýmto kolenom. Súčasne sa znižuje rýchlosť prúdenia v ležatom potrubí, a tým sa zhoršuje aj preplachovanie potrubia.
Medzi ďalšie dôležité rešpektované zásady patrilo pripojenie pripojovacieho potrubia k zvislému odpadovému potrubiu pomocou odbočiek s uhlom 88,5 stupňov, uchytenie odpadového potrubia pomocou dilatačných hrdiel s pevným bodom či spôsob montáže redukčných tvaroviek tak, aby bola „rovná strana“ hore. Z ostatných zásad stojí za zmienku ešte pripojenie zariaďovacích predmetov na pripojovacie potrubie pomocou pripojovacích kolien 88,5 stupňov a zásuvných tesnení.
Na montáž WC sa použili inštalačné systémy Kombifix a Duofix, ktoré sú zabudované do steny alebo do sadrokartónových systémov. Z množstva ich výhod sa treba zmieniť aspoň o jednej – medzi závesnou misou a stenou je namontovaná protihluková vložka, ktorá znižuje hlučnosť pri splachovaní na minimum.
Vzduchotechnika a chladenie
Pri návrhu vzduchotechniky a chladenia sa vychádzalo z požiadaviek operátora, investora a z platných noriem a smerníc na návrh vzduchotechnických a chladiacich zariadení. Vetranie sa delí na požiarne vetranie, vetranie skladov a zázemia hotela, vetranie hotelových izieb a spoločenských častí.
Požiarne vetranie sa rieši pretlakovým vetraním s nútením prívodom vonkajšieho vzduchu.
Vetranie skladov a zázemia hotela sa rieši podtlakovým vetraním s núteným odvodom vzduchu prostredníctvom Spiro rozvodu s tanierovými ventilmi. Rozvody v jednotlivých miestnostiach sú napojené na potrubné ventilátory, zaústené cez fasádu do exteriéru. Nasávanie vzduchu sa rieši z chodby. Vetranie kancelárií a chodieb na 1. NP, šatní a zamestnaneckej jedálne sa rieši núteným vetraním s prívodom a odvodom upraveného vzduchu VZT jednotkami s doskovým rekuperátorom. Kancelárie sa vetrajú rovnotlakovým vetraním, šatne a jedáleň mierne podtlakovým. Jednotky nasávajú 100-percentný čerstvý vzduch z exteriéru, filtrujú ho a ohrievajú podľa potreby.
Vetranie v hotelových izbách zabezpečuje len vetranie sociálnych zariadení a kúpeľní. Rieši sa podtlakovým vetraním s núteným odvodom vzduchu potrubnými ventilátormi s výkonom 150 m3/h na jedno sociálne zariadenie, čo predstavuje výmenu vzduchu 10-krát/h. Ventilátory osadené v podhľade obsluhovaných miestností sú napojené na stúpacie rozvody zaústené nad strechu objektu. VZT rozvod v podhľade sa realizoval Spiro potrubím ukončeným tanierovými ventilmi. V potrubí sú tlmiče hluku a spätné klapky. Ventilátor sa ovláda spoločne s osvetlením a s dobehom.
Obdobným spôsobom sa realizovalo aj vetranie sociálnych zariadení v spoločenských priestoroch. Zaujímavosťou je riešenie nasávania a vyústenia vzduchu cez repliky historických komínových telies. V izbách v podkrovných priestoroch, kde môže nastať prehrievanie, sa chladenie riešilo fancoilovými jednotkami osadenými v podhľade. Použili sa dvojrúrkové jednotky bez opláštenia s výkonom 2,6 až 3,3 kW, ktoré majú vzduchový filter a štvorcestný ventil chladiacej vody 6/12 °C.
Jednotka nasáva vzduch z izby voľne cez odvodné vyústenie, filtruje ho, chladí podľa potreby a vyfukuje cez nástavec a prívodné vyústenie do izby. Ovládanie fancoilov podľa požadovanej teploty zabezpečuje systém MaR, ktorý slúži aj na reguláciu systému vykurovania. Ochladená voda sa vyrába centrálne v strojovni chladenia.
V rámci vetrania a klimatizácie reštauračných a spoločenských priestorov zabezpečuje vzduchotechnika nútené vetranie, dokurovanie a chladenie týchto priestorov. Jednotlivé priestory obsluhujú samostatné VZT jednotky, osadené v strojovni v podkrovných priestoroch spoločenskej časti objektu. Spolu s hlavnou kotolňou tvoria hlavný technologický celok objektu. VZT jednotky Lennox pracujú so 100-percentným čerstvým vzduchom; obsahujú kapsové filtre G4, doskový rekuperátor, teplovodný ohrievač, vodný chladič, prívodný a odvodný ventilátor s frekvenčným meničom.
Pri návrhu zariadení sa uvažovala výmena vzduchu 50 m3/h na osobu pri plnom obsadení, zároveň sa vykonala kontrola na odvod tepelných ziskov z priestoru. V zimnom období hradí vzduchotechnika okrem vlastných strát vetraním približne 20 % tepelných strát namiesto vykurovacieho systému. V podkrovných priestoroch sú umiestnené obdobné VZT jednotky na nútené vetranie kuchynských prevádzok ako na 1. a 2. NP. Nad varnými jednotkami sú odsávacie zákryty s lapačmi tuku a osvetlením. Nad hlavným varným priestorom v hlavnej kuchyni sa realizoval klimatizačný strop GIF. Na zabezpečenie prívodu čerstvého a odvodu použitého vzduchu sa musel projektant vyrovnať s objektmi vyústenia. Autor zamietal akékoľvek štandardné technické riešenia, schválil až riešenie pomocou oblúkových vikierov, ktoré vedel projektant doložiť na základe historických fotografií objektu.
Samostatne sa riešila vzduchotechnika priestorov wellnessu a beauty. Jednotky úpravy vzduchu pre tieto priestory sú v dvoch strojovniach vzduchotechniky na 2. a 1. PP. Strojovňa na 1. PP má nasávanie na fasáde objektu a výfuk nad strechou. Pre strojovňu na 2. PP bolo nevyhnutné vybudovať distribučný kanál na prívod a odvod vzduchu, ktorý vedie v teréne popod inžinierske siete a cestnú komunikáciu. V týchto priestoroch je celkovo päť zariadení slúžiacich na vetranie, odvlhčovanie a dokurovanie riešených priestorov. Úpravu vzduchu zaisťujú dve centrálne jednotky v strojovniach vzduchotechniky. Zariadenia pre priestory bazénovej haly a sauny dopĺňa cirkulačná jednotka s ofukovaním okien, ktorá pracuje s cirkulačným vzduchom s prisávaním z prívodného potrubia odvlhčovacieho zariadenia.
Z distribučných a dispozičných dôvodov sa pristúpilo k rozdeleniu zdroja chladenej vody na dva celky. Jeden sa nachádza vo východnej časti objektu pri vstupe do zázemia hotelovej časti, druhý v juhozápadnej časti komplexu.
Vo východnej časti sa realizoval uzavretý vodný chladiaci systém so zdrojom chladu – chiller Airwell AQCL 80 PE vo verzii Pack (expanzná tlaková nádoba, poistný ventil, jedno čerpadlo, regulačný ventil, prietokový spínač, vypúšťací ventil, filter). Zdroj chladu – chiller je umiestnený na betónovom základe (na pružných antivibračných podložkách) spolu s tlakovou zásobnou nádržou ochladenej vody. Výtlačné a vratné potrubie ochladenej vody sa vedie zo strojovne podvesené pod stropom 1. PP, odkiaľ idú odbočky do objektov Jánošík a Hviezdoslav (chladiaci výkon chillera pre tieto objekty je 76,5 kW). Výfuk ohriateho vzduchu z chillera sa odvádza do vonkajšieho prostredia. Čerstvý vzduch do strojovne sa privádza cez žalúziu. Na zabránenie poškodenia zariadení a potrubných rozvodov vody vplyvom nízkych teplôt v strojovni bolo treba dať do strojovne vykurovacie teleso, dodatočne sa doplnilo ešte zateplenie obvodovej steny.
Samostatný zdroj chladu sa navrhol pre spoločenské časti hotela a pre podkrovné izby objektu Kriváň. V strojovni chladenia sa ako zdroj chladu inštaluje chladič kvapaliny s oddeleným kondenzátorom Carrier typ 30 RWA 160 Condenserless s chladiacim výkonom 158,0 kW. V bezprostrednej blízkosti strojovne chladenia sa v exteriéri v samostatnom technickom priestore inštalujú dva kondenzátory Carrier typ SO 90 2MSC 12PH.
Apartmánová časť
Vykurovanie a príprava teplej vody
Na vykurovanie a ohrev TV slúži kaskáda šiestich kondenzačných turbokotlov s výkonom 60 kW, k dispozícii je zásobník s objemom 1 000 litrov. Ide tu o nízkoteplotný a kondenzačný režim s ekvitermnou vodou. Samozrejmosťou je zabezpečovanie vysokej ochrany a hygieny pitnej vody proti baktériám a legionele samostatnou UV lampou a samostatným legiozonom.
V apartmánoch sa použilo kombinované vykurovanie podlahových konvektorov a vykurovacích telies, temperujú sa aj podlahy v sociálnych zariadeniach. Vzhľadom na charakter apartmánového ubytovania sa regulácia teplôt v apartmánoch riadi nielen podľa požiadaviek klientov, ale existuje tu aj nadradená regulácia, ktorá sa využije najmä v čase, keď sa tu klienti nebudú zdržiavať. V týchto prípadoch preberie nadradenú reguláciu vykurovania hotel.
Rozvody vody a kanalizácie
Pre potrubné rozvody studenej vody aj ohriatej pitnej vody a cirkulačnej teplej vody v apartmánovej časti platia obdobné zásady a pravidlá ako v hotelovej časti. Veľký dôraz sa kládol na kvalitu materiálov a zariadení a zabezpečenie vysokého stupňa hygieny. Kvalita materiálov a vyhotovenia bola prvoradá aj pri riešení kanalizačných rozvodov v tejto časti.
Vzduchotechnika a chladenie
Vetranie tejto časti sa realizovalo podobne ako v hotelovej časti, pričom tu ho možno rozdeliť na požiarne vetranie a vetranie apartmánov. Vetranie apartmánov spočíva v zabezpečení vetrania sociálnych zariadení a kúpeľní – tak ako pri hotelových izbách. Okrem odvetrania sa v štyroch mezonetových bytoch riešilo teplovzdušné dokurovanie priestoru s ofukovaním okien proti oroseniu. Túto funkciu zabezpečujú potrubné fancoily v dvojrúrkovom vyhotovení, osadené v podhľade. Jednotka nasáva vzduch z haly, filtruje ho, zohrieva a distribuuje Spiro potrubím cez štrbinové výustky a škatule osadené nad oknami. Fancoily pracujú len s cirkulačným vzduchom. Ovládanie zabezpečujú prvky merania a regulácie (ventilátor a ventil na výmenníku). Fancoily sú napojené na rozvod ÚK.
Grand Hotel Kempinski High Tatras Miesto stavby: Štrbské Pleso, Vysoké Tatry Začiatok rekonštrukcie a výstavby: 2005 Ukončenie stavby: 2009 Investor: Kúpele Štrbské pleso, a. s. Autor návrhu: cerno+architekten, Mníchov / Peter Černo Hlavný projektant: GFI, a. s., Bratislava / Radoslav Grečmal Koordinátor profesií: GFI, a. s., Bratislava / Peter Kopčák, SEMOS, spol. s r. o. / Pavel Pauko Dodávateľ: Promont, spol. s r. o. – UVK, plynoinštalácia, ZTI (západná dostavba), Ing. Alojz Ivančák, CSc. – KYRANTHIA – ZTI (historické budovy a východná dostavba), KLIMAK, s. r. o. – VZT Projekt TZB: Term / Juraj Kabzan, GMW, s. r. o. / Ján Mesík, SKANSKA / Karol Tomasch, VTCH / Ladislav Oravec Základné technológie TZB: Viessmann, Weishaupt, Herz, HPM, Danfoss, Bösch, Prominent Slovensko, Viega GmbH, Geberit Slovensko, ACO stavebné prvky |
(sf)
Foto: Dano Veselský
Spracované z podkladov Ing. Miloša Tabiša (Promont, s. r. o.), Ing. Alojza Ivančáka, CSc. (Kyranthia), Ing. Pavla Pauka (SEMOS, spol. s r. o.) a Ing. Petra Kopčáka (GFI, a. s.)
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.