Partneri sekcie:

V Lučenci začali s výstavbou prvej slnečnej elektrárne

V Lučenci začali s výstavbou prvej slnečnej elektrárne

V Lučenci v časti Ľadovo sa začína s výstavbou prvej fotovoltickej elektrárne. Mesto prenajalo pozemky na vybudovanie slnečných elektrární 14 firmám a ročne z nájmu získa viac ako 140 000 eur.

Realizátor stavby Elektroenergetické montáže, a.s., začal s výstavbou minulý týždeň. Pozemok je oplotený a od budúceho týždňa sa začne s montážou konštrukcií, na ktorých je opevnené teleso panelu. „Táto konštrukcia sa dá demontovať a dá sa úplne odstrániť bez zaťaženia životného prostredia,“ vysvetlil projektový manažér firmy Igor Macúš, podľa ktorého sa pri výstavbe zamestná od 40 do 150 ľudí.

Spoločnosť SSE Solar, s. r. o., Žilina plánuje elektráreň s výkonom 3 megawatty spustiť ešte tento rok. Výška investície za jeden megawatt je 2,4 až 2,9 milióna eur. Firma plánuje aj výstavbu ďalšej elektrárne s výkonom desať megawattov v rovnakej lokalite. „V súčasnosti je to v procese schvaľovania. Táto lokalita je pre nás výhodná z hľadiska osvitu, pripojenia a lokality,“ uviedol zástupca konateľa spoločnosti Erik Štefák.

Lučencu sa po siedmich rokoch ponúkania pozemkov v priemyselnom parku Sever podarilo získať investora, ktorému neprekáža chýbajúca infraštruktúra. „Som rád, že sme našli takéto reálne riešenie vo forme slnečnej elektrárne. Mesto to teší aj z hľadiska príjmu, pretože ročne získa na prenájme viac ako 140 000 eur,“ skonštatoval primátor Lučenca Milan Marko, podľa ktorého mesto prenajalo pozemky na výrobu slnečných elektrární o celkovej výmere 95,4 hektára na 25 rokov. Samospráva bude navyše získavať peniaze za výber elektrických zariadení.

Podľa primátora sa v elektrárni môže zamestnať 20 ľudí. Mesto celkovo prenajalo pozemky 14 firmám, ktoré chcú vybudovať slnečné elektrárne. Jedna z firiem sa chystá postaviť aj fabriku na výrobu fotovoltických článkov. 

Spoločnosť SSE Solar okrem Lučenca plánuje výstavbu fotovoltických elektrární aj v obci Kalinovo a Mikušovce. Prvá takáto elektráreň bola vybudovaná v Buzitke koncom roka 2009.

Zdroj: TASR

KategórieFotovoltaika