Solárne panely na streche parkovacej budovy Auparku v Bratislave.

Na streche Auparku pribudne vyše 1 200 fotovoltických panelov. Prispejú k udržateľnosti

Spolu 1 272 panelov zabezpečí nákupnému centru v bratislavskej Petržalke predpokladanú ročnú produkciu elektrickej energie v objeme 550 MWh. 

Aupark disponuje 60-tisíc m2 prenajímateľnej plochy a 231 obchodnými jednotkami. Fotovoltaické panely sú ďalším zásadným krokom k naplneniu stratégie udržateľnosti. Doplní zvyšovanie miery triedenia odpadu, nízkoenergetické osvetlenie či používanie hygienických zariadení s minimálnym použitím vody. Aupark je od roku 2014 držiteľom certifikátu BREEAM In-Use na úrovni “double Excellent”.

Panely sú umiestnené na streche poschodového parkovacieho domu P1, ktorý je súčasťou nákupného centra. Celodenným kontaktom so slnečným žiarením poskytuje strecha ideálne podmienky na výrobu solárnej elektrickej energie.

Znižovanie energetickej závislosti

“Aktuálne vysoké ceny energií výrazne skracujú návratnosť investície do fotovoltických zariadení. Okrem ekonomickej stránky je však pre nás dôležitý aj dopad na životné prostredie a kontinuálne znižovanie závislosti na neobnoviteľných zdrojoch energie,“ povedal Lukáš Palaščák z Wood & Company, ktorá spoluvlastní Aupark so skupinou Unibail-Rodamco-Westfield.

Investičný riaditeľ WOOD & Company Martin Šmigura doplnil, že ich budovy ako Aupark Tower alebo Lakeside Park v hlavnom meste už odoberajú zelenú elektrickú energiu výhradne z obnoviteľných zdrojov. V tomto trende chcú pokračovať.

Pri Auparku je jeho vysoké hodnotenie odzrkadlením systematického uplatňovania celého radu environmentálnych opatrení ako je napríklad používanie hygienických zariadení s nízkou alebo žiadnou spotrebou vody, inštalácia nízkoenergetického LED osvetlenia, nákup elektrickej energie so 100 % zastúpením výroby z obnoviteľných zdrojov alebo spolupráca s udržateľnými módnymi značkami.

Okrem nákupného centra Aupark, ktoré Wood & Company spoluvlastní spolu so skupinou Unibail-Rodamco-Westfield, sú súčasťou slovenského realitného portfólia skupiny aj administratívne budovy ako Aupark Tower, Lakeside Park, BBC5, BBC1, BBC1 Plus a Westend Tower.

mv