Trnava a fotovoltika

Trnava chce mať pätinu elektrickej energie zo zelených zdrojov, v meste pribúda fotovoltika

Partneri sekcie:

V Trnave prebieha posudzovanie striech na mestských budovách a rozhoduje sa o tom, či sú vhodné na inštaláciu fotovoltických panelov. Fotovoltiku už majú prakticky všetky základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Trnava sa bude uchádzať o nenávratný finančný príspevok z výzvy ministerstva životného prostredia na fotovoltické elektrárne na budovách polikliniky Družba na Starohájskej ulici a Strediska sociálnej starostlivosti na Clementisovej ulici.

Obe elektrárne sú už vo výstavbe, podľa zmluvy budú dokončené do 1. marca. Trnava za ne zaplatí spolu takmer 218-tisíc eur. Mestské zastupiteľstvo v Trnave schválilo predloženie žiadostí o nenávratné príspevky na obe elektrárne v celkovej výške 205-tisíc eur, ako aj spolufinancovanie vo výške piatich percent z oprávnených výdavkov.

Fotovoltické elektrárne na strechách polikliniky Družba a Strediska sociálnej starostlivosti budú zapojené do systému „on-grid“. Prebytky vyrobenej elektrickej energie pôjdu cez distribučnú sieť na mestom určené odberné miesta. Vyrobená elektrická energia tak bude použitá pre vlastnú spotrebu.

Fotovoltiku podľa zverejnenej zmluvy dodá do dvoch mesiacov technologická spoločnosť z Nitry. Náklady sa vyšplhali na takmer 218-tisíc eur.

Trnava fotovoltika
Po fotovoltických elektrárňach na poliklinike a Stredisku sociálnej starostlivosti majú pribudnúť ďalšie. | Zdroj: Facebook/Peter Bročka

„Zároveň pripravujeme dve väčšie fotovoltiky na Mestskom zimnom štadióne a na skládke odpadu. Paralelne prebieha posudzovanie všetkých striech vo vlastníctve mesta. Môj vnútorný cieľ je mať 20 percent elektrickej energie zo zelených zdrojov,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka.

Podľa neho je možné do štyroch až piatich rokov tento cieľ prekonať. Fotovoltické panely už majú prakticky všetky základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Ako informoval na svojom Facebookovom profile, začiatkom februára sa počet metských budov s inštalovanou fotovoltikou vyšplhal na jedenásť, s celkovým výkonom 606 kWp a s potenciálom pokryť až polovicu ich ročnej spotreby.

Mesto má v tohtoročnom rozpočte vyčlenených celkom 420-tisíc eur na vybudovanie fotovoltických elektrární na vybraných mestských budovách.

SITA, red