Partneri sekcie:
  • OSMA
  • STAVMATSTAVEBNINY

Na západnom Slovensku spustili do prevádzky prvú slnečnú elektráreň

Na západnom Slovensku spustili do prevádzky prvú slnečnú elektráreň

Prvú slnečnú elektráreň na západnom Slovensku spustili dnes do prevádzky SolarLand Holding SK I, a.s., s juhokórejským investorom Samsung C&T Corporation.

„Fotovoltaická elektráreň v Kľúčovci na ploche 2,1 ha s inštalovaným výkonom 445 kWp je úvodnou realizovanou investíciou v rámci niekoľkomiliónového projektu výstavby portfólia stredne veľkých fotovoltaických elektrární na Slovensku. Ročná produkcia predstavuje 480 893 kWp, čo postačuje na ročnú spotrebu 150 domácností,“ povedal výkonný riaditeľ SolarLand Holding Peter Obdržálek s tým že, skupina SolarLand sa v súčasnosti zameriava na výstavbu a prevádzku solárnych parkov. Pripravuje projekty v Banskobystrickom, Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.

„Cieľom firmy je tieto projekty nielen pripraviť, ale aj prevádzkovať a stať sa tak jedným z najväčších výrobcov tzv. čistej energie na Slovensku,“ uviedol riaditeľ a dodal, že financovanie zabezpečujú nielen domácim kapitálom, ale aj slovenskými bankovými ústavmi a investičnými spoločnosťami, ktorým ponúkajú zaujímavú a dlhodobú príležitosť zhodnotenia vloženej investície.

„Skupina SolarLand a dynamický rozvoj solárnej energetiky na Slovensku dnes spolu neoddeliteľne súvisia. Naša skupina vytvorila v minimálnom čase vysoko účinný postup prípravy a výstavby slnečných elektrární. Radí sa po roku existencie k lídrom na domácom trhu,“ informoval Obdržálek a pripomenul, že využívajú silné akcionárske zázemie, vrátane zahraničných skúseností s projektmi fotovoltaických elektrárni. „Vytvárame strategické partnerstvá s investormi, dodávateľmi technológií, služieb, ako aj staviteľmi a prevádzkovateľmi. Cez tieto partnerstvá sme schopní dosahovať optimálne riešenia, nadštandardné garancie a ponúkať najatraktívnejšie investičné príležitosti,“ zdôraznil riaditeľ.

Starosta obce Kľúčovec Tibor Both pozitívne hodnotil štart slnečnej elektrárne. „Naša obec nemá dostatok finančných prostriedkov, preto sme prijali s radosťou ponuku spoločnosti SolarLand, ktorá ročne zaplatí obci dane vo výške cca 7000 eur,“ konštatoval starosta a pripomenul, že pozemok, na ktorom bola vybudovaná slnečná elektráreň, nespĺňa požiadavky rastlinnej výroby.

Zdroj: TASR

KategórieFotovoltaika