image 90970 25 v1
Galéria(10)

Rekonštrukcia eternitovej strechy strešnými šindľami IKO!

Partneri sekcie:

Väčšina starých eternitových striech neunesie veľkú záťaž ťažkých krytín, akými sú betónové alebo pálené škridle (ich hmotnosť je 40 kg/m2 a viac). Možnosť využiť existujúce strešné debnenie pritom ponúka použitie moderných asfaltových strešných šindľov.

1 demontaz 0
2 bedneni 0
3 odvetrana mezera 0
4 plechovani 0
5 podkladni pasy
6 zavetrne listy
7 startovaci rada
8 pokladka Cambridge

Nie je preto potrebné doplácať za dodatočné kontralatovanie a latovanie, a s tým súvisiace ďalšie náklady potrebné na výmenu oplechovaní a lemovaní strešných okien, či úpravy v interiéroch pri osteniach atď.. V prípade, že stará eternitová strecha nemá plné debnenie, to je možné veľmi rýchlo a relatívne lacno vytvoriť pomocou tenkej cca 10mm hrubej OSB dosky položením na stávajúcu drevenú konštrukciu/latovanie. Strešné šindle patria medzi ľahké strešné materiály, sú tak vhodnou alternatívou k azbestocementovým krytinám. Inštalácia šindľov je veľmi jednoduchá a rýchla a preto je možné mať novú strechu v priebehu niekoľkých dní. Najpoužívanejšie šindle na rekonštrukcie eternitových striech sú asfaltové šindle novej generácie z rady Cambridge so zárukou 25 resp.30 rokov!

IKO Cambridge šindle sú najväčšie a teda najefektívnejšie šindele na trhu. Väčší šindeľ znamená menej práce pri pokládke a menej klincov a teda menej času pri pokrývaní strechy. Rýchla práca znamená nielen úsporu času pri realizácii, ale aj úsporu peňazí. Je to jedinečný produkt z rodiny strešných šindľov, ktorý v sebe spája pozitívne vlastnosti strešných šindľov a zároveň vyzerá ako tradičné krytiny priestorového 3D vzhľadu. IKO Cambridge sa vyrába laminovaním (lisovaným spájaním) dvoch šindľových vrstiev, nerovnomerne vyrezávaných. Dve vrstvy šindľa zaručujú výnimočnú mechanickú odolnosť a zároveň flexibilitu. Jeho aplikácia je vďaka nepravidelnému tvaru veľmi jednoduchá a rýchla. Strecha pokrytá takýmto šindľom sa veľmi podobá prírodnej bridlici alebo dreveným šindľom a cenovo ostáva na úrovni kvalitných šindľov.

6 krokov Ako rekonštruovať starú plavidla eternitovú strechu:

1. Demontujte existujúce eternitovú krytinu a ekologický ju zlikvidujte. Skontrolujte stav starého krovu/debneie. V prípade potreby debnenie lokalne vymeňte, resp. vytvorte tenkou približne 10mm hrubou OSB doskou
2. Skontrolujte funkčnosť ventilácie. Ventilačné otvory vyčistite, prípadne opravte. Ak odvetranie chýba, je nutné ho dorobiť, je to obvzláľť dôležite pri zateplených strechách!
3. Oplechujte odkvapovú hranu strechy a nainštalujte podkladný pás IKO Armourbase (ECO, PRO, PRO PLUS), ktoré vyrovnajú prípadné nerovnosti debnenia a zároveň slúžia ako poistná hydroizolácia. Následne inštalujte záveterné oplechovanie.
4. Nainštalujte štartovací rad a začnite s inštaláciou šindľov IKO Cambridge Xpress/Xtreme.Vďaka zámerne nepravidelnému tvaru je inštalácia veľmi rýchla a nenáročná. Nepravidelný tvar dobre maskuje prípadné nerovnosti podkladu a zároveň viete použiť každý odrezok vačší ako 10cm, vďaka čomu ušetríte pretože minimalizujete odpad a teda celková spotreba materiálu je nižšia.
5. V prípade absencie hrebeňového odvetrania, kotúčovou pílou zrežte hrebeň strechy v širke 6-8cm a otvor prekryte odvetrávačom IKO Armourvent Multi Plus. Správne odvetranie strechy je veľmi dôležité, pretože predlžuje životnosť strešnej krytiny, drevenej konštrukcie, odvádza vlhkosť zo strešného plášťa a zvyšuje komfort bývania, pretože nedochádza k nadmernému prehrievaniu podkrovia.
6. Hrebeň/nárožia strechy následne vytvoríte so šindľov IKO Superglass 3T, vyrezaním do tvaru hrebenáčov.

Demontáž starej azbestovocementovej krytiny

Kontrola, prípadne oprava debnenia

Inštalácia odkvapového oplechovania

Inštalácia podkladových pásov IKO

Inštalácia záveterného oplechovania

Štartovací rad

Inštalácia šindľov Cambridge Xpress resp. Cambridge Xtreme 9,5° zdola nahor

Príprava inštalácie hrebenáčov

Klince – lepenkáče s antikoróznou úpravou, vrúbkovaným alebo skruteným telom.

Ako postupovať pri odstraňovaní eternitu
Použitie azbestu je regulované zákonom, nakoľko sa nachádza na zozname nebezpečných chemických látok. Problém nastáva, pokiaľ mechanicky porušíme eternitovú krytinu a do ovzdušia sa uvoľní azbest, ktorý ma karcinogéhnne účinky. Preto je lepšie zveriť odstránenie a následnú likvidáciu starej eternitovej krytine, špecializovanej firme.

Detailný návod na inštaláciu šindľov – tu kliknite!

Text: IKO, www.iko.sk