Technológie odstraňovania konštrukcií
Dôvodom na odstraňovanie nevyhovujúcich objektov, prístavieb, konštrukcií alebo ich častí býva potreba likvidácie nevhodných adaptácií, prípadne zmena dispozície, statickej schémy budovy, jej presvetlenie či vytvorenie nových vstupov. V osobitných prípadoch treba odstrániť aj celú budovu. Búranie nenosných či výplňových konštrukcií budovy zvyčajne nebýva zložité. Zložitejšie je búranie nosných konštrukcií, ktorých pôvodné nosné funkcie treba eliminovať alebo zabezpečiť iným vhodným spôsobom, t. j. preniesť na iné konštrukcie.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Ručné búranie
Použitie mechanizácie
Rozpájanie konštrukcií odstrelom
Pre veľkú prašnosť sa konštrukcia pred odstrelom zvyčajne dôkladne navlhčí vodou (treba však dať pozor na prekročenie únosnosti nosných konštrukcií zvýšenou hmotnosťou vlhkej stavby). Pri búraní odstrelom sa musí vopred posúdiť aj stav okolitých stavieb, aby ich nenarušila tlaková vlna. Odstrel budov je viazaný na špeciálnu odbornú spôsobilosť a môžu ho viesť len špecialisti.
Nesprávne načasovanie pamiatkovo chráneného domu v centre Banskej Štiavnice na zimu. Stav v októbri 1985 |
Stav v máji 1986 po samovoľnom zrútení dvoch podlaží zadného traktu vplyvom podmočenia konštrukcie dažďom a snehom |
Rozpájanie konštrukcií expanznou deštrukciou
Priemer vrtu býva zväčša 3 až 6 cm, hĺbka vrtu približne 80 percent hrúbky konštrukcie a vzdialenosť vrtov približne 10- až 16-násobok priemeru vrtov. Presné určenie závisí od druhu materiálu, ktorý sa má rozpojiť. Expanzívna deštrukcia nespôsobuje hluk ani vibrácie, nepôsobí negatívne na životné prostredie a nevyžaduje mimoriadne bezpečnostné opatrenia.
Spôsob búrania tehlovej priečky (kos, 1999)
1-oceľový preklad, 2-podpera, 3-trámy, 4-postupne búraná priečka, 5-podkladový hranol, 6-stropnica, 7-2x uloženie, 8-podchytenie hornej priečky, 9-fošňa, 10-vzpera, 11-zavetrovanie v spodnej časti, 12-lešenie, 13-prah, 14-klíny, 15-domurovanie
Rozpájanie konštrukcií prepaľovaním
Stroje, ktoré sa na teplotné rozpájanie konštrukcií používajú, vytvárajú pomocou plameňa súvislý rez do hĺbky 1 až 1,2 m. Plameň sa v strojoch vytvára v spaľovacom priestore, do ktorého sa privádzajú kyslík, kerozín a termit. Rozpájaná konštrukcia sa v mieste pôsobenia plameňa ohreje až na teplotu 3 500 °C, čo spôsobí roztavenie.
Na prepaľovanie otvorov v murive (najmä v prípade menších otvorov pre potrubia sanitárnych zariadení aj rozvodov elektriny) možno využiť nielen bežné spaľovanie, ale aj termický princíp. Aplikuje sa tak, že sa v acetylénkyslíkovom plameni termitovou práškovou zmesou vytvára teplota až 4 500 °C. Kamenné, betónové alebo iné murivo sa týmto plameňom roztaví a vytečie z otvoru. Rýchlosť prepaľovania je veľká, preto treba dôsledne dbať na bezpečnosť pracovníkov.
Rozpájanie konštrukcií vodným lúčom
Veľkou nevýhodou tejto metódy je vnášanie množstva vody do konštrukcie stavby, takže aplikácia tejto technológie nie je vhodná v tých častiach budovy, kde treba zachovať alebo ochrániť proti navlhnutiu nižšie položené konštrukcie.
Ing. Oto Makýš, PhD.
Foto: autor
Autor pracuje na Katedre technológií stavieb Stavebnej fakulty v Bratislave. Profesne sa zameriava na záchranu a obnovu pamiatkových budov na Slovensku aj v zahraničí. Často publikuje v odborných časopisoch a zborníkoch a prednáša na medzinárodných odborných konferenciách.