detske ihriska na baze dreva
Galéria(17)

Detské ihriská na báze dreva

Partneri sekcie:

Na verejných priestranstvách sa často zabúda na vytvorenie priestoru na hranie detí. Pri bytových domoch by však jednoznačne chýbať nemali. Pre zdravý vývoj detí rôznych vekových kategórií sú totiž pohybové aktivity nevyhnutné. Detské ihriská zabezpečujú nielen pohyb detí, ale v tvorivom priestore aj rozvoj ich kreativity. Na to, aby dieťa mohlo vyvíjať pohybovú aktivitu, nie sú potrebné rozmerovo a finančne nákladné ihriská, často stačí jednoduchá hojdačka, preliezačka, šmýkačka či malé pieskovisko.

07a elenka big image
02 elenka big image
15 elenka big image
14 elenka big image
13 elenka big image
12 elenka big image
11 elenka big image
10 elenka big image
Výber ihriska by mal vychádzať z požiadaviek vlastníkov bytov, z priestorových a finančných možností. Pri výbere jednotlivých prvkov ihriska treba brať do úvahy aj rôzny vek detí. Nemalo by sa zabúdať na kvalitu zariadenia, jeho trvanlivosť a náročnosť kontroly a údržby. Ak je to možné, ihrisko by sa malo umiestniť v závetrí vnútri bloku. Realizuje sa až na konci výstavby spolu s úpravou okolia.

Detské ihrisko zvyčajne tvorí zostava prvkov, ktorá sa skladá z dvoch alebo viacerých základných prvkov na hranie. Tie sa kombinujú podľa konkrétnych požiadaviek na dané ihrisko, ako sú priestorové obmedzenie, požadovaná materiálová báza, financie, vek detí a podobne. K prvkom na hranie sa zaraďuje pieskovisko, hojdačka, šmýkačka, preliezačka, kolotoč, rebrík, rampa, lano, schody, domčeky, tunely a originálne prvky. Dôležitá je najmä bezpečnosť detí, stabilita konštrukcie a trvácnosť ihriska.

detské ihriskáPlatné normy
Normy STN EN 1176: 2009 (Zariadenia a povrch detských ihrísk. Časť 1: Všeobecné bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy) a STN EN 1177: 2009 (Povrch ihriska tlmiaci náraz. Určenie kritickej výšky pádu) stanovujú všeobecné technické bezpečnostné požiadavky na zariadenie detských ihrísk a ich prevádzku. Tieto požiadavky zohľadňujú rizikové faktory, s ktorými treba pri zariaďovaní ihrísk počítať. Normy stanovujú požiadavky, ktoré ochraňujú dieťa pred nebezpečenstvom, keď používa ihrisko podľa príkazov (deti do troch rokov by mali byť na ihrisku pod dozorom). Výrobcovia detských ihrísk musia pri zhotovovaní ihrísk postupovať podľa týchto noriem. Pri verejnom ihrisku musia byť splnené všetky kritériá, ktoré uvádzajú európske normy na stavbu detských ihrísk. Pri tvorbe takéhoto ihriska by mala stavbu realizovať firma, ktorej výrobky vyhovujú požiadavkám uvedených noriem. Výrobca by mal zároveň zabezpečiť následnú údržbu ihriska.

Základnými prvkami každého ihriska by mala byť hojdačka, šmýkačka a preliezačka. Ak sa v okolí bytového domu nachádza nerovný terén, možno ho využiť na stavbu tunela.

Používané materiály
Materiálová báza na zhotovenie ihrísk pre deti je široká (drevo, kovy, antikorové plechy, plasty, laná, siete a podobne). Najčastejšie využívaným materiálom však býva drevo a výrobky na báze dreva (veľkoplošné materiály). Detské ihriská by mali byť zhotovené z kvalitného, dobre opracovaného dreva a mali by byť ľahko opraviteľné. Prvky detských ihrísk musia byť certifikované a vyhovovať európskym normám.

Drevo
Pri výbere druhu dreva sa musí prihliadať na jeho prirodzenú trvanlivosť. Podľa STN EN 350 – 2: 1997 (Trvanlivosť dreva a výrobkov na báze dreva. Prirodzená trvanlivosť rastlého dreva. 2. časť: Návod na zisťovanie prirodzenej trvanlivosti a impregnovateľnosti vybratých druhov dreva dôležitých v Európe) existuje päť tried trvanlivosti (platia pre jadrové (zrelé) drevo):
1 – veľmi trvanlivé (tík),
1 – 2 (agát),
2 – trvanlivé (dub, gaštan),
3 – stredne trvanlivé (douglaska, orech),
3 – 4 (borovica, smrekovec),
4 – málo trvanlivé (brest, jedľa, smrek),
5 – netrvanlivé (buk, hrab, javor, lipa, topoľ).

K našim najtrvanlivejším drevinám patrí agát (trieda 1 až 2) a dub alebo gaštan (trieda 2). Nosné a stabilizačné prvky zostáv sa môžu vyrobiť z agátového dreva. Agátové drevo patrí medzi dreviny, ktoré sa vyznačujú vysokou trvanlivosťou a odolnosťou proti poveternostným vplyvom či pôsobeniu drevokazných činiteľov. Preto sa mnohí výrobcovia zamerali na výrobu ihrísk výhradne z agátového dreva. Agát pri zosychaní nevytvára ostré, dlhé triesky, ktoré by mohli spôsobiť zranenie, ako napríklad smrek (trieda trvanlivosti 4). Na doplňujúce konštrukčné diely (plošiny, striešky a podobne) možno použiť aj dubové drevo, ktoré ma vynikajúce konštrukčné vlastnosti. V prípade použitia dreva s nižšou prirodzenou trvanlivosťou (napríklad ihličnaté dreviny ako borovica, smrek – trieda trvanlivosti 3 až 4) treba venovať zvýšenú pozornosť konštrukčnej a chemickej ochrane materiálu.

Záujem detí môže vyvolať aj ihrisko v tvare pirátskej lode.
detské ihriská
Na výrobu sietí sa používajú laná, ktoré majú oceľové zinkované jadro opláštené špeciálnou polyesterovou impregnovanou priadzou s veľmi vysokou odolnosťou proti oderu a UV žiareniu.

Tak isto treba brať do úvahy umiestnenie dre­veného prvku. V závislosti od toho, či je prvok krytý prístreškom, je umiestnený v kontakte so zemou, alebo či prichádza do kontaktu s vlhkosťou, existuje päť tried ohrozenia dreva (tab. 1). Jednotlivé prvky ihrísk sa najčastejšie nachádzajú v tretej triede ohrozenia, čo v prípade menej trvanlivých drevín znamená nutnosť chemickej ochrany dreva (ochranné nátery). Ak je prvok bez prístreška a v kontakte so zemou (trieda ohrozenia 4), je nevyhnutná zvýšená chemická ochrana (tlaková impregnácia). V prípade použitia drevín s menšou trvanlivosťou (borovica, smrek, jedľa) nie je vhodné umiestňovať prvok priamo do zeme, ale treba vytvoriť medzi prvkom a zemou vzduchovú medzeru (napríklad použitím kovovej pätky).

Pri konštrukciách na báze dreva (tab. 2) sa nesmie zabúdať na ich ochranu. Vlhkosť, dážď, sneh, ľad, námraza, slnečné žiarenie, prach, drevokazné huby a hmyz či mechanické poškodenie drevo znehodnocujú. Najdôležitejšia je konštrukčná ochrana, ktorá by mala zabezpečiť, aby prvky neboli v kontakte s vodou. Zvýšená vlhkosť stavebného dreva totiž vytvára ideálne podmienky na pôsobenie drevokazných činiteľov. Stavebné dielce z dreva musia byť preto vyhotovené tak, aby z nich mohla dažďová voda odtiecť alebo odkvapkať a nestála na nich. Drevené dielce, ktoré sú vystavené extrémnym klimatickým podmienkam (alebo majú menšiu prirodzenú trvanlivosť), sa musia ošetriť aj chemicky. Dre­vo sa môže natrieť syntetickými alebo prírodnými olejovými farbami. Povrchová úprava drevených častí by sa mala skladať z troch až štyroch vrstiev. Časti, ktoré budú v kontakte so zeminou (pod úrovňou zeme), sa penetrujú prípravkami na báze asfaltov alebo sa tlakovo impregnujú. Pri použití trvanlivého materiálu, vhodne ošetreného ochrannými prostriedkami, môže byť životnosť ihriska aj niekoľko desaťročí. Netreba zabúdať ani na následnú starostlivosť o hotové výrobky.

detské ihriská detské ihriská
Na oživenie jednotlivých prvkov ihriska často stačí jednoduchý originálny prvok, ako v tomto prípade šmýkačka v tvare ryby. Ak to priestorové možnosti dovoľujú, možno do miest preniesť trochu vysokohorskej atmosféry.
detské ihriská detské ihriská
Agátová konštrukcia ihriska zahŕňa aj lavičku pre dospelých a je spestrená originálnym Ihrisko môže byť zostavené z viacerých samostatne stojacich prvkov alebo ako v tomto prípade z jednej celistvej zostavy. Tá zahŕňa pieskovisko, hojdačku, šmýkačku aj preliezačku.

Ďalšie materiály používané pri výrobe
Pri výrobe detských ihrísk sa okrem dreva používajú aj iné materiály, ku ktorým sa zaraďujú:

  •  veľkoplošné materiály na báze dreva (napríklad vodovzdorná protišmyková preglejka);
  • tvrdené plasty;
  • HPL (High Pressure Laminate – vysokotlakový laminát) – papierová masa zlepená fenolovým lepidlom pod tlakom 90 až 100 kPa/cm2 pri teplote 150 °C. Je odolný proti vode, poškriabaniu aj chemikáliám;
  • Plywood (námornícka preglejka);
  • antikorové plechy a sklolamináty;
  • kovy (pri výrobe detských ihrísk sa nesmú používať nebezpečné látky (azbest, olovo, formaldehyd, kamenouhoľný decht a podobne). Použité kovové komponenty (spojovací materiál, reťaze, plechy) by mali mať protikoróznu úpravu (napríklad žiarovým zinkovaním) alebo by sa mali použiť priamo antikorové materiály. Kovové časti treba chrániť proti poveternostným vplyvom;
  • laná a siete. Používajú sa laná, ktoré majú oceľové zinkované jadro a sú opláštené špeciálnou polyesterovou impregnovanou priadzou s veľmi vysokou odolnosťou proti oderu a UV žiareniu.

Stabilitu drevených prvkov zabezpečuje ukot­venie do betónových základov. Tie sa však musia umiestniť najmenej 20 mm pod úroveň miesta hry, prípadne sa musia účinne zakryť časťami zariadení. Pri zakladaní stavebných dielov v betóne vzniká nebezpečenstvo korózie (kovové prvky) alebo rozpadu (drevené prvky). Drevené prvky sa preto musia ukotviť do betónového základu pomocou oceľových pätiek. Výnimkou môžu byť prvky z agátového dreva, ktoré má vyššiu prirodzenú trvanlivosť, a tak dlhšie odoláva prípadnému pôsobeniu drevoznehodnocujúcich činiteľov. Možno ich preto umiestniť priamo do zeme.

detské ihriská detské ihriská
Mnohí výrobcovia sa zamerali na výrobu ihrísk výhradne z trvanlivého agátového dreva, ktoré možno kotviť priamo do zeme. Stúpanie schodov musí byť konštantné a schodisko musí mať najmenej tri podstupnice. Stupne schodov sa musia jednotne konštruovať vo vodorovnej rovine s toleranciou ± 3° a taktiež treba medzi nimi zabezpečiť rovnomernú vzdialenosť.
detské ihriská detské ihriská
K obľúbeným prvkom na hranie patrí aj vláčik. V jednom priestore sa nachádza pieskovisko čiastočne kryté domčekom so šmýkačkou. Vyriešil sa tak nedostatok miesta na dva samostatne stojace prvky ihriska.

Bezpečnosť
Rozmery a náročnosť konštrukcie by mali zod­povedať predpokladanej vekovej skupine. Za­riadenia by sa mali konštruovať tak, aby riziko pri hre bolo dieťaťu zrejmé a predvídateľné.

Pri navrhovaní hier a herných zariadení je taktiež nutné prispôsobiť tieto zariadenia jednotlivým vekovým skupinám detí. Ihriská pre deti do dvanásť rokov by sa mali umiestňovať v blízkosti bytových domov, ihriská pre deti staršie až dospelé sa môžu nachádzať aj vo väčšej dochádzkovej vzdialenosti.

Výhodou je, ak možno priestor okolo ihriska oplotiť. Zabezpečí sa tak ochrana proti vandalizmu. V takých prípadoch sa môže priestor na hranie doplniť aj o trampolínu, bazén či záhradné posedenie s grilom.
Majiteľ alebo prevádzkovateľ poverený údržbou a kontrolou zariadenia musí podľa normy STN EN 1176 – 7: 2009 (Zariadenia a povrch detských ihrísk. Časť 7: Návod na inštaláciu, kontrolu, údržbu a prevádzku) zabezpečiť úplnú inštaláciu zariadenia, povrch tlmiaci prípadný náraz a stálu bezpečnosť prevádzky. Norma okrem toho stanovuje návod na kontrolu, údržbu a prevádzku detských ihrísk. Vizuálna kontrola by mala zahŕňať kontrolu stavu povrchu, čistoty, výskytu ostrých hrán, opotrebovaných pohyblivých častí a konštrukčnej pevnosti zariadenia. Raz za rok by sa mal kontrolovať stav základov, povrchov, prípadné znehodnotenie drevených častí, rozpad či korózia. V rámci bežnej údržby by sa mali vykonávať preventívne opatrenia (dotiahnutie upevňovacích prvkov, nátery povrchov, údržba povrchov tlmiacich náraz, premazanie ložísk, čistenie, odstránenie úlomkov alebo nečistôt a doplnenie sypkej náplne).

Záver
Súčasťou okolia sídlisk a bytových domov sú detské ihriská, ktoré sú často opotrebované a poškodené a nevyhovujú požiadavkám súčasných európskych noriem. Preto je nutné pôvodné ihriská zrekonštruovať alebo nahra­diť novými, bezpečnejšími a ekologickejšími. Správcovia by mali okrem inštalácie zabezpe­čiť aj kontrolu a údržbu ihrísk. Často sú však ich priestorové a finančné možnosti obmedzené. V prípade, že správcovia majú väčšie možnosti, existuje na trhu množstvo firiem špecializujúcich sa na výrobu detských ihrísk, ktoré ponúkajú kombinácie jednotlivých prvkov na hranie alebo aj hotové zostavy.

TEXT: Ing. Elena Bobeková, PhD., Bc. Petronela Hvizdošová
FOTO: Ing. Elena Bobeková, PhD., Dana Gajdošová

Ing. Elena Bobeková, PhD., pôsobí na Katedre mechanickej technológie dreva Technickej univerzity vo Zvolene.

Bc. Petronela Hvizdošová je študentkou Technickej univerzity vo Zvolene.

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.