Ochrana drevených podláh v interiéri a ich následná údržba
Galéria(3)

Ochrana drevených podláh v interiéri a ich následná údržba

Partneri sekcie:

Voľbou vhodnej povrchovej úpravy síce nemožno zmeniť kvalitu a tvrdosť použitého dreva, dá sa ňou ale napríklad upraviť farebnosť podlahy. Ak nejde o parkety s klasifikáciou podľa STN 13226: 2004 s pestrejším vzhľadom, možno farbu podlahy povrchovou úpravou zjednotiť – buď lakom, alebo olejom.

Laky na vodnej báze
Vzhľadom na rýchle vysychanie, jednoduché nanášanie a najmä absenciu zápachu spracovatelia veľmi často používajú laky na vodnej báze. Tieto laky sú vhodným riešením aj v prípade, že treba dosiahnuť matný povrch drevenej podlahy. Výrobcovia zároveň ponúkajú niekoľko úrovní odolnosti lakov – na bytové použitie (jednozložkové), pri vyššom bytovom namáhaní a nižšej záťaži na komerčné využitie (takisto jednozložkové) a pri komerčnej záťaži a vysokej komerčnej záťaži (jedno- alebo dvojzložkové laky). Rozdelenie sa u jednotlivých výrobcov líši.

Laky hustejšej konzistencie vytvárajú žiadanú jednoliatosť plochy, kým priznané farby a štruktúru použitého dreva možno dosiahnuť pomocou extra matných dvojzložkových lakov na vodnej báze. Extra matný dvojzložkový vodný lak s prísadou polyuretánu sa optickým efektom blíži olejovanej podlahe, navyše má vysokú odolnosť proti opotrebeniu. Údržba je jednoduchá – potrebná je pravidelnosť (najskôr však 8 dní po dokončení povrchu) a zodpovedajúce prostriedky na umývanie, najlepšie z profesionálnej siete.

Laky na špeciálne použitie
Laky na iných bázach sa v interiéri, predovšetkým v bytovej výstavbe, používajú iba v opodstatnených prípadoch. Ide najmä o povrchy určené na športové využitie, kde sa najviac osvedčili uretánalkydové laky (v minulosti tzv. olejové laky). Tieto laky majú vysokú pružnosť, sú vhodné aj na podlahy s podlahovým vykurovaním alebo na dlhé prvky (brvná). Niektorí výrobcovia už ponúkajú značenie športových povrchov, ktoré sa do podlahy zalakuje a je kompatibilné s celým systémom. Značenie športových podláh, ktoré je súčasťou spodných vrstiev systému, nie je náchylné na opotrebenie a  má rovnaké zloženie, a teda aj trvanlivosť ako lak na podlahe. Športová podlaha by sa mala pravidelne ošetrovať protišmykovými prostriedkami. 

Olejovanie
Iným možným krokom na získanie povrchu s čo najdlhšou životnosťou je olejovanie drevenej podlahy. Oleje však zdôraznia nielen všetky pozitíva, ale aj negatíva povrchu, preto sa kladú vysoké nároky na kvalitu a jemnosť brúsenia dreva, teda na prácu parketára. Olejované drevo pôsobí veľmi prirodzene a povrchová úprava umožňuje čiastočné opravy alebo napájanie plôch. Vopred však treba počítať s náročnejšou začiatočnou údržbou, podlaha impregnovaná olejom vyžaduje údržbu už po krátkom čase užívania. Je to preto, že špeciálne novo položená podlaha sa pomaly zžíva s prostredím, oleje len pomaly vstupujú do dreva, kým sa povrch úplne nenasýti. Nedostatok impregnácie sa opticky prejaví závojom alebo pocitom zvýšenej drsnosti povrchu dreva.

Údržba olejovaných podláh sa vykonáva strojovo aj ručne, napríklad pomocou špeciálneho mopu. Strojová údržba sa dostáva k slovu najskôr asi 8 až 10 dní po dokončení povrchovej úpravy olejovaním (podľa odporúčania výrobcu) a slúži na dokončenie olejovania povrchu špeciálnym prípravkom (odporučí dodávateľ povrchovej úpravy podlahy) a tiež ako základná ochrana povrchu. Pri veľmi silnom znečistení hotovej podlahy (napríklad stavbou) možno výnimočne použiť hĺbkové čistenie povrchu, potom nasleduje strojová údržba.
Na bežnú domácu údržbu slúžia prípravky, ktoré sa riedia vodou (pridávajú sa do vody na umývanie) a neodmasťujú naolejovaný povrch. Vhodnú údržbu by mal odporučiť dodávateľ povrchovej úpravy drevenej podlahy.

Obsah sušiny
Obsah sušiny vo výrobku, teda v lakoch a olejoch, je určujúci pre výsledné technické vlastnosti podlahy. V konečnom dôsledku je sušina to, čo podlahu následne chráni. Výrobky s vyšším obsahom sušiny sú vhodné aj na podlahy so zvýšeným namáhaním, napríklad pri ich komerčnom používaní.

Ing. Veronika Melicherová
Foto: KIESEL

Autorka je konateľkou firmy KIESEL, s. r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.