Galéria(6)

Moderná ekologická dlažba pre zelenú budúcnosť miest

Partneri sekcie:

Možnosti ako znižovať environmentálnu záťaž budov a tým sa priblížiť k zelenej budúcnosti sú rôzne. Na budovy je potrebné pozerať v širších súvislostiach.

dlažba Premac Lineo hydro
dlažba Premac Lineo hydro
Dlažba Premac Lineo hydro
Dlažba Premac Lineo hydro
dlažba Premac Lineo hydro
Dlažba Premac Lineo hydro

Nejde len o technické riešenia a stavebné materiály, ktoré sa na výstavbu použijú, ale aj o udržateľné a ekologické aspekty pri ich výrobe a zabudovaní, ako aj pri prevázdzke budov. Do skladačky udržateľnej výstavby zapadá ekologická dlažba, ktorou dokážu architekti vytvoriť dodatočný priestor pre zeleň.

Popredným lídrom na stavebnom trhu, ktorý sa zameriava na výrobu tohto typu dlažby je spoločnosť Premac. Ich široké portfólio zahŕňa ekologické dlažby Lineo hydro či novinku City® XL hydro.

Zelená línia vzorov

Názov betónovej dlažby Lineo hydro  je dokonalý. Vyjadruje presne to čo táto dlažba dokáže. Jednoducho budovať voľné riadky pre kamienky či trávu. Formát so vsakovacou plochou 40 % môžu architekti vkusne kombinovať s plným formátom.

Pritom sa nemusia držať len rovných línií, ale môžu experimentovať aj s rôznymi vzormi. Príjazdovej ceste či chodníkom vďaka nej dodajú úplne iný vzhľad, a čo je dôležité, bez rizika zaplavenia ulíc pri prívalových dažďoch. Lineo hydro je dostupná v sivej a grafitovej farbe s rozmermi 300 × 100 mm.

Premac grafitová
Dlažba Premac Lineo hydro grafitová | Zdroj: Premac

 

Dlažba Premac Lineo hydro sivá
Dlažba Premac Lineo hydro sivá | Zdroj: Premac

Pre prirodzenú cirkuláciu vody

Sofistikované veľmi stabilné kocky vodopriepustnej dlažby City® XL hydro ponúkajú hladký povrcho pre dizajnové riešenia, no zároveň nechajú vyniknúť tráve či iným rastlinám. Medzery pre zatrávnenie vytvárajú priesakové otvory, ktoré sú v pomere 1/3 : 2/3 k plným plochám. Okrem toho sa starajú aj o efektívnu vodnú permeabilitu.

Novinka na trhu, dlažba City® XL hydro, je jednoducho unikátnym kompromisom medzi účelnosťou a tak potrebnou prirodzenou cirkuláciou vody. Vyrába sa v jednom formáte s rozmermi 500 × 500 mm. Jej kombinovateľnosť s ostatnými výrobkami z produktovej rodiny City® XL však dáva architektom absolútnu voľnosť vo vzoroch.

Dlažba Premac City® XL hydro bielosivá
Dlažba Premac City® XL hydro bielosivá |

Zatrávňovacie betónové dlažby sú ideálnym riešením pre zelené plochy s minimálnymi nárokmi na údržbu.

Zdroj: PR článok Premac, spol. s r.o.