Funkčné fólie na sklo – neviditeľné riešenia viditeľných problémov

Moderné funkčné fólie sa stali pevnou súčasťou architektonických riešení.
Zdroj: Bright, Avery Dennison

Sklo má v architektúre nenahraditeľné postavenie. Vždy platilo, že čím viac skla, tým väčšia prestíž. Avšak tento ušľachtilý materiál má aj slabé stránky ako, energetická neefektívnosť, či krehkosť. To sa však dá vyriešiť ľahšie, než by ste si mysleli. Inšpirujte sa modernými fóliami.

Priehľady a výhľady

Pozrite sa na dnešné novostavby. Najmä administratívne a komerčné budovy sa pýšia obrovskými presklenými plochami. Pochopiteľne, veď dostatok denného svetla je jedným zo základných predpokladov psychickej aj fyzickej pohody ľudí v ich interiéri. A okrem toho, no nevyzerá to fantasticky? Ale čo prehrievanie interiétu počas leta? Zvlášť, ak vezmeme do úvahy, že v najbližších rokoch budú letá pravdepodobne ešte teplejšie. Každý stupeň nad 24 °C znižuje produktivitu človeka o 5 %.

Klimatizácia je riešením, ale čím viac musí chladiť, tým viac to stojí. Navyše nie je pre ľudský organizmus úplne prirodzená. Tak ako udžať v bohato presklených budovách čo najpriateľnejšiu klímu bez negatívnych vplyvov na zdravie jej návštevníkov či obyvateľov, rentabilitu prevádzky a v neposlednom rade aj na životné prostredie? Vďaka sofistikovasným technológiám je riešenie tohto komplikovaného problému prekvapivo jednoduché. A doslova neviditeľné.

Odvrátenou stranou presklených fasád je ich energetická náročnosť.
Odvrátenou stranou presklených fasád je ich energetická náročnosť. | Zdroj: Bright, Avery Dennison

Sklo 2.0

Protislnečné fólie sú ideálnym doplnkom klimatizácie. Dokážu odraziť 17 – 77 % solárnej energie, ktorá zohrieva interiéry a degraduje predmety v nich. V ľudskej reči to znamená, že pri použití najúčinnejšej fólie stačí na udržanie rovnakej teploty v rovnakom interiéri používať klimatizáciu miesto hodiny iba 10 minút. Solárne fólie pritom výrazne neobmedzujú priepustnosť svetla ani výhľady a sú naozaj neviditeľné. Takže vzhľad budovy nemenia, jedine, že by ste chceli. Ale o tom neskôr.

Určite si kladiete otázku, čo v zime? Neodrazí solárna fólia drahocenné „teplo zadarmo“, ktoré budeme musieť vyrobiť kúrením? Samozrejme, že odrazí. Ale faktom je, že ochladenie interiéru o 1 °C stojí približne tri až štyrikrát viac než ohriatie o 1 °C. Takže to čo ušetríte skleníkovým efektom v zime, preplatíte v lete niekoľkonásobne potláčaním tohto efektu.

Výhody fólií na sklo nekončia pri odrážaní solárnej energie. Aplikáciou vhodnej fólie dokážete z bežného skla vyrobiť bezpečnostné. Bez demontáže, bez výmeny, bez komplikácií. Takto vylepšené bežné sklo nadobúda nové superchopnosti. Vďaka bezpečnostnej fólii je odolné voči vlámaniu, vandalizmu aj voči prírodným živlom. Úplnou špecialitou sú antigraffiti fólie, ktoré robia z odstraňovania „street artu“ hračku.

Veľkou výhodou je, že bezpečnostné a solárne fólie možno spolu kombinovať, čím z obyčajného skla jednoduchým zákrokom spravíte technologicky vyspelé sklo novej generácie. Takéto „supersklo“ si poradí nielen s nežiadúcim slnečným žiarením, ale aj s mechanickým poškodením. To všetko pri zachovaní dokonalej estetiky vašej budovy.

Bezpečnostná fólia urobí z naoko krehkého skla doslova nepreniknuteľnú prekážku.
Bezpečnostná fólia urobí z naoko krehkého skla doslova nepreniknuteľnú prekážku. | Zdroj: Bright

Viditeľne lepšie

Okrem protislnečnej a bezpečnostnej funkcie majú fólie v architektúre svoje miesto aj vďaka širokému využitiu pri kreatívnych aplikáciách. Sklenené plochy sú súčasťou mnohých interiérov a v kombinácii s vhodnou fóliou sú silnou estetickou zbraňou v rukách architektov a dizajnérov. Popri známych pieskových fóliách sú čoraz populárnejšie aj vzorované fólie, ktoré otvárajú pri navrhovaní interiérov ale aj exteriérov budov takmer neobmedzené možnosti.

Fólie našli svoje využitie aj pri interiérovom dizajne.
Fólie našli svoje využitie aj pri interiérovom dizajne. | Zdroj: Bright, 3M

„Bright is right“

Spoločnosť Bright s.r.o. dlhé roky zbierala skúsenosti, aby ste to nemuseli robiť vy. Preto vám vieme dodať riešenie na mieru od konzultácie, cez výber vhodnej fólie, až po aplikáciu. Za svojou odbornosťou si stojíme a takisto za ňou stoja aj renomované spoločnosti 3M a Avery Dennison, ktoré nám ako jediným na Slovensku udelili po vyškolení svoje certifikáty. Preto je u nás samozrejmosťou, ako že ráno vyjde slnko, garancia na kvalitu použitých materiálov aj na ich aplikáciu.

www.bright.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Bright, s.r.o.