Galéria(5)

Moderný dizajn okien pre moderné bývanie

Partneri sekcie:

Moderná architektúra je založená na harmonickom spojení interiéru a exteriéru, na minimalistickom a čistom dizajne, ale aj na precíznom prevedení detailov a ich dokonalom súlade.

Jurmala
AL D1847 CL CG crop ws pop
980 D520 CL

Rovnaký dôraz sa kladie na úsporu energie a ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Zvyšujúca sa miera zasklenia obracia pozornosť od návrhu fasády k oknám, ktoré tvoria významnú plochu vonkajšieho plášťa domu. Dôraz sa však nekladie len na technické parametre, ale aj na kvalitu spracovania a možnosti dizajnu.

Zdroj: REHAU

Skutočne bohatý výber finálneho vzhľadu ponúkajú kompozitné profily nemeckej spoločnosti REHAU. Kompozitný materiál RAU-FIPRO X (plast vystužený sklenenými vláknami) umožňuje navrhovať toľko obľúbené veľkoformátové prvky, ktoré sa dajú vizuálne upraviť mnohými spôsobmi.

Na rozdiel od hliníkových profilov za prijateľnejšiu cenu. Pri zachovaní všetkých pozitívnych vlastností plastových okien, pre ktoré sú tak vyhľadávané. To znamená tepelnú izoláciu, útlm hluku, jednoduchú údržbu a dlhú životnosť. A ako už bolo spomenuté – bezkonkurenčný výber dizajnov.

Zdroj: REHAU

Drevo-hliník za cenu plastu

Okná majú jedno veľmi zaujímavé špecifikum. Tým, že vypĺňajú stavebné otvory, prispievajú k architektúre exteriéru a interiéru. Čo je do istej miery zaväzujúce, pretože aby dom vyzeral dobre, okná by mali mať spoločné črty s charakterom domu. Nie je preto prekvapujúce, že výrobcovia venujú dizajnu okien veľkú pozornosť. A skutočne, stále sa objavuje niečo nové.

Napríklad pre REHAU sú typické farebné profily. Sortiment je v tomto smere trochu obmedzený, ale popravde, vždy sa dá nájsť vhodné riešenie v súvislosti s dizajnom vonkajšej alebo vnútornej časti okenného prvku. Dvojfarebné prevedenie sa v projektoch stalo pomerne bežným, čo znamená, že dizajn okna v exteriéri je odlišný od dizajnu v interiéri. Často sa stretávame s kombináciou antracitovej (exteriér) a bielej (interiér) farby. Prečo však nemať napríklad biely a červený dizajn?

Zdroj: REHAU

Je možné vybrať si zo širokej ponuky fólií, ktoré sa laminujú na povrch profilu, čo v REHAU predstavuje viac ako 200 dekorov z katalógu KALEIDO FOIL. Profily je možné tiež nastriekať farbami RAL (povrchová úprava podľa KALEIDO PAINT) alebo ich laminovať špeciálnymi dekormi dreva, ktoré sú takmer na nerozoznanie od pôvodného dreva, vrátane povrchového reliéfu (tzv. 3D fólia).

Zdroj: REHAU

Tie nájdete v katalógu KALEIDO WOODEC. A do zoznamu dizajnových prvkov patrí, samozrejme, aj hliníkové obloženie (KALEIDO COVER), ktoré približuje dizajn exteriéru hliníkovým oknám, čo je vhodné napríklad tam, kde sú na fasáde akékoľvek hliníkové alebo oceľové prvky.

Nielen farba, ale aj tvar

Farba profilu je jednou stránkou veci, ale druhá spočíva v samotnej konštrukcii profilu. Minimalistické obrysy sú v súčasnosti veľmi módne a často dopĺňajú funkcionalistický charakter budovy. Donedávna tieto požiadavky spĺňali najmä hliníkové profily. Dnes je situácia iná, priaznivejšia v prospech plastových okien.

Zdroj: REHAU

Napríklad tohtoročná novinka ARTEVO, ktorá je treťou generáciou kompozitných okien REHAU, ukázala svoje ostro rezané, dokonale minimalistické kontúry a štíhly profil. K celkovému zoštíhleniu prispela kompletná zmena dizajnu, pričom špeciálne zosilnenie namáhaných zón umožnilo posunúť hranice rozmerov ešte ďalej. Variant krídla s plochým povrchom umožňuje aj zasklenie s hrúbkou až 72 mm.

Zdroj: REHAU

Dodajme, že moderný štíhly dizajn sa netýka len okenných profilov, ale aj veľkoformátových posuvných systémov – napríklad portál SYNEGO HS vo verzii Panorama, kde má pevné krídlo neuveriteľnú pohľadovú šírku 40 mm (oproti 101 mm pri posuvnom krídle). Rafinovaný dizajn je jednoducho trend.

www.rehau.sk

Zdroj: PR článok REHAU s.r.o.