DJI 0503 kopie

Okná REHAU – bezúdržbové riešenie pri zložitej rekonštrukcii

Partneri sekcie:

Rekonštrukcie sa, pochopiteľne, nezaobídu bez nových okien. V prípade historických budov vlakových staníc je však zadanie pomerne zložité. A dôležitá je bezúdržbovosť. REHAU ponúka moderné riešenie a zachovanie cenného historického vzhľadu okien.

Dedinské stanice, to sú spomienky na staré časy. Krásna, ale účelná architektúra, pokladňa, ktorá sa otvárala hodinu pred príchodom vlaku, návesti a sem-tam aj okienko s občerstvením. Stanice, ktoré voňali diaľkou a romantikou.

Rušno bolo, len keď prišiel vlak. Je dobre, že sa tieto pôvabné budovy rekonštruujú a pritom si, našťastie, zachovávajú svoj historický ráz.

ISS 5019
Zdroj: REHAU

Na prvom mieste pri rekonštrukcii okien historickej budovy je dizajn, ktorý musí zodpovedať jej charakteru a nesmie sa líšiť od pôvodných tvarov a farieb. Na druhom mieste je bezúdržbovosť okien, ktorá musí vydržať minimálne ďalších 30 rokov.

Zásadnú úlohu väčšinou nehrajú faktory, ako sú tepelnoizolačné vlastnosti, a už vôbec nie hlukový útlm. Výber okien sa týmito požiadavkami zužuje, a tak najefektívnejším a ekonomicky najprijateľnejším riešením sú okná plastové s povrchovou úpravou v dekore dreva.

ISS 5023
Zdroj: REHAU

Tým hlavným dôvodom je práve životnosť a absencia údržby, na rozdiel od okien drevených, ktoré sa musia pravidelne ošetrovať. To stojí nemalé peniaze. Iné okná v podstate neprichádzajú do úvahy, a to najmä pre vysokú cenu. Na druhej strane investor potrebuje mať istotu kvality s vidinou toho, že sa o okná nebude musieť starať a pritom budú stále vyzerať sviežo.

Všetky okenné systémy REHAU vrátane radu Brillant-Design tieto podmienky spĺňajú. Výhodou plastových okien REHAU Brillant-Design je povrchová úprava High Definition Finishing (HDF), ktorá sa ľahko čistí a ich špeciálne upravený (akoby vyžehlený) povrch zaisťuje najlepšiu odolnosť proti poveternostným vplyvom.

Na doplnenie: päťkomorové plastové okná so stavebnou hĺbkou 70 mm majú súčiniteľ tepelnej vodivosti Uw = 1,2 W/(m²K) a hrúbku skla 26 mm, čo je pre potreby vidieckych staničných budov bohato postačujúce.

ISS 5039
Zdroj: REHAU

Najväčším problémom pri rekonštrukciách historických staníc je navrhnúť a vyrobiť okná podľa pôvodného vzoru s presne zhotovenými detailmi vrátane kovania. To znamená so všetkými deliacimi priečnikmi a samozrejme tvarmi.

Výhodou okien REHAU je široký výber dizajnov, predovšetkým drevodekorov. Vierohodný dizajn drevodekoru okien nenarušujú ani precízne zhotovené mikrozvary, takže bez podrobnejšieho skúmania nevidieť, že nejde o originál. Rekonštruované stanice s novými oknami ukazujú, ako je možné súdobý materiál aplikovať do historického objektu bez toho, aby utrpel jeho genius loci.

ISS 5036
Zdroj: REHAU

Ďalšie informácie na tému konštrukcie a vlastnosti okien REHAU nájdete na www.rehau.sk.

Zdroj: PR článok REHAU s.r.o.