Zehnder ComfoAir Q certifikace Passive House

Nástroje proti prehrievaniu interiéru. Systém rovnotlakového vetrania s rekuperáciou chladu je veľmi účinný

Prehrievanie domov a bytov, ktoré je vedľajším efektom postupného zvyšovania vonkajších teplôt vplyvom zmeny globálnej klímy, sa dnes stalo väčším „strašiakom“ než snaha o ich vykurovanie. Využitie vetrania s rekuperáciou chladu s vysokou účinnosťou podstatne znižuje riziko neznesiteľne prehriatych interiérov.

Problém prehrievania dnes pritom dokáže významne ovplyvniť ekonomiku prevádzky domácností žijúcich ako v bytoch, tak aj v rodinných domoch. Viditeľný je najmä v mestách alebo v takmer akomkoľvek urbánnom prostredí, kde vznikajú tepelné ostrovy.

Tepelné ostrovy

Chýbajúca zeleň, veľké betónové či asfaltové plochy ulíc a námestí, rovnako ako množstvo sklenených fasád spôsobujú, že v mestách neprichádza k ochladzovaniu prostredníctvom odparovania vlhkosti z pôdy.

Mestá tak cez deň absorbované teplo samy vyžarujú a podieľajú sa na výške spomínaného efektu prehrievania budov. V zaľudnených oblastiach sa predpokladá, že efekt mestských tepelných ostrovov spôsobuje nárast teploty až o 8 stupňov

Nástroje proti prehrievaniu

Merania paradoxne ukazujú, že tepelná izolácia, ktorej účelom je primárne chrániť budovy pred únikmi tepla z interiérov, nemusí fungovať ako ochrana proti prehrievaniu. Svoju úlohu hrá ale i farba fasády či strešnej krytiny. Vysoké exteriérové teploty menia jej účinnosť. Efektívnejšie sú napríklad vonkajšie žalúzie alebo tradičný nástroj – klimatizácia.

Z CSY ERV Summer Illustration CZ
V lete, resp. v horúcich dňoch prichádza k odvodu tepla (a vlhkosti pri jednotkách s entalpickým výmenníkom) z vonkajšieho vzduchu skôr, ako je privedený do interiéru. | Zdroj: © Zehnder Group

Ako (ne)funguje klimatizácia

Klimatizácia odstraňuje mnoho nevýhod spojených s otvoreným oknom, no zároveň prináša aj veľa nových nevýhod, a to ako pre jednotlivých používateľov, tak pre spoločnosť ako celok. Ide o energeticky náročnú a nákladnú alternatívu, ktorá má vzhľadom na svoju vysokú spotrebu energie za následok dodatočné emisie CO2.

Klimatizácia tiež nevymieňa vnútorný vzduch, pretože ten cirkuluje stále dokola. Jeho výmena pomocou tradičného vetrania otvorenými oknami, naopak, spôsobí, že sa do interiéru dostáva prehriaty vonkajší vzduch.

Navyše rastúci dopyt po bežnom spôsobe chladenia, najmä po klimatizácii, má za následok oveľa väčšiu spotrebu elektriny, čo ešte viac zosilňuje skleníkový efekt a de facto posilňuje nežiaduce trendy globálneho otepľovania spomenuté v úvode.

Zehnder bypass
Modulačný bypass – veľká technologická výhoda riešenia Zehnder – nastavuje „inteligentným“ spôsobom úroveň spätného získavania tepla a chladu. | Zdroj: © Zehnder Group

Stop prehrievaniu

Ideálnym prístupom je vziať do úvahy všetky dostupné metódy už vo fáze návrhu a výstavby domu. To zahŕňa orientáciu domu na slnko, výsadbu stromov, stavbu strešných presahov a zahrnutie ochrany proti slnku (konštrukčné, prírodné alebo formou žalúzií), menej skla na fasáde a vetranie počas letných nocí (konštrukčné).

Ako veľmi účinné a efektívne riešenie sa javí systém riadeného vetrania s možnosťou rekuperácie chladu.

Zehnder CSY ComfoPost Print 78071
Jednoducho inštalovateľným prvkom za vetraciu jednotku je výmenník Zehnder ComfoPost na dohrievanie, dochladenie a odvlhčovanie vzduchu. | Zdroj: © Zehnder Group

Rovnotlakové vetranie s účinnou rekuperáciou chladu

Zehnder preto ako podporný nástroj na vyrovnanie sa s týmito problémami ponúka zdravú i energeticky úspornú metódu rovnotlakového vetrania. Tento systém výmeny vzduchu dodáva čerstvý vonkajší vzduch, filtruje ho a upravuje na komfortnejšiu teplotu a vlhkosť na použitie v domácnosti.

Množstvo aktívne privádzaného čerstvého vonkajšieho vzduchu a aktívne odvádzaného použitého vnútorného vzduchu je úplne rovnaké, inými slovami vyvážené. Odvetrávaný vzduch obvykle odchádza z kuchyne, kúpeľne alebo toalety, prichádzajúci čerstvý vzduch sa najčastejšie distribuuje do obývacích izieb a spální.

To vytvára komfortnú vnútornú klímu, rovnako ako príjemnú teplotu, to všetko, samozrejme, s podporou vykurovacieho, prípadne chladiaceho systému.

Zehnder CSY System CAQST CF LQ CCQ clipping support frame Print 28702 1
Soľankový zemný výmenník tepla Zehnder ComfoFond-L Q využíva obnoviteľnú energiu zo zeme na ochladzovanie privádzaného vonkajšieho vzduchu v lete a na jeho predohrev v zimnom období. | Zdroj: © Zehnder Group

Vetracia jednotka s certifikáciou pre teplé podnebia

Ako konkrétne riešenie prináša Zehnder vetraciu jednotku ComfoAir Q, ktorá získala ako prvá nový druh certifikácie pre teplé podnebia od Passive House Institute, a to vďaka vysokej efektivite spätného získavania chladu až 87 % a účinnému bypassu pre ventilačné chladenie.

Jednotka zaisťuje, samozrejme, okrem možnosti rekuperácie tepla práve i rekuperáciu chladu vďaka veľkej ploche výmenníka v tvare diamantu. Veľkou konkurenčnou výhodou je využitie modulačného bypassu s možnosťou jemného nastavenia miery spätného získavania tepla/chladu.

Automatická regulácia vetrania zabezpečí prívod vzduchu s teplotou, ktorá komfortne optimalizuje tepelnú pohodu vnútri objektu. Inými slovami, pomôže teda na ohriatie, prípadne ochladenie interiéru na základe informácie z teplotných a vlhkostných snímačov a pamäťového bloku jednotky.

Táto unikátna technológia adaptívneho riadenia komfortnej teploty Climate Switch zaistí stabilnú vnútornú klímu vysokej kvality po celý rok.

Zehnder CSY ComfoAir Q 600 ST ComfoCool Q cp180 milieu bike ComfoPipe Compact Print 72069
Systém vetrania pri použití Zehnder ComfoAir Q bude možné od začiatku roka 2022 voliteľne rozšíriť (i spätne doplniť) o klimatickú jednotku Zehnder ComfoClime (ako nástupca Zehnder ComfoCool – na obrázku), ktorá je energeticky efektívna vďaka invertorovej technológii. | Zdroj: © Zehnder Group

Ďalšie produkty a príslušenstvo Zehnder

Pre ešte vyšší komfort bývania ponúka Zehnder zariadenie umožňujúce ochladzovanie alebo ohrievanie privádzaného čerstvého vzduchu – predstavujeme vo fotogalérii.

Téma ochladzovania rodinného domu pomocou riadeného vetrania bolo predmetom webinára. Pozrite si detaily našich riešení a predstavenie výhod:

Zdroj: PR článok Zehnder Group Czech Republic s.r.o.