
Nástroje proti prehrievaniu interiéru. Systém rovnotlakového vetrania s rekuperáciou chladu je veľmi účinný
Prehrievanie domov a bytov, ktoré je vedľajším efektom postupného zvyšovania vonkajších teplôt vplyvom zmeny globálnej klímy, sa dnes stalo väčším „strašiakom“ než snaha o ich vykurovanie. Využitie vetrania s rekuperáciou chladu s vysokou účinnosťou podstatne znižuje riziko neznesiteľne prehriatych interiérov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Problém prehrievania dnes pritom dokáže významne ovplyvniť ekonomiku prevádzky domácností žijúcich ako v bytoch, tak aj v rodinných domoch. Viditeľný je najmä v mestách alebo v takmer akomkoľvek urbánnom prostredí, kde vznikajú tepelné ostrovy.
Tepelné ostrovy
Chýbajúca zeleň, veľké betónové či asfaltové plochy ulíc a námestí, rovnako ako množstvo sklenených fasád spôsobujú, že v mestách neprichádza k ochladzovaniu prostredníctvom odparovania vlhkosti z pôdy.
Mestá tak cez deň absorbované teplo samy vyžarujú a podieľajú sa na výške spomínaného efektu prehrievania budov. V zaľudnených oblastiach sa predpokladá, že efekt mestských tepelných ostrovov spôsobuje nárast teploty až o 8 stupňov
Nástroje proti prehrievaniu
Merania paradoxne ukazujú, že tepelná izolácia, ktorej účelom je primárne chrániť budovy pred únikmi tepla z interiérov, nemusí fungovať ako ochrana proti prehrievaniu. Svoju úlohu hrá ale i farba fasády či strešnej krytiny. Vysoké exteriérové teploty menia jej účinnosť. Efektívnejšie sú napríklad vonkajšie žalúzie alebo tradičný nástroj – klimatizácia.
Ako (ne)funguje klimatizácia
Klimatizácia odstraňuje mnoho nevýhod spojených s otvoreným oknom, no zároveň prináša aj veľa nových nevýhod, a to ako pre jednotlivých používateľov, tak pre spoločnosť ako celok. Ide o energeticky náročnú a nákladnú alternatívu, ktorá má vzhľadom na svoju vysokú spotrebu energie za následok dodatočné emisie CO2.
Klimatizácia tiež nevymieňa vnútorný vzduch, pretože ten cirkuluje stále dokola. Jeho výmena pomocou tradičného vetrania otvorenými oknami, naopak, spôsobí, že sa do interiéru dostáva prehriaty vonkajší vzduch.
Navyše rastúci dopyt po bežnom spôsobe chladenia, najmä po klimatizácii, má za následok oveľa väčšiu spotrebu elektriny, čo ešte viac zosilňuje skleníkový efekt a de facto posilňuje nežiaduce trendy globálneho otepľovania spomenuté v úvode.
Stop prehrievaniu
Ideálnym prístupom je vziať do úvahy všetky dostupné metódy už vo fáze návrhu a výstavby domu. To zahŕňa orientáciu domu na slnko, výsadbu stromov, stavbu strešných presahov a zahrnutie ochrany proti slnku (konštrukčné, prírodné alebo formou žalúzií), menej skla na fasáde a vetranie počas letných nocí (konštrukčné).
Ako veľmi účinné a efektívne riešenie sa javí systém riadeného vetrania s možnosťou rekuperácie chladu.
Rovnotlakové vetranie s účinnou rekuperáciou chladu
Zehnder preto ako podporný nástroj na vyrovnanie sa s týmito problémami ponúka zdravú i energeticky úspornú metódu rovnotlakového vetrania. Tento systém výmeny vzduchu dodáva čerstvý vonkajší vzduch, filtruje ho a upravuje na komfortnejšiu teplotu a vlhkosť na použitie v domácnosti.
Množstvo aktívne privádzaného čerstvého vonkajšieho vzduchu a aktívne odvádzaného použitého vnútorného vzduchu je úplne rovnaké, inými slovami vyvážené. Odvetrávaný vzduch obvykle odchádza z kuchyne, kúpeľne alebo toalety, prichádzajúci čerstvý vzduch sa najčastejšie distribuuje do obývacích izieb a spální.
To vytvára komfortnú vnútornú klímu, rovnako ako príjemnú teplotu, to všetko, samozrejme, s podporou vykurovacieho, prípadne chladiaceho systému.
Vetracia jednotka s certifikáciou pre teplé podnebia
Ako konkrétne riešenie prináša Zehnder vetraciu jednotku ComfoAir Q, ktorá získala ako prvá nový druh certifikácie pre teplé podnebia od Passive House Institute, a to vďaka vysokej efektivite spätného získavania chladu až 87 % a účinnému bypassu pre ventilačné chladenie.
Jednotka zaisťuje, samozrejme, okrem možnosti rekuperácie tepla práve i rekuperáciu chladu vďaka veľkej ploche výmenníka v tvare diamantu. Veľkou konkurenčnou výhodou je využitie modulačného bypassu s možnosťou jemného nastavenia miery spätného získavania tepla/chladu.
Automatická regulácia vetrania zabezpečí prívod vzduchu s teplotou, ktorá komfortne optimalizuje tepelnú pohodu vnútri objektu. Inými slovami, pomôže teda na ohriatie, prípadne ochladenie interiéru na základe informácie z teplotných a vlhkostných snímačov a pamäťového bloku jednotky.
Táto unikátna technológia adaptívneho riadenia komfortnej teploty Climate Switch zaistí stabilnú vnútornú klímu vysokej kvality po celý rok.
Ďalšie produkty a príslušenstvo Zehnder
Pre ešte vyšší komfort bývania ponúka Zehnder zariadenie umožňujúce ochladzovanie alebo ohrievanie privádzaného čerstvého vzduchu – predstavujeme vo fotogalérii.
Téma ochladzovania rodinného domu pomocou riadeného vetrania bolo predmetom webinára. Pozrite si detaily našich riešení a predstavenie výhod:
Zdroj: PR článok Zehnder Group Czech Republic s.r.o.