Chcete ušetriť energiu, ale zároveň mať doma teplo? Inšpirujte sa týmito 5 tipmi

S rastúcimi cenami energie a plynu sa mení aj finančná situácia v mnohých domácnostiach. Preto ak chcete, aby vaše účty za energie nerástli, ale naopak klesli, teraz je čas vykonať zmeny, ktoré vám v tom môžu dopomôcť.

Aj keď nemôžete urobiť nič pre zníženie celkových nákladov na energiu, môžete znížiť množstvo energie, ktoré používate vo svojom dome, aby ste ušetrili peniaze a zároveň pomohli životnému prostrediu. Inšpirujte sa našimi tipmi, ktoré vám poskytnú teplý domov a ušetria nemalé peniaze.

Začnite už dnes

Ak chcete ušetriť za teplo, pomôže vám systematický prístup a hľadanie spôsobov, ako predchádzať tepelným stratám, rozvíjať návyky šetrenia energie a zlepšovať stav vykurovacieho systému vášho domova. Ide o jednoduché techniky, pri ktorých nepotrebujete množstvo času a špeciálneho materiálu. Stačí vám odhodlanie a možno budete sami prekvapení, koľko energie dokážete ušetriť.

Úspora energie nie je výhodná len pre vašu peňaženku, ale aj pre životné prostredie. Jej úsporou sa zároveň znižujú emisie skleníkových plynov, ktoré vedú k znečisteniu ovzdušia a zmene klímy, čo znamená, že ide o účinné tipy nielen pre vás, ale pre celý okolitý svet.

Ako jednoducho vyhriať domácnosť bez použitia plynu?

1. Pustite dnu slnečné svetlo

Otvorenie záclon a žalúzií počas dňa umožní prirodzenému slnečnému teplu vykúriť váš domov bez toho, aby ste museli zapínať radiátor či minúť jediný cent.

Keď je slnečno, roztiahnite závesy, aby slnko mohlo ohriať vaše izby. A naopak, keď sa vonku začne stmievať a ochladzovať, zatiahnite závesy, aby ste teplo v domácnosti udržali.

Zdroj: dreamstime.com

2. Zatvárajte dvere

Zatvorením dverí sa zastaví únik tepla. Najmä ak sú vo vašom dome miestnosti, ktoré toľko nevyužívate alebo nepotrebujete vykurovať pravidelne, ako napríklad hosťovská izba alebo jedáleň. Tieto dvere by ste mali zatvoriť, aby ste zabránili prievanu a udržali teplo v miestnostiach, ktoré používate.

3. Použite drevo na kúrenie v krbe

Tí šťastnejší z nás môžu v zime namiesto radiátora priložiť drevo do krbu a relaxovať pri pohľade na oheň a praskajúce drevo. Ide o výhodnú alternatívu, po ktorej mnohí radi siahajú. Drevo si pripravia dlho pred zimou, aby im vystačilo na celé zimné obdobie.

Aj pri tomto spôsobe kúrenia sa však musíte riadiť určitými pravidlami. Drevo je totiž dôležité správne uskladniť, aby mohlo schnúť na prevetrávanom mieste aspoň 2 roky. Vyhnite sa používaniu čerstvo spíleného dreva, ktoré obsahuje priveľa vody, vďaka čomu pri jeho pálení dochádza k omnoho väčšej spotrebe energie. 

Zdroj: dreamstime.com

Najlepším spôsobom, ako uskladniť drevo na kúrenie v zime, je zadovážiť si regál na krbové drevo. Vďaka tomuto úložnému riešeniu vytvoríte pre drevo priestor, kde bude mať dostatok času na to, aby vyschlo, a zároveň ho ochránite pred poveternostnými vplyvmi. Pozrite si ponuku spoločnosti Hörmann a vyberte si medzi rôznymi štýlmi prístreškov vhodných pre krbové drevo.

4. Po kúrení v krbe nezabudnite na uzatvorenie klapky

Aj pri kúrení v krbe môžete ušetriť slušnú sumu a vyhriať svoju domácnosť rýchlejšie. Stačí, že vždy po kúrení uzatvoríte krbovú klapku. Otvorenou krbovou klapkou totiž uniká množstvo ohriateho vzduchu. Uistite sa preto, že je klapka na krbe uzavretá vždy, keď v krbe práve nekúrite.

Zdroj: dreamstime.com

5. Premiestnite nábytok

Dať miestnostiam vášho domova nový vzhľad môže mať viac ako estetické výhody. Presúvanie nábytku môže tiež pomôcť zlepšiť prúdenie vzduchu v miestnosti.

Ak máte v miestnosti pohovky, postele alebo knižnice umiestnené pred otvormi kúrenia, môžu brániť prúdeniu vzduchu. Presuňte nábytok ďalej od týchto otvorov, aby sa teplo mohlo voľne šíriť. Nábytok je dobré od nich držať aspoň pár metrov.

Zdroj: dreamstime.com

Zdroj: PR článok Hörmann