Nová vzorkovnica StoColor System s 1 000 novými odtieňmi sa ľahko ovláda a otvára nové perspektívy v dizajne fasád a interiérov

Partneri sekcie:

Úplne nový farebný systém a rad vzorkovníkov StoColor Systém bol vyvinutý tímom architektov a dizajnérov zo štúdia StoDesign.

Nový metrický systém farebných odtieňov StoColor System prináša do architektúry úplne nové a široké možnosti farebných kompozícií. Vzorkovník obsahuje 1 000 farebných odtieňov pre fasády, 225 odtieňov špeciálne navrhnutých pre interiér, 240 odtieňov lakov a lazúr a 65 historických a kultúrne významných farieb. Inšpirujte sa systematicky vybranými farebnými odtieňmi a využite nový farebný systém, ktorý bol navrhnutý s ohľadom na užívateľskú prívetivosť a estetiku.

 Farby rozlišujú, sprostredkovávajú odkazy a pomáhajú v orientácii. To platí aj – ak nie predovšetkým – v kontexte architektúry. Preto je potrebné starostlivo zvážiť zaobchádzanie s farbami materiálov na jednej strane a s nátermi (omietky, farby, laky a lazúry) na strane druhej.

Farebné systémy výrobcov stavebných materiálov sú v tomto smere veľmi užitočné, pretože výber farieb podlieha technickým a ekonomickým obmedzeniam. To, čo je možné napríklad v oblasti tlačiarenských farieb (CMYK), nemožno preniesť 1:1 do sveta stavebných farieb. Dizajn farieb sa preto musí vykonávať pomocou špecifických nástrojov. Inovovaná vzorkovnica StoColor System túto rolu dokonale zvláda vďaka holistickému prístupu a širokému spektru nástrojov.

Spoločnosť Sto uviedla na trh spolu s novým StoColor Systémom aj úplne nový rad vzorkovníc a farebných boxov určených pre profesionálne a efektívne hľadanie farebného konceptu architektonického diela.
Spoločnosť Sto uviedla na trh spolu s novým StoColor Systémom aj úplne nový rad vzorkovníc a farebných boxov určených pre profesionálne a efektívne hľadanie farebného konceptu architektonického diela. | Zdroj: STO Slovensko

Nový StoColor System prekonáva limity monochromatickej harmónie

Peter Appenzeller a Antonio Romano zo štúdia StoDesign boli zodpovední za vývoj nového StoColor Systemu. Ich cieľom bolo priniesť holistický koncept, ktorý bude možné používať dlhodobo a ktorý vyhovie analytickým (za ideálny spôsob hľadania farebných kombinácií považujú jas a sýtosť) aj emocionálnym (radšej pracujú priamo so vzorkovnicami) typom osobnosti.

Peter Appenzeller, šéf nemeckej pobočky StoDesign, vysvetľuje, čo stálo za týmto krokom: „Chceli sme nájsť súčasnú odpoveď na hľadanie farebných harmónií. Existujúce farebné systémy sa zameriavajú na monochromatickú kompozíciu, táto harmónia má však svoje hranice a niekedy vyzerá nudne. V našom novom StoColor Systéme toto obmedzenie prekonávame: intenzita a jas farebného tónu sa nastavuje vo vzťahu k ostatným farebným tónom, k ostatným farebnostiam.“

Kľúčom k úspechu je aj variabilita StoColor Systemu

StoColor System je logicky štruktúrovaný, ľahko kombinovateľný a ponúka „recepty“ pre prácu s farbami, kompozíciami, uľahčuje hľadanie farebnej harmónie. Nový farebný systém spoločnosti Sto obsahuje 1 000 farebných odtieňov pre fasády, 225 odtieňov špeciálne navrhnutých pre interiér a 240 odtieňov lakov a lazúr. Obsahuje aj množstvo historických a kultúrne významných farieb.

Elektronické verzie vzorkovníka StoColor System ako aj farebné palety určené priamo na použitie vo Vašom obľúbenom CAD programe si môžete stiahnuť na www.stoinspires.sk
Elektronické verzie vzorkovníka StoColor System ako aj farebné palety určené priamo na použitie vo Vašom obľúbenom CAD programe si môžete stiahnuť na www.stoinspires.sk | Zdroj: STO Slovensko

Rad vzorkovníkov a boxov slúži ako vynikajúci nástroj na hľadanie farebného konceptu architektonického diela

Hlavným a v praxi najčastejšie používaným bude veľký pruhovaný vejár s 1 000 farebnými odtieňmi fasády, vrátane bielych alebo čiernych odtieňov, neutrálnej šedej rady a ôsmich farebných šedých radov. Tento vzorkovník navyše obsahuje 65 historicky alebo kultúrne významných farebných odtieňov. Začlenenie historických farebných tónov do súčasného systému vytvára hodnotné akcenty a rozširuje spektrum farebných tónov, ktoré je možné kombinovať.

Vzorkovnica StoColor System predstavuje 1 000 plne farebných jednotlivých listov vo formáte DIN A6, oddeľovacie záložky vo farebných rámčekoch uľahčujú manipuláciu. Pri navrhovaní koláží a rozsiahlych farebných plánov sú listy formátu A6 optimálne podporované šiestimi samostatnými priehradkami StoColor System Edition.

Stiahnite si elektronickú verziu vzorkovníka StoColor System pre priame použitie vo Vašich obľúbených CAD programoch na www.stoinspires.sk/stocolor-system

Zdroj: PR článok STO Slovensko, s.r.o