Omietku s efektom debnenia naneste len na takú veľkú plochu, akú možno bez prerušenia štruktúrovať

07 Vyhladenie nerovností
Zdroj: Baumit

Omietku s efektom odtlačkov debnenia v betóne možno zhotoviť použitím tenkovrstvovej modelovateľnej pastóznej omietky na silikónovej báze.

Možno ju aplikovať na všetky bežné minerálne podklady, ako sú napr. minerálne omietky, betón alebo stierky, resp. ako povrchovú úpravu na ETICS.

Podklad, na ktorý sa bude nanášať, musí byť čistý, suchý, nezamrznutý, nosný, očistený od prachu, uvoľnených častíc a výkvetov, nesmie byť vodoodpudivý. Musí byť rovnomerne nasiakavý. Bezprostredne pred aplikáciou sa dekoratívna omietka premieša v originálnom balení elektrickým miešadlom s nízkymi otáčkami.

Ak je veľmi hustá, možno ju upraviť pridaním malého množstva vody (max. 0,1 %, t. j. 0,2 l/vedro). Na upravený podklad sa nanáša oceľovým hladidlom v hrúbke podľa požadovanej štruktúry. Pri vytváraní efektu debnenia sa kombinuje podkladová vrstva omietky so zrnitosťou 1,5 mm s vrchnou vrstvou omietky so zrnitosťou 0,5 mm.

Tip: Pri aplikácii modelovateľnej kreatívnej omietky sa odporúča fasádu chrániť pred pôsobením priameho slnečného žiarenia, dažďa a silného vetra.

Na čerstvo nanesenú vrchnú vrstvu omietky sa priloží silikónová šablóna a pritlačí sa pomocou gumeného valčeka. Šablónu je potrebné medzi jednotlivými odtláčaniami očistiť. Do ešte čerstvej vrstvy omietky s odtlačeným vzorom šablóny sa vytvoria pomocou klinca ďalšie odtlačky. Po vytvrdnutí (približne 1 deň) sa povrch omietky vyhladí oceľovým hladidlom.

Silikónovú fasádnu farbu je potrebné bezprostredne pred nanášaním dôkladne premiešať v originálnom balení elektrickým miešadlom s nízkymi otáčkami. Na podklad sa aplikuje maliarskym valčekom alebo štetcom rovnomerne bez prerušenia.

Optimálne podmienky na spracovanie: Teplota vzduchu, omietky, farby a podkladu nesmie počas spracovania a tuhnutia materiálov klesnúť pod +5 °C a vystúpiť nad +30 °C.

Čo budete potrebovať

  • Dekoratívna omietka: Baumit CreativTop Vario: (zrnitosť: približne 1,5 mm, spotreba: 2,5 kg/m2, plastové vedro, 25 kg, 98,10 €), Baumit CreativTop Pearl (zrnitosť: približne 0,5 mm, spotreba: 2 až 2,5 kg/m2, plastové vedro, 25 kg, 111,90 €)
  • Fasádna farba: Baumit SilikonColor (odtiene Baumit life 0923, spotreba: približne 0,35 l/m2, plastové vedro 5 a 14 l, 5 l, 67,80 €)
  • Šablóna: Baumit CreativTop šablóna – drevo (rozmery: 1 900 × 200 mm (veľká), 1 200 × 140 mm (stredná), 900 × 100 mm (malá), ks, od 144 €)
  • Klinec
  • Náradie: nízkootáčkové elektrické miešadlo, hladidlo z nehrdzavejúcej ocele, gumený valček, maliarske náradie)

Celý postup nájdete na strane 2.

KategórieAktuálne, Omietky, StavebníctvoZnačky