Štvrť Senec Lužianky s jazerom

V Lužiankach majú hotové jazero. Kostol nahradí škola, výstavba rodinných domov sa začne na jeseň

V plánovanej smart štvrti Lužianky na juhu okresného mesta Senec sa začne stavba prvých najmä rodinných domov na jeseň tohto roka. Jej výstavba potrvá najmenej štyri roky a prinesie bývanie, rekreáciu, zeleň a inteligentné riešenia pre cca 1 200 obyvateľov.

Za projektom je investorsko-developerská spoločnosť DOAS (1994), ktorá pôsobí v rezidenčnej a komerčnej výstavbe. Juh Senca začala rozvíjať výstavbou v lokalite Mlynský Klin v roku 2007. Postupne pribudli ďalšie pozemky a zámery, takže predstava DOAS-u je vybudovať na juhu Senca zázemie až pre 8-tisíc obyvateľov s dopravnou, so školskou a  športovou infraštruktúrou a s polyfunkciou.

Na základe požiadavky mesta nastala v projekte dôležitá zmena, ktorá je krokom v ústrety rodinám. Developer nahradil objekt kostola základnou školou. So samosprávou na tejto vízii pracuje a chce vytvoriť symbiózu medzi školou, materskou školou, kultúrou a športoviskami.

V pláne je cesta z Bratislavy do Senca

Pre rezidenčné projekty v bratislavskom regióne je kľúčová doprava do hlavného mesta, kde veľa jeho obyvateľov pracuje a študuje. Táto lokalita sa napája na cestu III/1042.

„Keďže sa plánuje nová štvorprúdová cesta Bratislava – Senec a rozšírenie diaľnice D1 o ďalšie jazdné pruhy, má to pozitívne dôsledky aj na našu lokalitu, ktorá je v blízkosti oboch strategických stavieb,“ uviedol Jaroslav Škrovánek z odboru developerských činností DOAS-u.

Zrealizovaná vodná plocha - jazero.
Zrealizovaná vodná plocha – jazero. | Zdroj: D O A S

V súvislosti s cyklistikou dodal, že mesto pracuje s Bratislavským samosprávnym krajom na prepojení juhu Senca cyklochodníkmi s Bratislavou.

Prírodnou dominantou štvrte je jazero s lávkou pre peších a cyklistov. „Vzhľadom na situáciu na trhu nebolo možné nájsť zhotoviteľa na oceľovú lávku, tak sme zvolili technológiu subtílnej predpätej betónovej lávky,“ konštatoval.

Lávku naprojektoval CEMOS a generálnym dodávateľom stavby bol DOPRASTAV. Dielo bolo ukončené v máji tohto roka. Jazero nie je jediným rekreačným prvkom, developer zrenovoval nábrežie rieky Čierna Voda, ktorá ohraničuje juh projektu.

Vyše polovica pozemkov pod rodinné domy má majiteľa

Cieľom developera je postupný vznik komunity v Lužiankach, nie nárazový predaj a výstavba. Preto neuvoľnil stavebné pozemky s vybudovanou infraštruktúrou naraz. Čo sa týka inžinierskych sietí, rozpočet na realizáciu sa navýšil cca o 45 %. Plánované náklady na smart štvrť sa síce zvýšia, ale chce klientom poskytnúť moderné materiály a pridanú hodnotu.

Aktuálne je cena pozemku pod rodinný dom 215 eur/m2. V súčasnosti má zazmluvnených 115 pozemkov zo 150 pre výstavbu individuálnych rodinných domov. Pozemky väčšie ako 1 300 m2 ponúkne po právoplatnej kolaudácii diela.

Radová výstavba ponúkala 85 pozemkov v piatich zónach, 60 % z pozemkov je zmluvne zaviazaných a zvyšok dá do predaja rovnako až po kolaudáciách. Bytový dom s polyfunkciou je v štádiu projektu pre územné rozhodnutie. Z tohto dôvodu sa začne predaj najskôr na prelome rokov 2023/2024.

Rozloženie zástavby v Senci-Lužiankach
Rozloženie zástavby v Senci-Lužiankach | Zdroj: D O A S

Stavajú z prefabrikátov

Na bytový dom s troma nadzemnými podlažiami a jedným ustúpeným podlažím a radovú zástavbu chcel developer pôvodne vyhlásiť architektonickú súťaž. Nakoniec sa rozhodol pre kompletnú prefabrikovanú stavbu bytového domu.

„Nie je veľa architektov vzdelaných v tomto obore. Prefabrikované stavby majú svoje statické špecifiká a dispozičné možnosti. Sústredili sme sa skôr na to, aby všetky schopné prefa závody na našom projekte spolupracovali,“ priblížil prístup firmy Škrovánek. Podľa neho stavba bytového domu nebude pôsobiť robustne, pretože má odľahčené línie s maximálnym využitím úžitkovej plochy pre klienta.

Vizualizácia pripravovaného bytového domu v Senci-Lužiankach.
Vizualizácia pripravovaného bytového domu v Senci-Lužiankach. | Zdroj: D O A S

Polyfunkčná štvrť Senec – Lužianky

Developer: D O A S
Urbanistický návrh:
Peter Mizia
Počet bytov/RD:
235
Počet parkovacích miest:
1 300
Náklady:
46 mil. eur
Zhotoviteľ:
Doprastav
Riešené územie: 344 414 m²
Realizácia:
2022 – 2027