Ján Krnáč
Galéria(5)

Ján Krnáč: Klientov v Slnečniciach najviac zaujímajú dvojizbové byty

Developer Cresco Real Estate stavia rezidenčný projekt Slnečnice so zónami Mesto a Viladomy v bratislavskej Petržalke od roku 2010.

Dopravne by ho v budúcnosti mala prepojiť s centrom Bratislavy električka. Prvých tisíc obyvateľov mala táto nová mestská štvrť v roku 2016. ASB hovoril o aktuálnom dianí v projekte aj o občianskej vybavenosti s výkonným riaditeľom Cresca Jánom Krnáčom

Koľko bytov ste priebežne postavili ku koncu roka 2021, koľko plánujete v roku 2022?

V tomto roku očakávame postupné stavebné dokončenie všetkých objektov v zóne Pop, čo predstavuje 379 bytov. Ďalej ide o štyri objekty v projekte UNIQ s 347 bytmi. Za rok 2022 je to spolu 484 bytov. Zároveň plánujeme čoskoro začať výstavbu zóny Nad mestom, ktorej stavebné dokončenie predpokladáme v roku 2024.

V roku 2021 sme slávili v Slnečniciach veľký míľnik. V celkovo 3 082 dokončených bytoch a 69 rodinných domoch žije približne 5-tisíc obyvateľov. Po dokončení všetkých plánovaných zón budú Slnečnice domovom  až 20-tisíc obyvateľov.

Vizualizácia rezidenčný projekt Slnečnice
Vizualizácia rezidenčný projekt Slnečnice | Zdroj: Cresco Real Estate

Ovplyvnili stavebné práce ceny stavebných materiálov a prác?

Na stavebno-realitnom trhu sa nikto nevyhol dynamickému rastu cien materiálov. Za posledné dva roky pandémie koronavírusu stúpli ich ceny v priemere o 40 %. Toto navýšenie sme však neprenášali na našich klientov, vyhýbali sme sa otváraniu zazmluvnených cien bytov.

O akú veľkosť bytov majú klienti najväčší záujem?

U našich klientov sú naďalej najpopulárnejšie dvojizbové byty. Vnímame však aj silný dopyt po štvorizbových bytoch, pretože ich je na trhu málo. Sme radi, že naše projekty sú atraktívne pre mladé rodiny, u ktorých má práve táto veľkosť bytu najväčšiu obľubu.

Keďže trh s nehnuteľnosťami na Slovensku zažíva historický rast, pravidelne prispôsobujeme ceny našich bytov podmienkam na trhu.

Ako to vyzerá s občianskou vybavenosťou v Slnečniciach, ako sú školy, materské školy a ordinácie lekárov?

V súčasnosti pripravujeme aj odovzdanie budovy v zóne Viladomy, kde by už od jesene 2022 mala byť verejná materská škola. V zóne už niekoľko rokov fungujú súkromné jasle aj súkromná škôlka.

Projekt počíta s umiestnením spojenej materskej a základnej školy priamo v susedstve už existujúcej výstavby. V zóne Mesto je napríklad zubná a urologická ambulancia. Neustále pracujeme na zatraktívnení Slnečníc aj pre ďalších lekárov tak, aby naši obyvatelia nemuseli cestovať za bežnou zdravotnou starostlivosťou .

Koľko ste zatiaľ postavili nebytových priestorov?

Zatiaľ sme postavili 20-tisíc m2 nebytových priestorov. O priestory majú záujem prevádzky z rôznych segmentov, ako zdravotná starostlivosť, elektro, chovateľské potreby, zverolekár, reštaurácie, kaviarne a iné maloobchodné prevádzky zamerané na produkty.

Vizualizácia rezidenčný projekt Slnečnice.
Vizualizácia rezidenčný projekt Slnečnice. | Zdroj: Cresco Real Estate

Bude v Slnečniciach centrálne námestie pre takúto veľkú štvrť?

Stredom zóny Viladomy sa tiahne verejný park, ktorý zahŕňa ihriská, výbeh pre psy, ale aj priestor na komunitné aktivity. Nákupným centrom zóny sú Slnečnice Market a gastrozóna Trch. Obyvatelia tam nájdu všetko od reštaurácií, supermarketu, drogérie, lekárne, obchodu s nábytkom až po chovateľské potreby a zábavné centrum pre celú rodinu.

Zároveň je pri zóne Mesto plánovaný centrálny park s rozlohou 29-tisíc m2, ktorý bude v Petržalke druhým najväčším parkom po Sade Janka Kráľa. Podobne ako v zóne Viladomy, aj tu bude park plniť funkciu prepájania komunity, ktorá žije v jeho okolí.

Poskytne dostatok príležitostí na hru, zábavu, šport a iné voľnočasové aktivity. Funkciu centrálneho námestia môže v budúcnosti plniť priestor okolo konečnej zastávky plánovanej električky, jej výstavba sa začala nedávno v Petržalke.

Vizualizácia rezidenčný projekt Slnečnice
Vizualizácia rezidenčný projekt Slnečnice | Zdroj: Cresco Real Estate

Cresco je členom Slovenskej rady zelených budov. Ako sa prejavuje zelený prístup vo výstavbe bytov a nebytových priestorov v Slnečniciach?

Vplyv budovy na životné prostredie je nielen záležitosťou jej výstavby, ale jej celého životného cyklu. Aj preto sa snažíme v našich stavbách uprednostňovať materiály, ktoré sú spoľahlivé, odolné, ale zároveň môžu byť na konci svojej životnosti jednoducho sanovateľné alebo recyklovateľné.

Kľúčovú úlohu zohrávajú použité technológie pri výstavbe aj počas „života“ danej budovy. Všetky rozostavané budovy v Slnečniciach majú certifikát A. To znamená, že patria k nízkoenergetickými budovám. Plánované projekty už budú spĺňať ultra-nízkoenergetickú triedu A0.

Za dôležité považujeme aj okolie našich budov. Zeleň v lokalitách vyberáme v súčinnosti so špecializovanými odborníkmi, pričom kladieme veľký dôraz na to, aby bola do daného územia vhodná .

Nejde o invazívne druhy. Zeleň má zadržiavať dostatok vody, znižovať teplotu a zvyšovať komfort obyvateľov v lokalite. Cieľom je, aby naše lokality boli pre obyvateľov zaujímavé v každom ročnom období, či už tvarom, farbou, alebo textúrou rastlín.

Ján Krnáč
Ján Krnáč | Zdroj: Cresco Real Estate

Ján Krnáč je absolventom odboru strategický manažment na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave. V spoločnosti Cresco Real Estate začal pôsobiť už počas štúdia na vysokej škole.

V rokoch 2004 – 2005 zastával funkciu manažéra predaja a marketinu, v roku 2006 prešiel na pozíciu obchodného riaditeľa a o štyri roky neskôr sa stal výkonným riaditeľom spoločnosti Cresco Real Estate, kde pôsobí dodnes.

Vizualizácia rezidenčný projekt Slnečnice
Vizualizácia rezidenčný projekt Slnečnice
Vizualizácia rezidenčný projekt Slnečnice.
Vizualizácia rezidenčný projekt Slnečnice.
POP zboku
Monika Volekova