Petržalka

Čo sa deje na realitnom trhu ? Ceny starších bytov za posledný rok stúpajú viac ako nových

Znamená to, že cenové nožnice medzi novšími a staršími bytmi sa zatvárajú. Realitný barometer Realitnej únie SR, ktorý každý mesiac mapuje ceny bytov v krajských mestách ukazuje, že najvyšší nárast zaznamenávajú staršie 2-izbové byty. V krajských mestách medziročne zdraželi priemerne o 17 % a stali sa hitom realitného trhu.

Tieto byty často predstavujú prvý krok k vlastnému bývaniu, vyhľadávajú ich jednotlivci, páry, ale aj rodiny s jedným dieťaťom. „Sú cenovo dostupnejšie ako novostavby a zároveň sa na ne zameriavajú aj investori,“ vysvetľuje hlavný analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický. Títo kupujúci sa, podľa jeho slov, vrátili na trh, a tak neprekvapí, že staršie 2-izbové byty sa neraz predávajú formou licitácie – byt získa ten, kto ponúkne najvyššiu cenu.

Na druhej strane „licitácia je v časoch silného záujmu o nehnuteľnosti spôsob, ako dosiahnuť vyššiu predajnú cenu. Ak prebehne férovo a podľa jasných pravidiel, vie pritiahnuť viacerých záujemcov a prirodzene vytvoriť súťaž o cenu“ hovorí realitný advokát a tajomník Realitnej únie SR Mojmír Plavec. Podľa neho dnes už mnohé realitné kancelárie vedia licitáciu odborne pripraviť tak, aby bola výhodná pre predávajúceho a zároveň korektná voči kupujúcim.

CENY STARŠÍCH 2 IZBOVÝCH BYTOV V 30 VYBRANÝCH MESTÁCH (JÚN 2025)
Ceny starších 2-izbových bytov v 30 vybraných mestách (jún 2025) |

Ceny 2-izbových bytov rastú v krajských aj okresných mestách

Za posledných 5 rokov vzrástla hodnota Realitného barometra Realitnej únie SR, ktorý sleduje ceny bytov v krajských mestách, o 61 %, pričom len za posledný rok stúpla o 14 %. Pri medziročnom porovnaní najvýraznejšie zdraželi staršie 2-izbové byty v Senici (26,3 %), Komárne (24,6 %), Banskej Bystrici (24,1 %), Humennom (21,6 %) a Košiciach (20,7 %).

Dvojciferný medziročný rast eviduje Realitná únia SR v 7 z 8 krajských miest. Najvyššie zhodnotenie za posledných 5 rokov bolo v Michalovciach (82,9 %), Dunajskej Strede (82,0 %), Čadci (81,7 %), Košiciach (77,8 %) a Zvolene (77,1 %). „Vo väčšine sledovaných miest, a to v dvoch tretinách, došlo za posledných 5 rokov k rastu cien v rozmedzí 50 až 75 %, “poukazuje na zaujímavý fakt realitný analytik Kubrický.

Pezinok či Poprad medzi najdrahšími

V prvej desiatke najdrahších bytov je 6 z 8 krajských miest, chýbajú len Prešov a Trenčín. Naopak, do TOP 10 sa dostali Pezinok, Senec, Piešťany a Poprad. Najdrahším mestom na Slovensku je suverénne Bratislava, kde sa starší 2-izbový byt s výmerou 55 m² predáva za 229 tisíc eur. Je to trikrát viac ako v najlacnejšom Lučenci. Hoci ceny v hlavnom meste za posledných päť rokov stúpli pomerne mierne, o 37,8 %, za posledný rok sa tempo ich zvyšovania výrazne zrýchlilo. Medziročne zdraželi staršie 2- izbové byty v Bratislave až o 17,2 %.

Výrazný nárast cien bytov zažili Košice, druhé najväčšie a najdrahšie mesto Slovenska. Za posledných 5 rokov sa tam ceny starších 2-izbových bytov zvýšili o 77,8 %, pričom len za posledný rok narástli o 20,7 %. Metropola východného Slovenska tak pomaly dobieha Bratislavu. Kým pred piatimi rokmi bola priemerná cena staršieho 2-izbového bytu v hlavnom meste v porovnaní s Košicami vyššia o 60 %, dnes je tento rozdiel už len 24 %. Starší 2-izbový byt sa v druhom najväčšom slovenskom meste predáva za 185-tisíc eur.

Trend zdražovania na realitnom trhu, na ktorom sa zvezú aj staršie 2-izbové byty, zrejme pretrvá aj v dohľadnej budúcnosti: „Staršie 2-izbové byty majú často výbornú polohu, nachádzajú sa v lokalitách s dobrou občianskou vybavenosťou, dopravnou dostupnosťou a sú obklopené zeleňou,“ konštatuje Attila Mészáros, predseda Realitnej únie SR.