Zaha Hadid Architects

Začal sa budovať v roku 2017, dnes transformuje celú Bratislavu. Reč je o projekte Sky Park od legendárnej architektky Zahy Hadid. Najväčšia časť tohto komplexu bola dokončená v roku 2020 a v súčasnosti sa dokončuje štvrtá veža – Sky Park Residence 4. Development ale svoju dominantu ešte len získa. Sky Park Tower bude vyčnievať nad všetkými štyrmi vežami a ako sa ukazuje, v mierne upravenej a atraktívnejšej podobe.

Andrej Sárközi -

V bratislavskom downtowne pribúdajú ďalšie veže a hlavné mesto naďalej zažíva nevídaný stavebných rozmach. Súčasťou premeny bývalého priemysleného centra mesta je od roku 2017 aj projekt Sky Park. Dnes v lokalite Továrenskej a Čulenovej stoja tri veže, pričom štvrtá sa postupne dokončuje. Práve tá dnes ponúkla náhľad do svojho vnútra, ukázala aj najvyšší penthouse či neopakovateľné výhľady na mesto.

Andrej Sárközi -

Spojené arabské emiráty nie sú len Dubaj so svojimi odvážnymi vertikálami a palmovými ostrovmi. Je to hlavne nekonečná púšť, do ktorej svoje sídlo zasadila jedna z najsilnejších podnikateľských skupín Perzského zálivu. Za úchvatnou, miestnym prostredím inšpirovanou architektúrou stojí britsko-iracká kancelária Zaha Hadid Architects.

Anna Salvová -

Zaha Hadid Architects, Alto Real Estate, V príprave, Bývanie, Bratislava - Staré Mesto

Rozhovor

Chris Lepine je Associate Director vo svetoznámom štúdiu Zaha Hadid Architects a do Bratislavy chodí kvôli veľkému rezidenčnému i administratívnemu komplexu Sky Park, ktorý stavia Penta Real Estate. Pred pol rokom sa stal projektovým manažérom tohto projektu, navrhnutého ešte samotnou Zahou Hadid. Tá síce zomrela už pred vyše tromi rokmi, ale jej duch stále zostal v štúdiu, ktoré chce pokračovať v jej odkaze.

Takmer 12-miliónové hlavné mesto Južnej Kórey patrí k TOP svetovým mestským aglomeráciám a vo svojom portfóliu má množstvo architektonických realizácií, ktoré vznikli v ateliéroch renomovaných svetových tvorcov. Od roku 2013 medzi ne patrí aj dnes azda najväčšia pýcha Soulu Dongdaemun Design Plaza (DDP) s neprehliadnuteľným charakteristickým rukopisom Zahy Hadid (1950 – 2016).

V dňoch 3. – 10. 9. 2017 sa juhokórejský Soul stal centrom svetového architektonického diania. Konal sa tu Svetový architektonický kongres a XXVII. valné zhromaždenie UIA (International Union of Architects). Mottom kongresu, ktoré má základ v slovnej hračke, bolo Soul of City.