A3A88879 306E 499C B07B D950F68428F4
Galéria(15)

Štvrtá veža Sky Parku ukázala byty aj výhľady na Bratislavu zo strešného penthousu

V bratislavskom downtowne pribúdajú ďalšie veže a hlavné mesto naďalej zažíva nevídaný stavebných rozmach. Súčasťou premeny bývalého priemysleného centra mesta je od roku 2017 aj projekt Sky Park. Dnes v lokalite Továrenskej a Čulenovej stoja tri veže, pričom štvrtá sa postupne dokončuje. Práve tá dnes ponúkla náhľad do svojho vnútra, ukázala aj najvyšší penthouse či neopakovateľné výhľady na mesto.

Od storočia priemyslu cez bombardovanie počas druhej svetovej vojny až po vybudovanie modernej štvrte s vežami a mrakodrapom – to je nové centrum Bratislavy. Novovznikajúca panoráma hlavného mesta sa stáva ikonou metropoly, ktorú navštevujú tisíce ľudí a ďalšie desaťtisíce tu budú bývať či pracovať. 

Na miestach, kde dnes stoja výškové dominanty a budujú sa ďalšie developerské projekty, bolo v minulosti priemyselné srdce Bratislavy. Pri dunajskom nábreží sa netýčila dnes najvyššia veža v krajine, nachádzala sa tu Marschallova továreň na koče. Povedľa, v blízkosti železničnej trate a Zimného prístavu, neplánovali developeri ďalšie veže, postavená tu bola rafinéria Apollo.

V dotyku s historickým centrom a dnešným downtownom na Továrenskej a Čulenovej ulici nestáli budovy projektu Sky Park, nachádzala sa tu továreň Kablo o rozlohe až 15-tisíc štvorcových metrov. Rozvoj miest je však neúprosný a nevynechal ani Bratislavu. Okrem iných developmentov sa tu od roku 2017 začal budovať aj projekt od legendárnej Zahy Hadid. Najväčšia časť tohto komplexu bola dokončená v roku 2020 a postupne pribúda aj štvrtá veža – Sky Park Residence 4.

SKY PARK VYSTAVBA JUN 2023 fullres 108 2
Sky Park Residence 4 | Zdroj: Alto Real Estate

Jej výstavba sa začala na jar roku 2021. Plnú výšku dosiahla na začiatku tohto roka,  vysoká je málo cez 103 metrov a jej dizajn je identický ako v prípade predošlých troch veží projektu. Rezidenčná výškova budova ponúka na 31 podlažiach 254 bytov, ktoré majú patriť k najdrahším v krajine. Prvé dve podlažia budú obsahovať obchody a služby, v ostatných sa už nachádzajú bytové jednotky.

Tie najlukratívnejšie sa nachádzajú na najvyšších podlažiach a ponúkajú veľkú podlažnú plochu s neopakovateľnými výhľadmi na metropolu. Dispozične sú umiestnené vždy dva penthousy na jedno podlažie, pričom každý má rozlohu 300 metrov štvorcových s možnosťou prispôsobenia priečok a dispozície na želanie klienta. 

V tomto prípade cenovka prekračuje sumu jeden milión eur. Čo sa týka nehnuteľností menšej podlažnosti na nižších poschodiach, dvojizbové byty sú v ponuke od 340-tisíc eur, trojizbové zase od 420-tisíc eur.

IMG 6728
Jeden z bytov v Sky Park Residence 4 | Zdroj: Andrej Sárközi

Podľa developera Alto Real Estate patrí veža podľa hodnotenia energetickej hospodarnosti do kategórie A0. „Nemá takmer žiadne úniky energie, zároveň zužitkuje takmer všetku energiu, ktorá sa v budove vytvorí,” vysvetľuje spoločnosť. Prísne normy energetickej hospodárnosti budovy súvisia aj s vetraním, izoláciou, hrúbky fasády či efektívneho chladenia. 

„Projekt má z hľadiska vetrania použitú centrálnu rekuperáciu, ktorá umožňuje obnovu tepla, prípadne chladu z odchádzajúceho vzduchu a následné použitie tohto tepla na vykurovanie a ochladzovanie prichádzajúceho vzduchu,” uvádza Alto Real Estate.

Štandard bytov obsahuje veľkoformátové obklady a dlažby, striekané interiérové dvere a kombináciu sanity od svetových značiek. Byty sú vybavené aj chladením prostredníctvom fancoilov, čo je systém údajne najpoužívanejší pri výškových stavbách z dôvodu flexibility a rýchlej reakcie. 

IMG 6723
Jeden z bytov v Sky Park Residence 4 | Zdroj: Andrej Sárközi

„Navyše, každá miestnosť môže mať nastavenú inú teplotu. Napríklad v detskej izbe možno nastaviť iný režim ako v obývačke či v spálni pre rodičov. Inteligentné riadenie dokáže znížiť spotrebu energie až o tridsať percent,” hovorí o štandarde bytov Alto Real Estate. Použili sa tu aj nízkoenergetické trojsklá so zlepšenými tepelnoizolačnými vlastnosťami, čo chráni budúcich rezidentov pred hlukom z vonkajšieho prostredia. 

Developer v prípade štvrtej veže vyzdvihuje aj izoláciu fasády. „Zatiaľ, čo štandardná hrúbka vo väčšine developerských projektov je 20 centimetrov, vo štvrtej veži je časť obvodových stien zateplená izoláciou hrubou 30 centimetrov,” komunikuje. 

Dnes sa štvrtá veža blíži k finálnemu dokončeniu. Fasáda je spolu so zasklením hotová približne na 80 percent a z technického hľadiska je naplánované dokončenie veže do konca tohto roka. Oproti prvým trom sa v Sky Park Residence 4 menila skladba bytov z pohľadu dispozície štvorizbových nehnuteľností.

IMG 6742 2
Výhľad zo strešného penthousu, ktorý je zatiaľ zakrytý lešením | Zdroj: Andrej Sárközi

Po novom sú dostupné iba v druhej polovici veže – od pätnásteho podlažia vyššie. Zmenami oproti predošlým stavbám prešli aj spoločné priestory, ktoré majú iné kvalitatívne prevedenie. Zvýšil sa štandard povrchov, aplikujú sa tapety na steny a dlažby s jednotlivými detailmi konštrukcií nesú taktiež vyšší štandard. 

Byty sú aktuálne v dokončovacom procese. Pri návšteve trojizbovej nehnuteľnosti o veľkosti približne 90 metrov štvorcových sa nemožno ubrániť stiesnenému pocitu. Jednotlivé izby sú malé, obývacia miestnosť po zadobudovaní kuchynskej linky spolu so zariadením môže mať rovnaký problém – málo priestoru. Ide však o individuálny pocit jednotlivca. Lepším dojmom môžu disponovať štvorizbové byty o rozlohe cez sto metrov štvorcových, ktoré majú aj ideálnejšiu dispozíciu jednotlivých miestností. 

Výnimku v tomto prípade tvorí – prirodzene – strešný penthouse, ktorý je predurčený len pár vyvoleným. Tí budú mať k dispozícií päť až šesť miestností spolu s tromi terasami. V podstate ide o jedno z najlukratívnejších bývaní v metropole. 

Vyšší štandard jednotlivých bytov je dobrou správou. Výťah dokonca vyvezie ľudí z prízemia až na posledné poschodie za 28 sekúnd. Všetky podobné technologické vymoženosti či kvalitnejšie prevedenie spoločných priestorov budú rezidentom spríjemňovať bývanie.

IMG 6756
Pohľad z vyhliadky nad strešným penthousom, ktorá bude prístupná len rezidentom projektu | Zdroj: Andrej Sárközi

Podľa oficiálnej stránky Sky Parku Residence 4 je kolaudácia budovy naplánovaná ku koncu roka 2023 s pokračovaním do ďalších mesiacov roka 2024. Odovzdanie bytov by malo prebehnúť na začiatku druhého kvartálu budúceho roka.

Sky Park však ešte čaká vybudovanie najvyššej veže – Sky Park Tower s výškou 120 metrov. Projekt sa ale stal neprehliadnuteľným už v teraz a štvrtá veža tento dojem len umocní. Koniec koncov, k tomuto cieľu už ostáva len pár mesiacov.

A3A88879 306E 499C B07B D950F68428F4
SKY PARK VYSTAVBA JUN 2023 fullres 108 2
IMG 6731
IMG 6728
IMG 6723
IMG 6724
IMG 6721
IMG 6716