Vizualizácia rezidenčného projektu Tesla Košice

Investor košickej Rezidencie Tesla chce postaviť 200 bytov aj s parkom

Projekt Rezidencia Tesla na Dunajskej ulici chce priniesť nadštandardné mestské bývanie pre 507 obyvateľov, verejné priestory s parkom do východoslovenských Košíc.  

Územie budúcej výstavby sa nachádza v polyfunkčnej zóne Tesla Business Centrum v okrese Košice IV. Investorom výstavby je spoločnosť Rezidencia Tesla, kde sú dvaja spoločníci CF Developments 3 a developer Occam Real Estate.

Projekt Rezidencia Tesla v Košiciach
Projekt Rezidencia Tesla v Košiciach | Zdroj: OCCAM REAL ESTATE

Marek Kalma je jeden z dvoch konateľov developera. Začiatkom júla v rozhovore pre ASB povedal, že v projekte bude  192 bytov v dvoch bytovkách na pozemku, ktorý kúpili od Penta Real Estate.

Pôvodne tam mal byť Biznis Centrum Tesla 3, ale vzhľadom na pandémiu a jej vplyv na kancelárie nemalo pre Pentu zmysel pokračovať v projekte. „Trendom je zmenšovanie kancelárií a práca z domu. Podľa nás je v Košiciach nedostatok kvalitných rezidenčných projektov,“ doplnil Kalma.

„Projektu predchádzala vyzvaná architektonická súťaž, ktorú vyhral spoločný návrh dvoch renomovaných ateliérov Superateliér a Sadovsky & Architects, ktorý už v minulosti v Košiciach realizoval úspešný projekt Nová Terasa,“ povedal Jozef Šimek, partner spoločnosti Occam Real Estate.

S pozemkom,  kde sa uvažuje o výstavbe,  zo západnej strany susedí pozemok s objektom BCT1, zo severnej strany s objektom BCT 2. Každopádne, mestská časť Košice Juh je skôr vnímaná ako obľúbená rezidenčná oblasť.

Investor predložil v druhej polovici júla tohto roka zámer výstavby do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Dva chodbové lineárne bytové domy súbežné s Dunajskou ulicou.

Projekt Rezidencia Tesla v Košiciach
Projekt Rezidencia Tesla v Košiciach | Zdroj: OCCAM REAL ESTATE

Majú 7 nadzemných  bytových podlaží a jedno ustúpené. Na ustúpenom podlaží sa nachádzajú komunitné terasy, ktoré budú slúžiť všetkým obyvateľom domu. Sú osadené na troch podzemných podlažiach s parkovacími miestami a technickým vybavením objektu, pričom väčšina z parkovacích miest bude mať prípravu na nabíjacie stanice pre elektromobily. Byty na 1. nadzemnom podlaží, ktorúé budú orientované do nového parku budú mať predzáhradku.

Zámer veľký dôraz kladie na riešenie nespevnených plôch, ktoré sú navrhované ako verejné, doplnené o detské ihriská, oddychové časti s množstvom stromov a zelene a vodným prvkom. V rámci parku uvažuje zámer o vybudovaní plôch pre všetky vekové kategórie. Pre najmenších to bude ihrisko, pre starších workoutová zóna.

Navrhovaný park zároveň slúži ako komunikačný uzol a zachováva pešie trasy spájajúce jednotlivé administratívne budovy s okolím. Z oddychových zón a detského ihriska v obklopení zelene benefituje aj okolitá administratíva. Vznikne tak nová  mestská zóna.

Rezidencia Tesla, Košice

Investor: Rezidencia Tesla
Architekt: Superateliér, Sadovsky & Architects
Počet bytov: 192
Počet parkovacích miest: 271 ( 238 miest v podzemí, 33 na povrchu)
Realizácia: 2Q/2024 – 2Q/2026
Stav: Zámer v EIA