Ursa Minor
Galéria(12)

Ursa Minor spája bývanie v bytoch so štýlom žitia „ako v rodinnom dome“

Každý byt má vlastnú úžitkovú záhradku, spoločne využívanú okrasnú záhradu a vlastné parkovanie.

Areál projektu Ursa Minor tvoria dva 3-podlažné, za sebou radené bytové domy, spevnené (retenčné) plochy na parkovanie so 17 miestami, uzavretý dvor so záhradami a priestory s vysokými záhonmi na pestovanie rastlín.

Uzavretý dvor je určený na bezpečné hry detí pod dozorom rodičov z pohodlia obývačky (pomocou kamier), ale aj na relax a posedenie dospelých či rekreačné pestovanie rastlín vo vysokých záhonoch. Záhradný odpad sa recykluje na pozemku kompostovaním.

Ursa Minor
Ursa Minor
Ursa Minor
Ursa Minor
Ursa Minor
Ursa Minor
Ursa Minor
Ursa Minor

Všetka zrážková voda sa zachytáva na pozemku v podzemných nádržiach na polievanie rastlín, ale aj v dažďových záhradách, kde sa odparuje a ochladzuje tak prostredie. Byty na 1. NP majú aj vlastnú záhradu patriacu k bytu, prístupnú z obývacej izby.

Energetický certifikát

Každý bytový dom obsahuje aj sklady pre byty, miestnosti na odkladanie detských kočíkov a bicyklov a technickú miestnosť. Bytové domy boli skolaudované koncom minulého roka s energetickým certifikátom A-A0.

Ursa Minor spája bývanie v bytoch so štýlom bývania v rodinnom dome.

Na výrobu tepla na podlahové vykurovanie a ohrev TÚV slúžia plynové kotly umiestnené v technických miestnostiach každého bytového domu. Byty majú nútené vetranie s aktívnou rekuperáciou (možnosť ohrevu a chladenia priestorov bytu) pomocou tepelných čerpadiel umiestnených na strechách.

Ursa Minor
Ursa Minor | Zdroj: Ján Dobranský

Komunikáciu medzi vstupom do domov a bytmi zabezpečuje videovrátnik. Bytové priestory a technické miestnosti obsahujú protipožiarne inštalácie vrátane EZS. Bytové domy sú pripojené na optickú internetovú sieť a zahŕňajú tichú kanalizáciu, ako aj predprípravu na solárny ohrev TÚV a na výrobu elektrickej energie. Celý areál je pripravený na kamerové monitorovanie.

Ursa Minor
Ursa Minor | Zdroj: Ján Dobranský

Ursa Minor, Košice-Západ, Bytový dom

Výška investície: 1,5 mil. €
Developer: Miroslav Šveda – INROS
Architekt: Viliam Kolesnáč – ATECH studio
Zhotoviteľ: Hrubá stavba GMT plus
Zastavaná plocha: 412 m2
Úžitková plocha bytov: 876 m2
Realizácia: 2020 – 2021

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2022.