Inflácie v auguste spomalila pod 9 %. Pomohol tomu pomalší rast cien potravín
Inflácia CPI v auguste poklesla z júlových hodnôt 9,7% na úroveň 8,9 %. K jej spomaleniu prispeli všetky základné zložky, s výnimkou pohonných látok. Medzimesačne ceny však stagnovali. Na obdobnej úrovni bola úroveň inflácie na Slovensku naposledy vo februári 2022.
Oproti predchádzajúcim mesiacom ide ďalšie o evidentné spomalenie. Rovnako je na tom aj čistá inflácia bez pohonných látok. Tá je teraz na úrovni 9,1 % (v júli bola ešte dvojciferná). Prispelo k tomu najmä pokračujúce odznievanie vplyvu nákladov bývania v rodinnom dome (prejavilo sa v spomalení cien služieb) či ceny tovarov spojených s bývaním a ceny nábytku.
„Očakávame, že aj v ďalších mesiacoch 2023 budeme svedkami ďalšieho spomaľovania tempa zdražovania v krajine. Priemernú hodnotu inflácie za celý rok 2023 odhadujeme momentálne mierne nad úrovňou 10 – 11 %. Na nízke úrovne inflácie, napríklad okolo 2 %, teda okolo inflačného cieľa eurozóny, tak môžeme v tomto roku určite zabudnúť,“ hovorí Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.
Oproti augustu 2022 zaznamenali aj napriek spomaleniu najvýraznejší nárast cien už spomínané potraviny a nealkoholické nápoje (13,5 %). V obchodoch Slováci zaplatili viac ako pred rokom za takmer všetky kategórie potravín.
V oblasti bývania bol v auguste 2023 zaznamenaný medziročný nárast cien o 7,3 %. Výraznejšie zdražovanie si podržala údržba a oprava obydlí (15,0 %), nasledovali dodávka vody a rôzne služby týkajúce sa obydlia (13,9 %). Za elektrinu, plyn a ostatné palivá sme si priplácali 10,7 %.
V doprave ceny vzrástli o 1,4 %. Ceny pohonných látok boli síce oproti vlaňajšku lacnejšie, ale v priemere už iba o – 4,5 %. Na druhej strane, v kategórii cestnej osobnej (autobusovej) doprave prišlo k nárastu cien o 19,2 %. V oblasti reštaurácie a hotely zdraželi ceny o 12,9 %, pričom v prípade stravovacích zariadení išlo o nárast cien na úrovni 13,1 %, v prípade ubytovacích služieb o 10,6 %.
Zdroj: WOOD & Company, Národná banka Slovenska