HB Reavis plánuje do piatich rokov investovať do projektov 498 mil. eur
Developérstvo je nepochybne jedným z hlavných ťahúňov slovenského hospodárstva. Okrem pracovných príležitostí vytvára tiež príležitosti pre bývanie, prácu, nákupy, zábavu a oddych, zhodli sa developéri, ktorí podnikajú na Slovensku a okolitých krajinách.
„Napriek svetovej finančnej kríze developérska spoločnosť HB Reavis plánuje v horizonte piatich rokov investície do projektov vo výške asi 497,91 milióna eur (15 miliárd Sk),“ uviedol predseda Predstavenstva a. s. HB Reavis Group Ivan Valenta pre TASR. Najväčší balík investícií, dodal, budeme smerovať do maloobchodných projektov, zvyšné prostriedky do kancelárií a logistiky.
Na otázku, či sú podmienky na slovenskom trhu pre developérov štandardné ako v EÚ, odpovedal, že sú porovnateľné s tými v ostatných členských krajinách. Súčasná kríza podľa neho však ovplyvňuje celkové prostredie a už teraz sa prejavuje v prístupe, s akým banky posudzujú developérske projekty. „Dôsledky tejto krízy sa veľmi pravdepodobne odrazia aj pri tvorbe legislatívy na Slovensku, aj v zahraničí,“ myslia si developéri.
Predchodcom HB Reavis Group bola realitná kancelária, neskôr skupina vstúpila do spoločnosti Ipec Group. Na otázku, aké plusy táto transakcia priniesla, potvrdil, že išlo hlavne o rozšírenie trhov. „Prostredníctvom Ipecu sme prítomní na zaujímavých trhoch na Ukrajine a v Rumunsku, etablovali sme sa tiež v Česku, Poľsku a Maďarsku. Otváranie pobočiek v ďalších krajinách zatiaľ nezvažujeme,“ konštatoval.
Prostredie realitného resp. developérskeho trhu SR v súčasnosti je podľa developérov vysoko konkurenčné. Vzhľadom na krízu sa podnikanie v realitnom odvetví stáva náročnejšie, najmä pre malých a stredných hráčov. Špekulatívny kapitál sa už z trhu stratil, u bánk pretrváva až extrémna opatrnosť, potvrdil.
Valenta podotkol, že realitný trh na Slovensku nie je a ešte dlho nebude nasýtený, ale „finančná kríza dočasne prudko zníži dopyt po všetkých typoch nehnuteľností. Na trhu sa uplatnia iba vynikajúce projekty“. Najmä maloobchodné projekty v regiónoch budú aj v súčasnej situácii veľmi úspešné, avizoval.
Výhľadovo podľa jeho názoru „pozitívom je, že sa zmenší konkurencia – pre silných hráčov, aj keď pre pretrvávajúcu úverovú krízu príde v roku 2009 k obrovskému prepadu vo výstavbe nových projektov“. Z dlhodobého pohľadu považujeme tento výkyv za krátko- až strednodobý, ktorý v konečnom dôsledku ozdraví celý sektor, konštatoval. Aj naša skupina stratégiu prispôsobila vývoju na trhu, čo však neznamenalo jej výraznú korekciu. Vzhľadom na konzervatívnu finančnú politiku skupiny môžeme povedať, že súčasnej kríze odolávame, povedal Valenta.
Zdroj: TASR