kriza, ekonomika

Októbrový prepad v stavebnej produkcii bol najvyšší za posledných dvanásť rokov

Stavebníctvo na Slovensku čelilo od júna do septembra tohto roka prepadu, ktorý patril k najväčším spomedzi všetkých krajín EÚ. Situácia sa nezlepšila ani v októbri.

Prepad stavebnej produkcie v októbri ešte prehĺbil septembrovú mieru poklesu. Medziročne boli výkony stavebníctva nižšie o 23,6 percenta. Ide o najvyšší pokles v tomto roku a zároveň najhorší výsledok od januára 2009, keď po finančnej kríze nastupovala kríza v stavebníctve. Vtedy stavebná produkcia klesla o 25,6 percenta. Vyplýva to z prieskumu Štatistického úradu (ŚÚ) SR, o ktorom informovala hovorkyňa úradu Jana Morháčová.

Stavebníctvo na Slovensku čelilo podľa ŠÚ SR od júna do septembra tohto roka prepadu, ktorý patril k najväčším spomedzi všetkých krajín EÚ. Situácia sa nezlepšila ani v októbri. Celkový objem stavebnej produkcie v októbri 2020 dosiahol 486,1 mil. eur, čo je o 135 mil. eur menej ako pred rokom.

Prehĺbil sa najmä prepad na domácom trhu. Jeho tempo sa zrýchľuje už tretí mesiac po sebe, pričom v októbri dosiahol 25,2 percenta. V rámci domáceho trhu boli v medziročnom poklese obe zložky, nová výstavba vrátane rekonštrukcií a modernizácií viac ako o 25 percent a opravy a údržba o 22,9 percenta.

Viac v zahraničí

Súčasne sa tempo poklesu v opravách a údržbe oproti septembru zmiernilo. Celkovo práce na domácich stavbách tvorili až 91,6 percenta stavebnej produkcie Slovenska. Približne dve tretiny predstavovala nová výstavba, zvyšok tvorili najmä práce na opravách a údržbe.

Z hľadiska výrobného zamerania sa objem prác v porovnaní s októbrom 2019 znížil na budovách o 23,8 percenta a na inžinierskych stavbách o 27,4 percenta. Znížila sa tiež produkcia realizovaná v zahraničí. Medziročne klesla o 1,6 percenta na 40,7 mil. eur. Z celkového objemu stavebnej produkcie však práce v zahraničí tvorili len 8,4 percenta.

V súhrne za desať mesiacov roku 2020 dosiahla stavebná produkcia 4,2 mld. eur a oproti rovnakému obdobiu roka 2019 bola nižšia o 13 percent. Stavebné práce slovenských stavebných firiem na domácom trhu medziročne klesli o 14,2 percenta, zvýšila sa ich aktivita v zahraničí, oproti rovnakému obdobiu minulého roka bola vyššia o 5,4 percenta. V štruktúre tuzemskej produkcie rozhodujúca nová výstavba, vrátane modernizácií a rekonštrukcií sa v porovnaní s minulým rokom znížila o 14,4 percenta, opravy a údržba klesli o 15,6 percenta.

© SITA Slovenská tlačová agentúra