smutok,

Slováci minú na bývanie najviac v rámci V4

Na jedného obyvateľa Slovenska vlani pripadali náklady súvisiace s bývaním vo výške 2 680 eur. Najbližšie k slovenskej úrovni SR má v rámci skupiny V4 Česká republika s 2 557 eurami na obyvateľa, uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Náklady na bývanie ukrajujú z rodinných rozpočtov na Slovensku takmer štvrtinu, čo je v rámci EÚ najvyšší podiel. V aktuálnej analýze o tom informuje spoločnosť WOOD & Company. Vo výdavkoch na bývanie sú zahrnuté nájomné, údržba a oprava obydlí, energie, dodávka vody a iné služby pre domácnosti, ako je napríklad odvoz odpadu.

V roku 2019 podiel výdavkov na bývanie z celkových spotrebných výdavkov predstavoval 24 %. V rámci krajín EÚ išlo o najvyšší podiel. Priemer za EÚ bol vlani na úrovni 19 %. Nižšie úrovne ukazovateľa dosiahli všetci naši susedia z V4. V prípade Maďarska bol podiel 15 %, v Poľsku 17 % a v Českej republike 21 %. Analýza, ktorú zverejnila spoločnosť v pondelok, vychádza z najaktuálnejších údajov Eurostatu za rok 2019 a prvý polrok 2020.

Najviac v EÚ platia Fíni

Na jedného obyvateľa Slovenska vlani pripadali náklady súvisiace s bývaním vo výške 2 680 eur, uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská. V súhrne ide o najvyššiu sumu v rámci krajín V4. V Maďarsku na obyvateľa pripadala suma 1 316 eur, v Poľsku 1 608 eur. Najbližšie k úrovni SR má Česká republika s 2 557 eurami na obyvateľa.

Vo vyspelejších krajinách EÚ, kde sú vyššie nielen platy, ale aj ceny, zaplatia obyvatelia za bývanie viac. Na cenu má vplyv aj spotreba energií či využívanie služieb súvisiacich s bývaním. Najvyššie ročné výdavky na bývanie v prepočte na obyvateľa vykázali vlani vo Fínsku, v Dánsku a Luxembursku, a to v rozpätí 6 200 až 8 200 eur. Naopak, najnižšie náklady mali v súvislosti s bývaním Bulhari, a to necelých 1 100 eur.

TEXT: © SITA Slovenská tlačová agentúra