Pandemické kladivo dopadne na stavebníctvo neskôr. Ale s istotou

Ako sa na budúcnosť po koronakríze pripravujú skúsení podnikatelia a manažéri Milan Dubec, Oto Hornáček, Pavol Kollár, Martin Kováč a Milan Murcko.

Online konferencia Stavebný trh koláž farba

S uvoľňovaním vládnych opatrení sa spoločnosť pomaly vracia k bežnému životu. Aj keď Slovensko zatiaľ v očiach sveta exceluje ako bojovník proti pandémii, ešte nemá vyhraté. Ekonomiku čakajú ťažké časy.

Ako hovorí šéf developerskej spoločnosti YIT Milan Murcko, stavebníctvo ide do korekčnej fázy trhu vždy ako posledné a v dôsledku toho zaznamenáva oživenie tiež až medzi poslednými odvetviami. O tom, aké môžu byť nasledujúce roky v tomto odvetví, bude spolu s ďalšími expertmi hovoriť na online konferencii vydavateľstva JAGA GROUP a časopisu ASB, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 28. mája o 10:00 h.

Organizátorom sa do diskusie podarilo získať podnikateľské esá z prostredia slovenského stavebníctva a developmentu. Skúsených manažérov, ktorí dokážu jasne, zrozumiteľne a bez obalu pomenovať realitu:

  • Milan Dubec, Reinoo, a. s.
  • Oto Hornáček, Hornex, a. s.
  • Pavol Kollár, STAVMAT IN, s. r. o., INVEST IN, s. r. o.
  • Martin Kováč, PORFIX – pórobetón, a. s.
  • Milan Murcko, YIT Slovakia, a. s.

Milan Dubec

Milan Dubec

Reinoo, a. s.

Meno Milan Dubec si verejnosť spája skôr s digitálnou sférou. Ešte ako stredoškolák založil spoločnosť Zoznamka.sk a neskôr spustil legendárnu sociálnu platformu Pokec.sk. Na prelome milénia spustil portál Azet.sk.

Rovnomenná spoločnosť rýchlo rástla a prinášala stále nové služby. Po tom, čo sa zlúčila so spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia bol vymenovaný za generálneho riaditeľa a na tomto poste zotrval až do minulého roka. Milan Dubec stál za vznikom spravodajského portálu Aktuality.sk aj za najväčšou online donáškovou službou Bistro.sk.

V realitnej sfére sa dlhodobo sústreďuje predovšetkým na Žilinu, svoje rodisko. Prostredníctvom firmy Reinoo, ktorá sa venuje developmentu kancelárskych budov, rezidenčných komplexov a prenájmu nehnuteľností, napríklad zrekonštruoval historickú budovu Banka Žilina a spoluzaložil v nej coworkingové centrum.

Tento rok stavba pri príležitosti Dňa svätého Patrika svietila nazeleno. „Verím, že to možno pridá aj trochu pozitívnej nálady a optimizmu. Čakajú nás tri mesiace, buďme ohľaduplní k okoliu, ostaňme ľuďmi a spolu to prekonáme,“ napísal Milan Dubec k udalosti na svojom facebooku.

Reinoo má zatiaľ v portfóliu prevažne rezidenčné projekty, najväčším sú Zelené Vlčince. V centre Žiliny pracuje na výstavbe v biznisovej Zóne Poštová, ktorá do Žiliny prináša kvalitné a moderné administratívne priestory s certifikáciou LEED a WELL.

Oto HornáčekOto Hornáček

Hornex, a. s.

Hornex patrí k dôležitým hráčom v slovenskom stavebníctve a k lídrom v oblasti rekonštrukcií historických, pamiatkovo chránených budov. V súčasnosti pracujú napríklad na kaštieli vo Svätom Antone a ruku prikladajú aj k vynovenej Slovenskej národnej galérii, z rezidenčných projektov realizujú napríklad stavebné práce na bratislavskej adrese „Pod Vinicou“.

Firma o sebe hovorí, že aj keď nie sú najväčším stavebným dodávateľom na Slovensku, výsledky ich práce ovplyvňujú každodenný život mnohých. To, ako život v pandémii ovplyvnil firmu Hornex, účastníkom online konferencie vysvetlí zakladateľ a väčšinový majiteľ Oto Hornáček. O súčasnej situácii môže rodák z Pavlíc hovoriť aj z pohľadu člena Prezídia Republikovej únie zamestnávateľov a viceprezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska.

„Okrem šťastia bude veľmi dôležitá história firmy aj osobné vlastnosti manažmentu – jeho bojovnosť, odvaha, rozvaha a múdrosť,“ odpovedá na otázku, čo rozhodne o prežití stavebnej firmy v tomto a budúcom roku. Podotýka však, že segmenty stavebníctva zasiahne pandémia rozlične. „Ak firma napríklad podniká v dopravných stavbách, má to veľmi zložité, lebo bude veľmi závisieť na krokoch štátu. Má veľmi malý manévrovací priestor,“ vysvetľuje.

Obdobie karantény pre Hornex znamenal prehodnotenie home office ako pracovného nástroja aj viac konferenčných hovorov. Spätne by však, čo sa týka prístupu k pandémii, Oto Hornáček nemenil nič.

Pavol KollárPavol Kollár

STAVMAT IN, s. r. o., INVEST IN, s. r. o.

Šírenie nového koronavírusu zamiešalo kartami aj v IN GROUP, ktorá vlastní najväčšiu sieť stavebnín na Slovensku, v Česku a Maďarsku Stavmat. Aj keď mohli otvoriť medzi prvými, v marci museli mať prevádzky podobne ako ďalší zo zákona zatvorené.

Skupina vlastní výrobcu zámkovej dlažby a betónových plotových prvkov CITYSTONEDESIGN. Prostredníctvom stavebníckej divízie dcérskej INVEST zrealizovali na Slovensku obchodné centrum Mlyny v Nitre, obytný dom Mondrian v Ružinove či polyfunkčný objekt Leonardo v historickom centre Trnavy a ďalšie developerské projekty vo všetkých troch spomenutých krajinách.

Majiteľa skupiny Pavla Kollára opisujú ako citlivého architekta. V kauze račianskeho starostu bojoval proti korupcii. Vyhlásil vtedy, „že Slovensko je dnes v takom kolapse a marazme, v akom ešte nebolo“. Na webinári ASB bude spolu s ostatnými okrem iného hovoriť o tom ako vidí smerovanie stavebného biznisu na najbližšie roky.

Martin KováčMartin Kováč

PORFIX – pórobetón, a. s.

„Aj keď sú tu vnútorne nejaké výkyvy, nervozita, a nálady, zvládajú to bravúrne a myslím si, že je to viac ako hrdinstvo. Firma sa zomkla a pre mňa je to ten najlepší odkaz a najväčšia satisfakcia, že som súčasťou takéhoto tímu,“ hovorí na margo súčasnej pandémie predseda predstavenstva Porfix Martin Kováč.

Na slovenskom, českom a maďarskom trhu sú podľa neho rozdielne nálady a rozdielny posun z hľadiska celej situácie. Spoločnosť PORFIX vyrábajúca pórobetónové tvárnice pôsobí na trhu už viac než päť dekád a v súčasnosti zdatne konkuruje aj zahraničným konkurentom. Fabriky v Zemianskych Kostoľanoch, v Trutnove a v Ostrave vytvoria tržby temer 60 mil. € za rok.

Martin Kováč v minulosti pôsobil spoločne s private equity fondom ako managing partner v českej skupine KVK Holding. Skupina podnikala v stavebnom biznise a zahŕňala viacero závodov na výrobu sypkých zmesí, hydroizolácií či polystyrénu a ďalších stavebných materiálov. Pôsobenie M. Kováča v holdingu bolo zakončené úspešným exitom a predajom Holdingu strategickému investorovi zo Švajčiarska, skupine Sika.

Milan Murcko

Milan Murcko

YIT Slovakia, a. s.

Milan Murcko u strechárov v Ruukki pôsobil ako riaditeľ pre strategický marketing pre strednú a východnú Európu. Tri roky zastával vo Wienerbergeri pozíciu riaditeľa predaja. Od prelomu minulej a predminulej dekády začal s Ladislavom Veršovským budovať YIT, fínsko-slovenskú developerskú spoločnosť, ktorá dnes patrí k špičke bytového developmentu. V YIT zotrváva dodnes.

„Predpokladám, že stavebné firmy tento rok súčasná situácia výrazne neovplyvní. Knihy objednávok boli na tento rok plné a aj ak by sa niektoré stavby plánované na jeseň tohto roka nezačali, nebude to mať veľký vplyv na tohtoročné výsledky,“ hovorí Milan Murcko pre ASB o súčasnej situácii.

V budúcom roku sa môže podstatne skomplikovať. „Stavebníctvo ide do korekčnej fázy trhu vždy ako posledné a v dôsledku toho zaznamenáva oživenie tiež medzi poslednými odvetviami. Dlhodobo sa dôsledne venujem nastaveniu nášho biznis modelu tak, aby podobne korekcie trhu dobre zvládal. Uvidíme, ako tento test dopadne, ale som optimista,“ dodáva.

Tie najdôležitejšie lekcie z pandemického stavu má firma podľa neho ešte pred sebou. Čo výrazne pomohlo, bola digitalizácia firmy.


Mediálny partner konferencie:

nehnutelnosti sk