Rekonštrukcia rodinného domu

Na obnovu rodinných domov bude možné získať špeciálny úver bez ručenia

Partneri sekcie:

Záujemcovia o obnovu domov v rámci Plánu obnovy nebudú musieť ručiť za špeciálny úver v komerčnej banke. Urobí to za nich Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Na tlačovej konferencii o tom informovali minister životného prostredia Ján Budaj a výkonná riaditeľka EBOR pre strednú a juhovýchodnú Európu Charlotte Ruhe.

Plán obnovy a odolnosti SR počíta sa s energetickou obnovou 30 tisíc domov. V tejto súvislosti bude potrebná finančná spoluúčasť zo strany domácností, keďže maximálna výška dotácie je 16 600 eur. Zvyšnú časť obnovy domu budú ich majitelia financovať z vlastných zdrojov, prípadne prostredníctvom bankových úverov.

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky uzavrelo spoločne so Slovenskou agentúrou životného prostredia a Európskou bankou pre obnovu a rozvo „Memorandum o porozumení pri realizácii obnovy rodinných domov“. Vďaka nemu pomôže EBOR pri využití komerčného financovania od partnerských komerčných bánk vo výške až 100 miliónov eur.

Podľa slov ministra životného prostredia Jána Budaja bude štát preplácať prostredníctvom plánu obnovy určitú časť nákladov. „Majitelia nerenovovaných domov budú môcť urobiť so štátom dohodu, obsahujúcu plán na premenu svojej nehnuteľnosti na kvalitný dom pre 21. storočie,“ zdôraznil minister.

Zelenú transformáciu Slovenska oceňuje aj EBOR. „Ide o dôležitú dohodu a prvú svojho druhu na Slovensku, kde bude program ťažiť z grantov plánu obnovy v kombinácii s komerčným financovaním. Nový program pomôže Slovensku posunúť sa vpred so svojou zelenou transformáciou, najmä z pohľadu renovácie budov,“ podčiarkla výkonná riaditeľka Charlotte Ruhe.

Dobrý prístup k financovaniu je prvoradý

Obnova rodinných domov si vyžiada úzku spoluprácu medzi ministerstvom životného prostredia, Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP) a EBOR-om. Cieľom je zabezpečiť, aby pôžičky, granty a technická pomoc boli dobre integrované.

„Pre nás je kľúčové, aby koneční príjemcovia mali účinný a včasný prístup k potrebnému financovaniu a podpore. Práve preto chceme zriadiť 10 regionálnych kancelárií, v ktorých záujemca vybaví všetko na jednom mieste,“ doplnil generálny riaditeľ SAŽP Michal Maco.

Plán obnovy a odolnosti zastrešuje Úrad vlády SR. „Tento plán obsahuje desiatky ťažkých a kľúčových reforiem, ktoré zvýšia kvalitu života obyvateľom Slovenska v rôznych oblastiach. Či už cez kvalitnejšie školstvo, nové či zrenovované nemocnice, ale tiež zelenšiu a čistejšiu krajinu. Práve zelené témy sú pre plán obnovy kľúčové – až 43 percent celej alokácie plánu zahŕňa zelené opatrenia,“ uzavrela generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy Úradu vlády SR Lívia Vašáková.

Ministerstvo životného prostredia SR, red​