Voderady a rušný Senec: najvýznamnejšie realitné transakcie 2020

voderady
Zdroj: ASB / Jaroslav Feder

Záujem investorov o logistické parky, atraktívne kancelárske budovy a retail parky na Slovensku je extrémne silný a odborníci na development preto očakávajú, že rok 2021 bude veľmi aktívny.

V druhej polovici minulého roka sa na Slovensku zrealizovalo iba sedem významnejších realitných transakcií v objeme 65 miliónov eur. Ide o 12 percent z celkových investícií za rok 2020, ktoré vlani dosiahli úroveň 520 miliónov eur.

Ako ďalej informoval Rudolf Nemec, vedúci investičného poradenstva v spoločnosti JLL, vývoj na trhu komerčných nehnuteľností sa na Slovensku výrazne nelíši od globálnych trendov a odráža všeobecný pokles spôsobený pandemickou situáciou.

Transakcia v industriálnom sektore

Jedna z ukončených transakcií v roku 2020 v industriálnom sektore bol predaj paneurópskeho portfólia zloženého z 28 logistických parkov o výmere vyše milióna metrov štvorcových priemyselnej plochy.

Slovenská časť tohto portfólia s názvom Maximus, spravovaného spoločnosťou Palmira Capital Partners pre nemeckého investora Apollo Global Management, predstavovala 130-tisíc metrov štvorcových priemyselných a logistických priestorov v Senci.

Ekvitu na kúpu poskytol singapurský vládny investičný fond (GIC Private Limited), ktorý investoval prostredníctvom svojej priemyselnej developerskej platformy P3.

Industriálny developer Goodman predal celú svoju platformu v strednej a východnej Európe investorovi GLP. Obchod zahŕňal aj predaj logistického parku Goodman v Senci. Rastúci význam logistickej a priemyselnej oblasti pri Seredi v apríli podčiarkla uzatvorená dohoda medzi PNK Group ako predávajúceho s realitným fondom Českej Spořitelny Reico IS ČS.

Predmetom predaja boli dve moderné špičkové priemyselné haly inštitucionálnej kvality s celkovou výmerou 45-tisíc metrov štvorcových v Seredi.

Areál s potenciálom

Jedinou transakciou uzatvorenou v posledných mesiacoch 2020 bol predaj areálu ľahkého priemyslu v Kežmarku. Areál o prenajímateľnej ploche 10-tisíc metrov štvorcových ponúka potenciál ďalšej výstavby.

V súčasnosti v ňom sídli výroba a vývojové centrum nemeckej spoločnosti Hengstler. Jeho novým majiteľom sa za viac než 10 miliónov eur stala česká investičná skupina Arete Group, ktorá sa zameriava na priemyselné nehnuteľnosti.

Transakcie Voderady a Korzo Komárno

Na nový koncept čaká objekt bývalého Outlet Centra Voderady, ktorý bol za nezverejnenú cenu predaný slovenskej spoločnosti Koruna Finance. Ďalšou transakciou bol predaj retailového parku Korzo Komárno za približne 8 miliónov eur.

Park s celkovou prenajímateľnou plochou cca 4,5 tisíca metrov štvorcových sa nachádza v rovnomennom meste a od súkromných slovenských investorov ho kúpil realitný fond ZDR Investments.

Medzinárodná realitno-poradenská spoločnosť JLL poskytuje pre svojich klientov služby v oblasti komerčných a rezidenčných nehnuteľností a manažmentu investícií. Na Slovensku pôsobí od roku 2006.

Poskytuje služby najmä v oblasti investičného poradenstva, oceňovania nehnuteľností, prieskumu trhu, poradenstva v oblasti prenájmu kancelárskych, retailových a industriálnych priestorov, rezidenčných nehnuteľností, pozemkov, ako aj služby v oblasti projektového manažmentu a správy nehnuteľností.

© SITA Slovenská tlačová agentúra
KategórieRealitný trh