Investičné toky do regiónu SVE-6 vzrástli medziročne o 4% v prvom polroku 2018

Investičné toky do regiónu SVE-6 vzrástli medziročne o 4% v prvom polroku 2018

Hybnou silou trhu v prvej polovici roka boli objemy transakcií v Poľsku. Slovensko zaznamenalo oživenie transakcií, zatiaľ čo Maďarsko a Česko zaznamenali oveľa pomalšie toky ako pred rokom. Odhaľuje to Colliers International, popredná medzinárodná konzultačná spoločnosť zaoberajúca sa realitnými službami, v najnovšej správe s názvom Investičná scéna vo východnej a strednej Európe v prvom roku 2018.

Investičné toky do regiónu SVE-6 vzrástli v prvom polroku 2018 medziročne o 4%, čo mierne prevyšuje tempo rekordného roka 2017.

Celkovo 26 % investovaných peňazí pochádzalo v prvom polroku 2018 z domácich alebo regionálnych cezhraničných zdrojov z krajín strednej a východnej Európy. Americké, britské a západoeurópske fondy boli v danom období čistí predávajúci komerčných nehnuteľností v strednej a východnej Európe. Táto situácia opakovala trend pozorovaný v rokoch 2016 a 2017.

Poľské objemy (58 % celkovej hodnoty v krajinách strednej a východnej Európy) boli hybnou silou v prvej polovici roka, a to v dôsledku pokračujúcej silnej výkonnosti ekonomiky. Slovensko zaznamenalo tento rok oživenie, zatiaľ čo Maďarsko a Česko zaznamenali oveľa pomalšie toky ako pred rokom. Zdá sa, že relatívny nedostatok produktov na predaj ovplyvňuje aktivitu na týchto dvoch trhoch.

Z hľadiska segmentov trhu sa investičná aktivita na trhu s kancelárskymi priestormi (zvýšená o 51%) bezmála dorovnala maloobchodu (takmer na úrovni spred roka). Očakáva sa, že ďalšie dokončené developerské projekty prinesú v tejto fáze cyklu ďalší impulz.

Mark Robinson, špecialista prieskumu pre región strednej a východnej Európy Colliers International, vysvetľuje:
„Stláčanie výnosov, ktoré sme zaznamenali v rokoch 2016-17, sa v prvej polovici roku 2018 výrazne spomalilo, pričom sme zaznamenali len priblíženie najvyššie dosahovaných výnosov v Prahe a vo Varšave. V nasledujúcich 12 mesiacoch očakávame ďalší tlak na výnosy len v kancelárskych/priemyselných odvetviach v Budapešti a Bukurešti. Pri pohľade na fundamenty predpokladáme nárast v 6 z 12 kľúčových mier neobsadenosti v segmente kancelárii a priemysle v hlavných mestách, ktoré nastanú po niekoľkých štvrťrokoch poklesu miery neobsadenosti v celom regióne. Zdá sa, že zvyšovanie ponuky je dôležitým faktorom v hre. Dynamika rastu nájmu vyzerá najsilnejšie v priemyselnom sektore v strednej a východnej Európe a v Budapešti.“

Zdroj: Colliers International Group

Ilustračné foto: isifa/Shutterstock 

KategórieRealitný trh