Marcel Slávik

Nočná mora investorov má pripomienkovať stavebný zákon

Predseda Združenia domových samospráv Marcel Slávik je známy tým, že napáda investičné zámery po celom Slovensku a brzdí povoľovacie procesy. Developeri mu často zaplatia, aby ich nechal na pokoji. Teraz je vo vládnom tíme, ktorý sa venuje novému stavebnému zákonu.

Sám sa považuje za bojovníka za lepšie životné prostredie, no požiadavky jeho združenia sú často nelogické, ba priam bizarné. Aj keď strana SaS sľúbila boj proti podobným výpalníkom, Slávikovo meno figuruje vo vládnom tíme, ktorý má meniť nový stavebný zákon, píše Denník E.

V agende SaS 2020 strana uvádza, že chce zabrániť, „aby ‚slávici‘ mohli vypaľovať stavebníkov,“ najmä pokiaľ ide o proces EIA: „Nastavíme pravidlá tak, aby nemohol ktokoľvek podávať odvolania a sťažnosti na ktorýkoľvek projekt a investičný zámer. Z praxe vieme, že existujú ‚výpalníci‘, ktorí sa živia tým, že automaticky podávajú sťažnosti na akýkoľvek projekt, v ktorom je potrebné mať stanovisko EIA“. Podobne však vyzerá aj činnosť Združenia domových samospráv, ktoré vzniklo v roku 2006.

Samé sochy a fontány

Majú sídlo v Bratislave, no pôsobia po celom Slovensku. Využívajú pritom proces verejného posudzovania vplyvov stavieb na životné prostredie (EIA). Združenie posiela formálne pripomienky k jednotlivým stavbám a ak ho aj úrady z procesu vylúčia, odvolá sa.

Tým sa predĺži doba schvaľovania a povoľovania. Ak sa raz združenie stane účastníkom konania o EIA, potom už bude účastníkom všetkých konaní, od územného cez stavebné až do skončenia kolaudačného konania.

Združenie domových samospráv už malo na muške viaceré verejné investície vrátane diaľnic, rôzne priemyselné aj rezidenčné projekty. Slávik tvrdí, že mu ide o životné prostredie. Proti výsadbe zelene či triedeniu odpadu sa nedá namietať. Združenie sa však mnohokrát aj odviaže a úradom pošle nevšedné požiadavky. Potrpí si najmä na sochy a fontány.

Ako jednu z požiadaviek ich uviedlo aj pri výstavbe nového futbalového štadióna v Dunajskej Strede. Podľa majiteľa klubu a oligarchu Oskara Világiho tiež Slávik chcel, aby bola pod ihriskom betónová vaňa na zber kalov z umelého hnojiva na trávu a na streche štadióna zeleň.

Zakladateľ združenia skomplikoval život aj hokejistovi Ľubomírovi Višňovskému, ktorý chcel postaviť štadión v bratislavskej Rači. „Pán Slávik si z toho robí biznis, všetky zákony má preštudované a má z toho firmu. Robí len zle, tí ľudia, čo sa snažia a pracujú, a takisto aj investori na to už nemajú nervy. Viem, že pred časom, ako niekde končil jednu stavbu, povedal, že po tomto ide na Višňovského. On sa chvíľku ozýva, potom zasa nie, a tak dokola,“ uviedol Višňovský pre Aktuálne.sk.

Vstúpte do klubu

Denník E upozornil na to, že Združenie posiela viacerým investorom zhruba tie isté pripomienky, takže je očividné, že o konkrétnych zámeroch toho veľa nevie. Fontánu, zelenú strechu a podzemné parkovisko navrhuje, či niekto ide stavať bytový dom, továreň alebo zberný dvor.

Pre investorov môže byť lacnejšie, keď združeniu zaplatia. Pre Aktuality viaceré nemenované zdroje potvrdili, že ak developer nechce na požiadavky pristúpiť, môže sa „vykúpiť“.

Urobí to tak, že vstúpi do Slávikovho združenia a finančne ho podporí. Suma sa môže podľa portálu pohybovať aj okolo 5-tisíc eur. Penta podľa Denníka E spoluprácu so Slávikom poprela, ale priznala, že jeho združeniu dvakrát zaplatila po 3-tisíc eur.

O možnom podplácaní hovoril aj bývalý primátor Bratislavy Milan Vtáčnik: „Čo sa týka postupu pána Slávika, ktorý chce zmariť úplne všetko, k tomu sa nebudem vyjadrovať, lebo raz zverejním mail, kde povedal, že on by to ani na tú Európsku komisiu nepodal, keby sme mu nejaký ‚postík‘ na meste ponúkli, minimálne na úrovni hlavného architekta alebo hlavného dopravného inžiniera,“ povedal po verejnej prezentácii urbanistickej súťaže II. etapy Nosného systému MHD v roku 2013.

Politika ho láka už dlhšie

Marcel Slávik sa svojho času snažil neúspešne preraziť v politike. V roku 2009 bol na kandidátke Most- Híd do Bratislavského samosprávneho kraja a v roku 2012 pôsobil ako projektový manažér v strane Slobodné slovo Nory Mojsejovej. V roku 2014 ako aktivista Petržalského okrášľovacieho spolku bojoval o miesto v mestskom zastupiteľstve.

Na svojej stránke píše, že v profesionálnom živote je manažér slovenských firiem a že úspešne riadil viacero zaujímavých projektov v oblasti infraštruktúry, informačných technológií, dopravy a energetiky.

V tíme pripomienkujúcom nový stavebný zákon, ktorý má okrem iného aj zrýchliť schvaľovanie projektov, zodpovedá Slávik za životné prostredie. K svojej účasti v tíme sa nevyjadril, no dodal, že ak bude zákon v súlade s programovým vyhlásením vlády, podporí ho.

Vládny líder tímu pre stavebný zákon Štefan Holý len podotkol, že „stavebná legislatíva sa dotýka mnohých skupín spoločnosti, ktorých záujmy sú často protichodné a vyvolávajú množstvo pnutí. V posledných rokoch došlo k výraznej eskalácii v tejto oblasti“ a že ich „cieľom je vytvoriť právny rámec, ktorý bude mať za cieľ výrazné zefektívnenie a stransparentnenie stavebných procesov, čo následne povedie k uvoľneniu napätia.“

TEXT: Veronika Rajničová
FOTO: Schreenshot – YouTube.com/Marcel Slávik