ETI Elektroelement vyrába výlučne v Európe, aj tak sa s cenami drží v strede

Spoločnosť ETI Elektroelement je na Slovensku a v Českej republike súčasťou holdingu so sídlom v Slovinsku. Firma má viac ako 70-ročnú históriu, počas ktorej sa od začiatku špecializovala na výrobu elektrotechnických komponentov – poistiek, ističov, rozvádzačov. Dnes firmu vlastní rakúske finančné konzorcium Adlinger company. Holding ETI Elektroelement má obrat okolo 160 miliónov eur, zastúpenie v 15 krajinách a zamestnáva viac ako 2 000 ľudí.

Na Slovensku pôsobí spoločnosť zhruba 20 rokov a svoje výrobky dodáva na jednej strane do veľkoobchodov elektro, na druhej strane je významným partnerom všetkých elektrotechnických spoločností na Slovensku – Západoslovenskej, Východoslovenskej a Stredoslovenskej energetiky. O spoločnosti ETI sme sa porozprávali s riaditeľom ETI na Slovensku a v Česku Janom Tichým.

Jan Tichý, MBA, riaditeľ ETI na Slovensku a v Česku
Jan Tichý, MBA, riaditeľ ETI na Slovensku a v Česku | Zdroj: ETI Elektroelement

Ktoré produkty sú vašou vlajkovou loďou?

ETI je špecialistom na výrobu poistiek, ktorých výroba sa začala už pred 70 rokmi. V tom čase sme boli jedným z prvých výrobcov keramických tavných poistkových vložiek v Európe a doteraz je to pre nás gros výroby. Patríme medzi popredných svetových výrobcov poistiek – vyrábame ich nielen pod značkou ETI, ale aj pod inými svetovými značkami. Okrem toho je ETI významným výrobcom ističov a chráničov – patrí medzi päticu najväčších.

ETI si zakladá na kvalite, a preto prebieha výroba výlučne v Európe. Najväčšie výrobné závody sú v Slovinsku a v Poľsku. Navyše dnes vlastníme najmodernejšiu linku v Európe na prúdové chrániče – bola spustená len v polovici minulého roka. Podobne inovujeme aj výrobné linky na ističe, ktorých spustenie plánujeme na prvú polovicu budúceho roka.

Hovoríte, že vaša spoločnosť patrí medzi špičku výrobcov poistiek a ističov. Akým spôsobom zabezpečujete kvalitu vašich výrobkov?

Naše výrobky prechádzajú niekoľkostupňovou kontrolou. Ako som už spomínal, výrobné závody sú len v Európe, nikde inde. Spoločnosť ETI je ako jedna z mála firiem úplne sebestačná z pohľadu komponentov alebo subdodávok. Vyrábame v podstate úplne všetky komponenty potrebné na výrobu tovaru, na ktorý sa špecializujeme. Znamená to, že máme výrobu keramiky, plastu i kovu.

Toto špecifikum má málokto na svete, väčšinou výrobcovia vyrábajú napríklad len keramiku, iní vyrábajú plast a postupne si to predávajú. ETI vyrába aj veľa keramických polotovarov, ktoré potom dodáva ďalším svetovým výrobcom kompletujúcim poistky. Znamená to teda, že polotovary k poistkám fakticky vyrábame aj pre našu konkurenciu. Naša výroba má výhodu v tom, že po celý čas výroby máme kontrolu nad kvalitou. Tým, že skutočne všetky komponenty si vyrábame sami, sme v Európe unikátni a ako jediní zabezpečujeme výrobu naozaj všetkého.

Vaša výroba je sústredená v Európe. Mnohí výrobcovia vyrábajú v Číne z dôvodu, aby dokázali znížiť cenu. Akú máte cenovú politiku? Dokážete byť aj pri výrobe výlučne z Európy konkurencieschopní?

Dokážeme. Naše výrobky sa pohybujú zhruba niekde v strede cenového spektra. Nepatríme ani k tým najlacnejším čínskym výrobcom, ani k tým najdrahším. Vlastne dnes už aj tie kvalitnejšie čínske výrobky nie sú najlacnejšie, pretože cenu zvyšuje doprava, ktorá je najmä v poslednom čase veľmi komplikovaná. Nám sa darí udržať priaznivú cenu práve vďaka tomu, že žiadne komponenty ani polotovary nenakupujeme. To znamená, že všetky výrobky sú naše, čím máme výrobné náklady pod kontrolou od úplného začiatku až do konca výrobného procesu.

Sme sebestační a vďaka tomu sa nám darí udržať veľmi priaznivú cenu pri zachovaní vynikajúcej kvality. Samozrejme, v poslednom čase tlak na cenu i na rýchle dodávky stúpa, preto v posledných rokoch znižujeme výrobné náklady najmä automatizáciou výroby. Prechádzame prakticky vo všetkých segmentoch výroby na plnú automatizáciu, čím znižujeme personálne náklady, vďaka čomu stále dokážeme byť konkurencieschopní.

Keď spomíname ceny, nemôžeme sa vyhnúť téme zvyšovania cien stavebných materiálov. Do akej miery sa dotklo vášho segmentu?

Žiaľ, aj nás táto situácia veľmi zasiahla. Naše výrobky obsahujú veľké množstvo plastu, ktorý veľmi zdražel. Z tohto dôvodu sme museli zdražovať v tomto roku už dvakrát, čo sa v histórii firmy ešte nestalo. Druhý problém, ktorý je na trhu, je nedostatok materiálu, čo spôsobuje oneskorenie dodávok. V tomto roku dokonca aj naši stáli dodávatelia plastového granulátu mali výpadky v dodávkach. Následkom toho sme museli hľadať alternatívnych dodávateľov, čo je dlhý proces, keďže každého nového dodávateľa dôsledne preverujeme, aby kvalita našich výrobkov zostala zachovaná.

Aký vývoj v tejto oblasti očakávate?

Očakávame ešte jedno zdražovanie, niekedy na prelome septembra – októbra pravdepodobne budeme nútení z dôvodu stále rastúcich cien vstupných materiálov zvýšiť cenu aj našich výrobkov o ďalších približne 5 %.

Máte výrobné závody v piatich krajinách. V každej vyrábate celý svoj sortiment alebo ide o špecializované výrobne?

V každej výrobni sa vyrába niečo. Hovorili sme o dvoch hlavných výrobkoch – poistkách a ističoch, no ETI si zakladá na širokej škále sortimentu. Dnes dokážeme pokryť na strane istenia všetky hodnoty od 0,5 až do 6 300 ampérov, a teda naše portfólio je porovnateľné so svetovými značkami.

Sú oblasti, do ktorých plánujete expandovať?

ETI má veľmi silný vývojový tím, podieľame sa na inováciách. Napríklad šéf medzinárodného výboru pre určovanie noriem na poistky je produktový manažér zo slovinského ETI. Čiže skutočne je ETI na špičke inovácií a vývoja. Dnes pracujeme na vývoji a výrobe poistiek do elektromobilov pre Volkswagen, podobne pracujeme na vývoji a výrobe nabíjacích staníc, čiže komponenty súvisiace s elektromobilitou sú jedným z nových smerov.

Ďalším je zelená energia. ETI má dnes veľa komponentov pre fotovoltické elektrárne, v ktorých sme už dnes schopní pokryť prakticky celý sortiment.

Pripravené v spolupráci s ETI Elektroelement